Bilgisayar destekli proje yönetimi
PC based project management
  1. Tez No: 166573
  2. Yazar: BURAK ÖMER SARAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATAÇ SOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
BİLGİSAYAR DESTEKLİ PROJE YÖNETİMİ ÖZET 21. yüzyıla girmemiz ile birlikte, proje yönetimine bakışımız değişmiştir. Bir zamanlar proje yönetimi örgütsel yapılarda görülmesi iyi olur diye düşünülürken günümüzde firmaların hayatta kalabilmesi için bir zorunluluk olmuştur. Ona karşı çıkan örgütler artık onu destekler konuma gelmişlerdir. Her an değişen çevresel koşullar ve çok hızlı değişen teknoloji, örgütleri daha düz ve teknoloji tabanlı kılmaktadır. Geçen yıllar süresince, proje yönetimi anlayışı ve bilgisi belirli bir olgunluğa ulaşmış ve bu sayede neredeyse her firma proje yönetiminin bir kısmım veya bütününü kullanır duruma gelmiştir. Gemi yapım ve onarım sektörü değişim rüzgarları ile karşı karşıyadır. Gemi inşaa firmaları proje yönetimi ve üretkenlik arasındaki sıkı ilişkiyi kavramışlarıdır. Yöneticiler geçmiş dönemlerde karmaşık birçok zorluk ile karşılaşmışlardır. Bu zorluklar ücretlerdeki aşın artış, ham maddedeki aşın fiyat artışı, firma sahiplerinin baskılan, yüksek enflasyon ve ekonomik durgunluk, mali kuruluşlardan yeterli finansal desteğin alınamaması sonunda gerçekleşmiştir. Geçmiştede bu tür zorluklar vardı fakat günümüz koşullan giderek ağırlaşmaktadır. Yöneticilerin mutabık kaldığı sorunların ortak çözümünün, ortak kaynaklan iyi kullanmak ve iyi kontrol ile bulunucağıdır. Proje yönetimi bu noktada dikkate alman bir yöntemdir. Yıllar önce proje yönetimi ABD Savunma Bakanlığı projelerinde yüklenicileri ve inşaat firmaları arasında sınırlı bir kesimde uygulanmaktaydı. Günümüzde savunma sektörü, inşaat sektörü, gemi inşaat sektörü gibi çok çeşitli sektörlerde uygulanır hale gelmiştir. Bu çalışmanın amacı proje yönetimi bilgi düzeyine, yazılımın kullanım tipine, kullanımın genişliğine göre etkileri belirleyerek Türk Gemi İnşa sektörü için bir yazılım bütünü seçmektir. Türk Tersanelerinde artan sayıda proje sonucunda gemi inşa proje analizlerine dayanarak işlerin organize edilmesi ve yönetilmesi gereği doğmuştur. Proje planlama ve kontrolü için CPM, PERT, GERT, WBS, GPWBS, LOB gibi metodlar geliştirilmiş, daha iyi izleme için EV geliştirilmiş, daha iyi organize edebilmek için iş paketleri ve görev matrisleri geliştirilmiştir. Günümüzde global rekabette teknoloji önemli bir özelliktir. Kullanıcı dostu, kolay uygulanabilir, düşük maliyetli yazılımlar ve bunların altodaki etkin sistemler ve proje yönetimi bilgi alanlarının doğru uygulanması ile Türk Tersaneleri büyümelerini devam ettirebilecekleri bir noktaya gelebileceklerdir.
Özet (Çeviri)
PC BASED PROJECT MANAGEMENT SUMMARY As we enter the twenty first century, our perception of project management has changed. Project management, once considered in any kind of organization as nice to have, is now recognized as a necessity for the survival of organization. Organizations that were opponents of project management are now advocates. In ever changing environment and rapid changing technology, organizations have to become flatter and technology based. During the past several years, management's knowledge and understanding of project management has matured to the point where almost every company and industry is using project management in one form or another. Shipbuilding industry all over the world has been facing the change of wind for a while. Shipbuilding companies in the world have come to the realization that project management and productivity are related. Executives will be facing increasingly complex challenges during the next decade. These challenges will be the result of high escalation factors for salaries and raw materials, increased union demands, pressure from stockholders, and the possibility of long-term, high inflation accompanied by a mild recession and a lack of borrowing power with financial institutions. These environmental conditions have existed before, but not to the degree that they do today. Almost all of today's executives are in agreement that the solution to the majority of corporate problems involves obtaining better control and use of existing corporate resources. Project management is one of the techniques now under consideration. Years ago project management was confined to U.S. Department of Defense contractors and construction companies. Today, the concept behind project management is being applied in such diverse industries and organizations as defense, construction, shipbuilding etc. The purpose of this study is to sellect a software package for Turkish Shipyards according to analzing and assessing the factors that influence the extent of usage, type of usage of software, degree of knowledge in project management. The growth in number of projects at Turkish Shipyards has led to a need to organize and manage work by improved approaches of project analysis in shipbuilding. Methods such as CPM, PERT, GERT, WBS, GPWBS, LOB were developed to improve project planning and control, EV for better tracking, work package, task matrix for better organizing. In todays world, technology has become an important element of global competitiveness. With implementing user friendly, easy adoptable, low costly computer software packages, and on behind efective related mental systems, and applying project management knowledge areas such as time management or procurement management correctly, Turkish Shipyards will leap a point where they can sustain their growth. XI