Tedarik zinciri yönetiminde performans değerlendirmesi
Performance evaluation in supply chain management
- Tez No: 166546
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET FAHRİ ÖZOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİNDE PERFORMANS DEĞERLENDİRMESİ ÖZET Bu çalışmada tedarik zinciri yönetimi ve lojistik ile ilgili kavramsal açıklamalar, tedarik zinciri yönetiminde performans değerlendirmesi ve performans değerlendirme ile ilgili tekstil sektöründe bir Dengeli Performans Karnesi (Balanced Scorecard) uygulamasına yer verilmiştir. Dengeli Performans Karnesi, yönetim konusunda ortaya çıkan son yeniliklerden biridir. Bu, Kaplan ve Norton tarafından geliştirilmiş ve 1996 tarihli 'Dengeli Performans Karnesi' adlı kitaplarında açıkladıkları bir stratejik kontrol aracıdır. American Accounting Derneği tarafından 1997 yılının en iyi teorik katkısı olarak kabul edilerek ödüllendirilmiştir. Dengeli Performans Karnesi, ABD ve AB ülkelerinde yaygın olarak kullanılan bir performans ölçme ve değerlendirme sistemidir. BSC, yöneticilere işlerine dört perspektiften bakabilme imkanı verir: Finansal Perspektif, Müşteri Perspektifi, İç Süreçler Perspektifi, Yenilik ve Öğrenme Perspektifi. Bu uygulama Türkiye'de gerçekleştirilen ilk 10 uygulamadan biridir ve üstelik tekstil sektöründe gerçekleştirilen ilk uygulama olarak literatüre geçmektedir. Bu çalışmanın ilk bölümünde tedarik zinciri ve lojistik ile ilgili temel kavramlar, üçüncü parti lojistik, lojistik maliyetleme; ikinci bölümünde tedarik zinciri yönetiminde performans değerlendirmesiyle ilgili öneriler, yapılar; üçüncü bölümde uygulama kısmında ayrıntılı açıklanacak olan Dengeli Performans Karnesi ve son olarak dördüncü bölümde de bir tekstil şirketinde Dengeli Performans Karnesi uygulaması ile performans ölçme ve değerlendirme sisteminden bahsedilmiştir. Sonuç bölümünde ise söz konusu uygulamanın şirket yönetimine etkisi, muhtemel sonuçlan ve mevcut yapının geliştirilmesiyle ilgili öneriler yer almıştır. Ekler başlığı altında da Dengeli Performans Karnesi uygulaması için kullanılan yazılımdan alınan çıktılar görülmektedir. ıx
Özet (Çeviri)
PERFORMANCE EVALUATION IN SUPPLY CHAIN MANAGEMENT SUMMARY In this study, conceptual explanations about supply chain management and logistics, performance evaluation in supply chain management and a Balanced Scorecard application about performance evaluation in textile sector have been taken in hand. The Balanced Scorecard (BSC) is one of the latest innovations in management. It is a tool of strategic control developed by Kaplan and Norton and described in their book 1996 book 'The Balanced Scorecard'. The book has been awarded a prize by the American Accounting Association with the justification that it was 'the best theoretical contribution in 1997.' The Balanced Scorecard is a performance measurement and evaluation system that has been used widely in USA ve EU companies. BSC allows managers to look at the business from four perspectives: Financial Perspective, Customer Perspective, Internal Perspective and Innovation and Learning Perspective.This application is the one that belongs to first ten applications in Turkey and took place in literature as the first application in textile sector in Turkey. In the first part of the study basic concepts about supply chain and logistics, third party logistics, logistics costing are mentioned; in the second part suggestions and frameworks about performance evaluation in supply chain management are discussed; in the third part the Balanced Scorecard that will be discussed in details in application is analyzed and finally in the fourth part a performance measurement and evaluation system in Balanced Scorecard as a textile company application is explained. The effects of this application to the management, probable results and suggestions about developing existing model are discussed in the conclusion part. Under the appendix topics the outputs that have been taken from the software used for the Balanced Scorecard application can be seen.