Bir konfeksiyon işletmesinde montaj hattı dengeleme
Assembly line balancing in a clothing company
  1. Tez No: 166544
  2. Yazar: SELİN HANİFE ERYÜRÜK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FATMA KALAOĞLU, Y.DOÇ.DR. MURAT BASKAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
BİR KONFEKSİYON İŞLETMESİNDE MONTAJ HATTI DENGELEME ÖZET Montaj hatları insanoğlunun giderek artan gereksinimlerini karşılamak için geliştirilmiş üretim sistemleridir. Amaç üretim talebi yüksek ürünlerin, en kısa sürede, en verimli bir şekilde, ucuz ve istenen kalitede üretilmesidir. Montaj hattı dengeleme problemi zor bir optimizasyon problemi olup, günümüzde, halen büyük ölçekli montaj hattı dengeleme problemlerinin çözümü için sezgisel yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, montaj hattı dengeleme problemleri ile ilgili genel tanımlar ve çözüm yöntemlerinden bahsedildikten sonra, 1954-2004 yıllan arasında yapılmış çalışmaları içeren bir literatür araştırması sunulmuştur. Daha sonra, Helgeson ve Birnie tarafından geliştirilen“Konum Ağırlıklı Montaj Hattı Dengeleme Yöntemi”ve El- Sayed ve Boucher tarafından geliştirilen“Probabilistik Hat Dengeleme Tekniği”kullanılarak, bir konfeksiyon işletmesinde beş farklı model için çok modelli montaj hattı dengelemesi yapılmıştır. Değerlendirme sonucunda, konum ağırlıklı dengeleme yönteminin uygulama kolaylığı ve hat etkinliği açısından, probabilistik hat dengeleme yöntemine göre daha efektif sonuçlar verdiği görülmüştür. Bununla birlikte, probabilistik yöntemde, işlem sürelerinin deterministik olmadığı (değişken olduğu) ve iş öğesi sürelerinin u, ortalamalı ve c standart sapmalı bir normal dağılıma uydukları (probabilistik durum) kabul edilir. Bu nedenle, iş öğeleri iş istasyonlarına atanırken standart sapma değerleri göz önüne alınmaktadır. Bu da, iş öğelerinin iş istasyonlarına daha hassas bir şekilde atanmasına olanak sağlamakta ve böylece daha güvenilir hat dengeleme sonuçlan elde edilmektedir. Sonuç olarak, her iki metod da başarılı hat dengeleme sonuçlan elde etmede etkin birer yöntem olup, firmanın hedefleri doğrultusunda yöntemler arasından seçim yapmak gerekmektedir. X11
Özet (Çeviri)
ASSEMBLY LINE BALANCING IN A CLOTHING COMPANY SUMMARY Assembly lines are production systems developed to meet the requirements of mankind that have been growing up day by day. The aims of these systems are producing products that have high production rates in the shortest time, with a most productive way, cheap and demanded quality. Since assembly line balancing is a hard optimization problem, some heuristic methods are still needed to solve the large scale assembly line balancing problems. In this study, after giving general definitions and solution methods related to the assembly line balancing problems, a literature research between 1954-2004 was introduced. Then, two heuristic assembly line balancing techniques known as“Ranked Positional Weight Technique”developed by Helgeson and Birnie and“ Probabilistic Line Balancing Technique”developed by El-Sayed and Boucher were applied to solve multi-model assembly line balancing problem in a clothing company for five different models. The aim of the case study was to reach maksimum line efficiency by using optimum machine and worker amount for a constant cycle time. As a result of evaluation, it can be seen that Ranked Positional Weight Technique gives better resuls than Probabilistic line balancing technique according to the application easiness and line efficiency. On the other hand, it is accepted that task times are not deterministic (variable) and work element times obey a normal distiribution with u average value and a standart deviation in the probabilistic line balancing technique. For this reason, when work elements are assigned to the work stations, standart deviation values of standart time values are taken into consideration. This situation enables work elements to be assigned to the work stations more sensitive and thus more reliable assembly line balancing results can be obtained. In conclusion, both techniques have been proven effective in getting successive line balancing results and it is necessary to make selection between them in accordance with company's targets. xm