Plastik enjeksiyon kalıbı esasları tasarım-imalat ve analizi
Basis of plastic injection mold their design-production and analysis
- Tez No: 166556
 - Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN DİKİCİOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2005
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 155
Özet
PLASTİK ENJEKSİYON KALIBI ESASLARI TASARIM - İMALAT VE ANALİZİ ÖZET Çok yaygın bir kullanım alanına sahip olan plastik malzemelerin şekillendirilmesi ağırlıklı olarak plastik enjeksiyon yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Plastik malzemelerin laboratuar ortamında sürekli geliştiriliyor olması plastik enjeksiyon ile kalıplama yöntemini her geçen gün önemini arttıran bir işlem konumuna getirmiştir. Yöntemin en önemli birleşeni konumundaki kalıp, imalatı oldukça zor olan, çok yüksek seviyede hassasiyet, özen ve tecrübe gerektiren kompleks bir üründür. Bu çalışmada öncelikle plastik enjeksiyon ile şekillendirme işleminde kullanılan malzemeler, işlemin gerçekleştirildiği makine ve kalıp elemanları konusunda bilgi verilecektir. Çamaşır makinesi deterjan çekmecesi modeli kullanılarak bilgisayar ortamında, en iyi sonuçları veren, en gelişmiş kalıp sistemleri kullanılarak kalıp tasarımı yapılacaktır. Tasarım sonlu elemanlar mantığı ile çalışan Moldflow programı ile analiz edilecek ve bulunan sonuçlar değerlendirilecektir. Son aşamada ise tüm birleşenlerinin oluşturulduğu ve analizden olumlu sonuç almış olan kalıbın imalat sürecine ana hatlarıyla değinilecektir. xu
Özet (Çeviri)
BASIS OF PLASTIC INJECTION MOLD THEIR DESIGN - PRODUCTION AND ANALYSIS SUMMARY Widely used plastic materials are generally produced by plastic injection process. As a result of developments in properties of plastic materials at laboratory environment, the importance of plastic injection molding process has been increased more and more. Mold, the most important component of the process, is a complex product due to difficulties in its production, very high sensitivity and necessity to attention and experience. This project firstly give information about materials which are used in plastic injection process, plastic injection system and components of plastic injection molds. By using a washing machine's detergent box model, a mold design is done at computer with using the most advanced mold systems. The design is analysed by Moldflow program, a program works with the principle of finite elements method and results are discussed. Finally, after agreeable analysis results of the mold design, mold production process is discussed in detail. XUl