Hemşirelerin çalıştıkları kurumlardan ayrılma nedenlerinin saptanması
Determination of the causes of the nurses pesigning from the institutions they have been working
  1. Tez No: 16657
  2. Yazar: SEVGÜL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. KADRİYE PAÇACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
-40 - C. ÜZET Araştırma, hemşirelerin çalıştıkları kurumlardan ayrılma neden lerini saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma, Hacettepe üniversitesi Erişkin ve Çocuk Hastanesi, Sosyal Sigortalar Kurumuna bağlı Dışkapı Hastanesi, Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı Ankara Numune Hastanesi, Türkiye Organ Nakli ve Yanık Tedavi Vakfı Hastanesinde yapılmıştır. örneğe çıkan hastanelere daha önce çalıştığı sağlık kurumundan ayrılarak 1987-88-89 yıllarında gelen hemşireler, hastanelerin özlük işlerinden saptanmıştır. Saptanan 150 hemşirenin tamamı örneğe alın mıştır. Fakat araştırma 100 hemşire üzerinde yapılmıştır. Veri toplama formu, konuyla ilgili kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmış, soruların geçerliliğini saptamak için, Ankara Devlet. Demir Yolları Hastanesinde 25 hemşire üzerinde ön uygulama yapılmış tır. Veriler araştırmacı tarafından toplanmış ve değerlendirme de sayı ve yüzdelik kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre, hemşirelerin tekrar hemşireliği seç mek istemedikleri, özel sebepler nedeniyle ve herhangi bir iş düşün meden görevlerinden ayrıldıkları, ayrılma dilekçelerine ailevi durumu gerekçe olarak gösterdikleri bulunmuştur. Bu gerekçelerin doğru ol duğu belirtilmiştir. Aynı zamanda çalıştıkları kurumlardan maddi ve sosyal olanakların sağlanmasını istemişlerdir. Hemşirelerin çoğun luğu istedikleri olanakların sağlanması halinde işten ayrılmayacak larını, geri kalanların ise ailevi nedenlerden dolayı işten ayrıla bileceklerini belirtmişlerdir. İşten ayrılmalarına neden olan bir- 41 olayın olmadığını, eski sosyal olanakların gelişen yeni durumlar karsısında yetersiz kaldığını dile getirmişlerdir. Hemşirelerin günde ortalama baktıkları hasta sayısı fazla bulunmuştur. Çalıştık ları bölümü kendileri seçmemiştir. Fakat kendileri seçmek istemekte dir. Yeterli ve adil ücretin sağlanmaması, gelişme olanağının olma ması, hemşirelerin sayısal azlığı, servis imkanının olmaması birinci derecede işten ayrılma nedeni olarak gösterilmiştir. İşten ayrılan hemşireler özel hastane ve kurumlarda çalışmayı istemektedir. İşten ayrılmaları azaltmak için hemşireler maddi ve sosyal ola nakların artırılmasını, hemşirelik mesleğinin toplumdaki saygınlığı nın yükseltilmesini önermişlerdir. İşten ayrılmak veya iş değiştirmek isteyen meslektaşlarına hemşireler gideceği yerin olanaklarının daha iyi olmasını veya işten hemen ayrılmamalarım önermişlerdir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre gerekli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF THE CAUSES OF THE NURSES' PESIGNING FROM THE INSTITUTIONS THEY HAVE BEEN WORKING SUMMARY This study has been planned as descriptive with the purpose of determining the causes the nurses have resigned from the hospitals they have been working. This study has been performed in the group of 100 nurses vorking in the Children and Adult Hospitals of Hacettepe University, Dışkapı Hospital affiliated to Social Insurances Institutions, Ankara Numune Hospital in Healt Ministery and Turgish Organ Transplantation and Burn Foundation Hospital. The deta was collected in the questionaires which are prepared by the reseacher and to determine the resuets number and percentile hase been used. According to the results of the study, the nurses have stated that they have resign from the institutions they have been working because of financial, moral and same 'social ^possibilities. fyQi ? ^ ?A