Tekstil döküntüsü içeren nonwoven kumaşların iç mimaride kullanılabilirliği
The usability of nonwovens containing textile wastes in interior architecture
- Tez No: 166552
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TELEM GÖK SADIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
TEKSTİL DÖKÜNTÜSÜ İÇEREN NONWO VEN KUMAŞLARIN İÇ MİMARİDE KULLANILABİLİRLİĞİ ÖZET Nonwoven endüstrisi, günümüz tekstil dünyasının en hızlı ilerleyen koludur. Yeni üretim teknikerinin bulunması, nonwoven üreticilerini yeni kullanım alanları bulmaya yöneltmiştir. Özellikle son yıllarda çevre bilincinin de artmasıyla tekstil döküntülerinin değerlendirilmesi nonwoven endüstrisi içinde de ön plana çıkmış ve bu konuda yeni çalışmalar başlatılmıştır. Bu çalışmada, anaokulu ve kreş duvarları için nonwoven tekstil malzemelerinden oluşan kompozit bir duvar kaplaması tasarlanmıştır. Temel amaç, çocukların duvara çarpmaları sonucu doğabilecek yaralanmaları önlemektir. Ayrıca, tekstil döküntüsü içeren nonwoven kumaşlar için yeni bir uygulama alam bulmak amaçlanmıştır. Malzeme üç katlı yapıdadır ve her bir katı farklı bir nonwoven kumaş oluşturmaktadır. Bu düşünce sonucu elde edilen malzemelere çeşitli testler uygulanmıştır. Bütün malzemelere kopma mukavemeti ve dik tutuşma performansı testleri yapılmıştır. En alt katı oluşturan iğnelenmiş keçeye ayrı bir test uygulanmamıştır. Orta katı oluşturan ve tekstil döküntüsü içeren iğnelenmiş nonwoven kumaşın basma dayanımı incelenmiştir. Bu kat, çocukların çarpmasına karşı tampon görevi görecek kısmıdır. Bu yüzden, darbe esnasında kalınlık değişiminin fazla olmaması gerekmektedir. En üst tabaka olarak ise dikişle sabitleştirilmiş ve spunbond malzeme düşünülmüştür. Bu kat temel olarak duvar kağıdı görevi göreceği için yırtılma mukavemeti ölçülmüştür. Bir darbe esnasında orta tabaka ile içeri doğru hareket etmeli ve herhangi bir zarar görmemelidir. Sonuçlar değerlendirildikten sonra en uygun kombinasyon seçilmiş ve katlar birbirine yapıştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar için C. V. hesaplaması dışında istatiksel değerlendirme yapılamamıştır. Bunun nedeni, üretim esnasında bazı parametrelerin sabit tutulamamasıdır. Numuneler, üretici firmaların elindeki malzemelerden temin edilmiştir. Daha sonraki araştırmalarda bazı parametrelerin sabit tutulup diğerlerinin değiştirilmesi ile daha iyi sonuçlar elde edilmesi mümkündür. xı
Özet (Çeviri)
THE USABILITY OF NONWOVENS CONTAINING TEXTILE WASTES IN INTERIOR ARCHITECTURE SUMMARY Nonwovens industry İs the most progressive branch of today's textile world. The developments in production methods force nonwoven manufacturers to find out new application areas. During last decades, waste management in textile industry became very popular because of increasing concerns about environmental issues, so nonwovens producers are trying to find new solutions in terms of using textile waste in order to produce new products. The target of this project is to design a composite wallcovering composed of nonwovens for kindergartens. The main task of this wallcovering is to prevent injuries when the child hits the wall. Besides, another task is to find out new application areas for nonwovens containing textile waste. The wallcovering has three layers and each layer is a different kind of nonwovens. After designing the basic structure, nonwoven samples are supplied from the firms and then tested. Breaking strength and flame retardant properties of all materials are tested. Needlepunched nonwoven, which is thought as the lower layer, is no more tested. The needlepunched nonwovens containing textile waste are considered as the middle layer and they are tested in terms of press resistance. This layer is supposed to hold the impact and prevent the child from the injuries. For this reason, the change in thickness must be very low. For the upper layer, a stitch-bonded nonwoven and some spunbond nonwovens are tested. This layer should be thought as a wallpaper, so tear strength of the samples are tested. During an impact, this layer should act with the middle layer and should not be torn. After the tests, the best combination is determined according to the test results and the layers are sticked together. For the results, any statistical method cannot be applied except C.V. calculation because in production of nonwovens some parameters cannot be kept constant. The samples supplied from the firms are the sale products of them. In further researches, better results can be obtained by keeping some parameters constant during production. xn