Plastik enjeksiyon kalıbı tasarımında soğuk yolluk girişlerinin parça iç gerilimi üzerindeki etkisinin bilgisayar ortamında analizi
Computer analysis of the effect of cold sprue entrance on the internal stress distribution in plastic injection mould design
  1. Tez No: 427947
  2. Yazar: ENGİN SAYGILI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇINAR EMİNE YENİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Plastikten imal edilmiş malzemeler, son yıllarda hızla insan hayatının vazgeçilmez birer parçası haline gelmiş, inşaat, otomotiv, havacılık, elektrik-elektronik sanayileri başta olma üzere hemen hemen tüm sanayi dallarında çelik ve diğer metal malzemelere bir alternatif olmaya hatta yerini almaya başlamıştır. Plastik malzemelerin insan hayatında bu denli geniş yer tutmasının en büyük nedeni; bu malzemelerin üretim maliyetlerinin düşük ve kullanımlarının kıyaslandıkları diğer malzemelere göre daha rahat ve kolay olmasıdır. Plastik işleme teknolojileri içerisinde en yaygın olanı enjeksiyonla kalıplama yöntemidir. Bu çalışmada, plastik enjeksiyon kalıbı tasarımında soğuk yolluk girişlerinin parça iç gerilimi üzerindeki etkisinin bilgisayar ortamında analizi yapılmış ve sonuçları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Materials made of plastics became a major piece of human' s everyday life. The usage of plastics in construction, automotive, aviation and electric – electronic industries made plastics an alternative to steel and other materials. The reasons of this wide usage area of plastics in human life are the cheapness of plastics and low production costs according to the other materials. Plastic injection is the most common plastic processing technology. In this thesis, computer analysis of the effect of cold sprue entrance on the internal stress distribution in plastic injection mould design has been done.