Beypazarı ve Kazan trona cevherlerinin flotasyon ve manyetik ayırma yöntemleriyle zenginleştirilmesi
Processing of Beypazarı and Kazan trona by flotation and magnetic separation methods
- Tez No: 166516
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SABRİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
“BEYPAZARI VE KAZAN TRONA CEVHERLERİNİN FLOTASYON VE MANYETİK AYIRMA YÖNTEMLERİYLE ZENGİNLEŞTİRİLMESİ”ÖZET Bu tez çalışması kapsamında Beypazarı ve Kazan tronalarının flotasyon ve manyetik ayırma yöntemiyle zenginleştirilebilirliği araştırılmıştır. Flotasyonla zenginleştirilme işlemlerinde -1+0,5 mm boyut grubu Beypazarı cevherinde bulunan empüriteleri yüzdürmek için öncelikle özel bir tank içinde DAH (n- Dodesil Amin Hidroklorür (CH3(CH2)ı ıNH2.HCl), katyonik kollektör) ve gazyağı karışımından oluşan çözeltiye trona cevherinin ilavesi ile yapılan kıvamlandırma işlemi ardından süspansiyonun flotasyon hücresine alınıp hava verilmesi durumunda yüzmediği görülmüştür. Bunun üzerine kıvamlandırma işlemi sırasında katı ilavesinden sonra doygun trona çözeltisi ilave edilmesi ile empüritelerin yüzdüğü görülmüştür. Bundan sonra yapılan flotasyon işlemleri sırasında kıvamlandırma sırasında süspansiyon içersine doygun trona çözeltisinden ilave edilmeye karar verilmiş ve tüm deneyler bu koşullarda yapılmıştır. Pülpte katı oranına göre yapılan flotasyon deneyleri sonrasında en iyi pülpte katı oranının % 65 PKO'nı olduğu görülmüş ve tüm deneyler bu katı oranı baz alınarak yapılmıştır. Kolektör olarak kullanılan %1 DAH çözelti miktarının optimize edilmesi için yapılan flotasyon deneyleri sonrası en iyi DAH miktarının 2,5 kg/ton olduğu saptanmış ve bundan sonra deneyler bu miktar baz alınarak yapılmıştır. Emülgatör olarak kullanılan gaz yağı miktarı da 6,25 kg/ton olarak optimize edilmiştir. Ayrıca emülsiyonun yüksek karıştırma hızına tabi tutulması, DAH-Gazyağı karışımın köpürmesine sebep olduğundan, emülsiyonu oluşturulmasında 260 dev/dak karıştırma hızı optimum olarak alınmıştır. Flotasyon süresi uzadıkça trona kaçakları sürekli arttığından, flotasyon suresine bağlı olarak deneyler yapılmış ve 90 saniye flotasyon süresi optimum olarak bulunmuştur. Araştırılan parametreler ışığında, % 65 PKO, 2,5 kg/ton DAH, 6,25 kg/ton gazyağı ve 90 saniye flotasyon süresi optimum zenginleştirme şartlan olarak alınmış ve bu şartlar altında % 95,92 trona içerikli cevherden % 99,27 içerikli trona % 73,08 verimde kazanılmıştır. Düşük trona içeren (%55) Kazan tronası ile yapılan deneylerde, kolektör miktarı yeniden optimize edilmiştir. İki farklı boyut grubuna sınıflandırılan (-0,5+0,212 mm ve -0,212+0,038 mm) cevher ile yapılan flotasyon deneyleri sonucunda -0,5+0,212 mm boyut grubu için 2,5 kg/ton DAH miktarında % 82,27 verim ile % 91, 75 içerikli, ve - 0,212+0,038 mm boyut grubu için 5 kg/ton DAH miktarında % 61,88 verim ile % 92,13 trona içerikli konsantreler elde edilmiştir. -1+0,5 ve -0,5+0,212 mm tane boyutlarında Beypazarı tronasına uygulanan manyetik ayırma sonucu alman manyetik olmayan ürünlerin çok temiz gözükmesine rağmen her iki boyutta da trona içerikleri % 97,20'ye yükseltilmiştir. Ancak ayırma verimleri sırasıyla % 71,08 ve (% 64,43 ile daha düşük seviyelerde seyretmiştir. ıxKazan trona cevheri ile yapılan manyetik ayırma deneylerinden alınan sonuçlar manyetik olmayan ürünlerde kısmen zenginleşme göstermektedir. Ara ürünlerde ise empürite kazanımı