Sıcaklık ayarlı fonksiyonel kumaşların tasarlanması
Desing of fabrics with temperature regulation function
- Tez No: 166545
- Danışmanlar: PROF.DR. EMEL ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 2005
Özet
ÖZET Bu çalışma 6 bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde çalışmanın genel kapsamı ve amacı açıklanmaktadır. Bölüm 2'de temel konfor kavramı, insan- giysi sistemi ve bu sistemde giyim konforunun nasıl oluştuğu, giyim konforunun tanımı ve sınıflandırılması ve bu sınıflandırma kapsamında psikolojik konfor, hareket konforu ve fizyolojik konfor hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Bölüm 3'te tez çalışmasının da ana konusu olan termofizyolojik konfor detaylı bir şekilde araştırılmış olup termofizyoloji ve termal konfor şeklinde iki ana başlık altında ele alınmıştır. Termofrzyoloji başlığı altında vücudun ısı regülasyon sistemi incelenmiştir. Termal konfor başlığı altında ise tekstillerde termal konforun ne anlama geldiği, nasıl elde edildiği ve hangi tekstil özelliklerini kapsadığı ve bu özelliklerin termal konfora etkileri kapsamlı şekiller ve tablolarla ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Bölüm 4'te öncelikle akıllı tekstiller hakkında genel bilgi verilmiş ve dinamik ısı yönetimi olanağı sağlayan yüksek ısı depolama ve salıverme yeteneğine sahip akıllı tekstil malzemelerinden bahsedilmiş ve bu malzemelerin tekstillere uygulanma şekilleri ve dinamik ısı yönetimi yapabilen tekstillerin üretimi ve kullanım alanları hakkında bilgi verilmiştir. Bölüm 5'te ise tekstillerde ısı yönetimini iyileştirmenin yollan deneysel olarak araştırılmakta, giysi sisteminin ısı yönetimim iyileştirmede önemli tasarım parametreleri üzerinde çalışma yapılmaktadır. Çalışmanın sonuçlarının verildiği ve bunların tartışıldığı Bölüm 6'da ise faz değiştiren malzemelerin kumaş üzerine kaplanması gibi olanaklarla kumaşların mevcut ısı kapasitelerinin iyileşebileceği gösterilmiştir. xıu
Özet (Çeviri)
DESING OF FABRICS WITH TEMPERATURE REGULATION FUNCTION SUMMARY This study is composed of six main parts. In the first part, the general content and the aim of the study is explained. In Section two, we give detailed information about the concept of comfort, human - clothing system and existence of clothing comfort. In this system, explanation and classification of clothing comfort and also in the scope of this classification psychological comfort, moving comfort and physiological comfort are given. Section 3, thermophysiological comfort, as the main subject of the thesis, is considered thoroughly fewer under two subtitles, namely thermophysiology and thermal comfort. Under thermophysiology title, thermal regulation system of the human body is studied. And under thermal comfort title, we examined and explained in detail the meaning of thermal comfort in textile, how to manage it, which textile properties are involved in it and the effects of these properties on thermal comfort with the help of many figures and tables. Section 4 starts with discussion of smart textile materials and gives information about heat storage and temperature regulated clothes. Possibilities of dynamic heat management and the textile production with this capability are also mentioned. Section 5 includes an experimental study dealing with the ways of improving heat management in textiles, determination of important design parameters regarding this matter. Conclusions and discussions on the work done are given in Section 6. Findings show that fabrics have better heat capacity by coating of the phase change materials on fabrics. xiv