Jeotermal kuyular için çok girişli kuyu içi p-T akış modelinin geliştirilmesi
Development of the multi-feed p-T wellbore model for geothermal wells
  1. Tez No: 166515
  2. Yazar: MURAT ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDURRAHMAN SATMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
JEOTERMAL KUYULAR İÇİN ÇOK GİRİŞLİ KUYU IÇI AKIŞ MODELİNİN GELİŞTİRİLMESİ ÖZET Birden çok tabakanın (veya formasyonun) giriş yaptığı jeotermal kuyuların sıcaklık ve basınç profillerinin oluşturulabilmesi için kuyu içi basınç - sıcaklık (p-T) modeli geliştirilmiştir. Kuyuya farklı noktalardan, farklı sıcaklıklarda ve basınçta akışkan girişi olabilmektedir. Dünyada jeotermal sahaların çok az bir kısmını gazın etken olarak bulunduğu sistemler sınıflandırılmasına girmektedir. Jeotermal sistemlerin çoğunluğu, suyun etken olarak bulunduğu sistemlerdir. Ülkemizde de jeotermal sistemlerin çoğunluğunu suyun etken olarak bulunduğu sistemler oluşturmaktadır. Özellikle Türkiye'de, jeotermal suların birçoğu çözünmüş halde CO2 içermektedir. C02'nin varlığı, suyun henüz buhar fazına geçmeye başlamadığı yüksek basınç koşullarında, iki fazlı akışın oluşmasına neden olmaktadır. Kuyu içi akış modeli geliştirilirken akışın kararlı olduğu ve C02'nin kısmi basıncının hesaplanmasında Henry yasasının geçerli olduğu varsayılmaktadır. Rezervuardan kuyuya olan akış Darcy denklemi ile tanımlanmıştır. Modele girişlerin derinlikleri ile rezervuar özellikleri girilmekte ve çıktı olarak basınç ve sıcaklık profilleri alınmaktadır. Model, kuyunun ölçülmüş basınç ve sıcaklık profillerinin varlığında, C02'nin derişimini hesaplayabilmektedir. Model, Afyon Ömer-Gecek sahasındaki AF-21 kuyusuyla test edildi. Bu kuyuya sıcaklıkları farklı iki noktadan giriş olmaktadır. Rezervuar suyu çözünmüş olarak kütlece % 0.4 oranında CO2 içermektedir. Model bu kuyuya uygulanmakta; sonuç olarak hesaplanan değerler çakıştırılarak, rezervuarların kuyuya giriş özellikleri ve suyun CO2 içeriği tahmin edilmektedir. vııı
Özet (Çeviri)
DEVELOPMENT OF THE MULTI-FEED P-T WELLBORE MODEL FOR GEOTHERMAL WELLS SUMMARY A wellbore pressure - temperature (p-T) model for geothermal wells with multiple feed zones is developed. The temperature and pressure of those feed zones may be different. Especially in Turkey, geothermal waters contain considerable amounts of CO2 dissolved in water. The presence of CO2 leads to two phase flow at higher pressure conditions than the vapor pressure of water. The wellbore model considers all these conditions. The model assumes that the flow is in steady state and Henry's law is valid for C02's partial pressure calculations. The main inputs of the model are reservoir properties and the depths of the feed points. The main outputs are pressure and temperature profiles. If measured profiles of temperature and pressure are available then the model can be used to estimate the mass fraction of CO2. The model is applied to AF-21 well at Afyon Ömer-Gecek geothermal field. There are two feed points one of which is colder in the well. Reservoir water consists of 0.4 % CO2 by mass. The field data from AF-21 well were analyzed with the model and a good match between the calculated and measured data was obtained. Also the CO2 content was estimated. IX