görülmüştür. Manyetik ürünlerin miktarlarının az olması, bu ürünün gang olarak atılmasına izin vermektedir. Ancak ara üründeki trona içeriklerinin yüksek olması bu ürünün tekrar boyutu küçülterek manyetik ayırmaya geri beslenmesi önerilmektedir. Özetle, elde edilen flotasyon sonuçları özellikle düşük trona içeren Kazan tronası için ümit vaat etmektedir. îyi bir optimizasyon ile manyetik ayırma işlemi de flotasyon öncesi bir ön zenginleştirme işlemi olarak dikkate alınması da önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
“PROCESSING OF 'BEYPAZARI' AND 'KAZAN' TRONA BY FLOTATION AND MAGNETIC SEPARATION METHODS”SUMMARY This study aims to remove as much impurity as possible from 'Beypazarı' and 'Kazan' trona ores by flotation and magnetic separation methods. The impurities in the Beypazarı trona ore sample of -1+0,5 mm in size did not float when the conditioning of trona with the emulsion composed of DAH as collector and kerosene as emulsifier was prepared in a separate conditioning tank. It was found that the addition of some brine during the condition made the impurities float. Because of this observation brine was added to the conditioning tank throughout the experiments. Experiments made as a function of pulp density showed that, 65 % trona by weight gave the best results. The solution of 1 % DAH was used to optimize the concentration of collector. It is found that 2,5 kg/ton of DAH addition provided the optium results and thus used as the base for other experiments. Kerosene used as an emulsifer gave the best results at 6,25 kg/ton dosage. Because mixing the emulsion at high stirring speed generated excessive froth, the mixing speed of DAH-kerosene solution was kept at 260 rpm. It is observed that long flotation time causes unwanted trona losses in the froth so the optimum floation time was kept at 90 seconds to avoid trona losses in the froth and also maintain a reasonable recovery in the concentrate. In summary, the flotation process of trona under the conditions of 65 % by weight, 2.5 kg/t DAH collector, 6.25 kg/ton kerosene and 90 second flotation time gave the best results and the content of trona increased from % 95,92 to % 99,27 with a recovery of 73,08 %. Because the trona content of Kazan ore (55 %) is less than Beypazarı trona ore the amount of collector has been studied. The two size groups (-0,5+0,212 mm and 0,212+0,038 mm) of ore were subjected to flotation with the aim of optimizing the amount of DAH and kerosene; 2,5 kg/ton and 5 kg/ton, respectively were found to be the optimum. While the -0,5+0,212 mm trona ore was upgraded to % 91,75 % with a yield of 82,27 %, -0,212+0,038 mm trona was enriched to 92,13 % with a yield of 61,88 %. Magnetic separation method was applied to both Beypazarı and Kazan trona ores. Beypazarı trona prepared in -0,5+0,212 mm and -0,212+0,038 mm size fractions. The non-magnetic product was upgraded to 97,20 % with a yield of 71,08 % and 64,43 %, respectively. Magnetic separation of Kazan trona ore exhibited different results. -0,5+0,212 mm trona ore sample was not much successful despite excellent visual colour separation. - 05+0.038 mm size fraction produced better results but not sufficient. It was found that although colour separation was unusually successful, trona is only partly liberated. Therefore, middlings require further size reduction to enable better grade and recoveries. XI