Örme kumaşların ıslanma ve kuruma davranışlarının giysi konforu açısından incelenmesi
Investigation of wicking and drying behavior of knit fabrics from the point of clothing comfort
  1. Tez No: 166553
  2. Yazar: CEM ÜNSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NURAY UÇAR, PROF.DR. FATMA KALAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖRME KUMAŞLARIN ISLANMA VE KURUMA DAVRANIŞLARININ GİYSİ KONFORU AÇISINDAN İNCELENMESİ ÖZET Tekstil yazınında giysi konforu olgusu ile ilgili çok sayıda çalışma bulunmaktadır. Tekstil. ürünlerinin giysi konforuna etki eden bütün diğer faktörlerin yanında,, kumaşların ıslanma ve kuruma davranışları ayrı bir önem arz eder. Bu çalışmada, birbirlerinden sıkılık, kalınlık, iplik numarası, elastan içeriği, polyester ve pamuk elyafı karışım oram, gramaj ve terbiye gibi birtakım özellikleri bakımından farklı olan 30 süprem örme kumaş üzerinde ıslanma ve kuruma davranışları incelenmiştir. Deney sonuçlan, geçmişteki çalışmaların sonuçlarıyla iyi uyum sergilemektedir.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF WICKING AND DRYING BEHAVIOR OF KNIT FABRICS FROM THE POINT OF VIEW OF CLOTHING COMFORT SUMMARY There are many studies about clothing comfort phenomena in textile literature. Besides all the other factors which have effects on clothing comfort of textile products, drying and wicking behavior of fabrics have a different importance. In this study, some tests to investigate these properties of 30 single jersey knit fabrics which are different from eachother in some characteristics such as firmness, thickness, yarn number, lycra content, blend ratio of polyester staple and cotton fibre, mass density, and finishing treatment etc. were conducted. Experimental results showed good correlation with early studies' results.