Havalandırılan kapalı bir hacimde hava dağılım karakteristiklerinin tayini
Determining air distribution characteristics in a ventilated room
- Tez No: 166572
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERHAN BÖKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
HAVALANDIRILAN KAPALI BİR HACİMDE HAVA DAĞILIM KARAKTERİSTİKLERİNİN TAYİNİ ÖZET Havalandırma, kapalı bir hacimdeki havanın değiştirilmesi işlemidir. Bir havalandırma ve iklimlendirme sistemi ancak tanımlanmış varsayımlar altında talep edilen iç ortam havasını sağlamak için tasarlanır. Kapalı hacmin havalandırma miktarı, hacmin kullanım amacına göre değişmekte ve aynı zamanda konfor şartlarını da içermektedir. Bu çalışmada; ofis hacmi için cebri havalandırma durumu incelenmektedir. Sonlu hacimler yönteminin esas alındığı bir akış analiz programı kullanılmasının yanı sıra kurulan deney düzeneğiyle, kapalı ofis hacmi için oda içersinde oluşan hava hareketleri ve sıcaklık dağılımları incelenmektedir. Gerçek boyutlarda deney yapmanın gerek zaman gerekse ölçüm zorluğu açısından yaratacağı dezavantajlar nedeniyle deney tesisatı gerçek boyutlarındaki ofis odasının ölçek faktörü olarak 3 alınan bir fiziksel modeli olarak kurulmuştur. Hava değişim sayısı 5 alınarak, sıcak tel anemometresiyle yapılan hız ölçümleri, oda içersinde genelde 0.1 m/s' nin altında oluştuğu için sağlıklı ölçümler çok kısıtlı alanda yapılabilmiştir. Bu nedenle daha yüksek hızlarda deney yapma gereği duyulduğu için aynı deneyler sayısal çözüm ile karşılaştırılabilme açısından üfleme kanalı çıkış hızı 4.7 m/s olacak şekilde tekrar yapılmıştır. Sayısal çözüm olarak, deneyi yapılan modellerin yanı sıra daha farklı üfleme açıklığı konumları ve sıcak üfleme durumu, FLUENT 6. 1 adlı CFD programıyla incelenmektedir. Fiziksel benzerlik, eşsıcaklıkh ve eşsıcaklı olmayan oda içersindeki hava hareketlerinin incelenmesinde kullanılan Archimedes sayısının eşitliğiyle sağlanmıştır. Birbirinin benzeri olan fiziksel model ve prototipe ait belli çizgiler boyunca elde edilen hız profilleri, odada yaşanılan bölge olarak kabul edilen döşemeden 1.8 m yüksekliğe kadar olan mesafede aynı noktadaki hızların birbiriyle örtüştüğü görülmektedir. Ayrıca, aynı Ar sayısında oda içersinde benzer hava dağılımları elde edilmiştir. Prototip boyutlardaki ofis hacminin yapı elemanları belirlenerek, ofis duvarlarından ısı kaybı alınmış ve bu ısı kaybını dengeleyecek ısıtma havası kapalı hacme üflenmiştir. Çözüm sonucunda elde edilen sıcaklık dağılımları konfor şartları açısından irdelenmiştir. xı
Özet (Çeviri)
DETERMINING AIR DISTRIBUTION CHARACTERISTICS IN A VENTILATED ROOM SUMMARY Ventilation is the displacement of the air in a closed space. Ventilation or air- conditioning system is designed only to satisfy desired indoor space under defined predictions. Ventilation quantity of the closed space is dependent on the way it is used and it contains the comfort conditions. The forced ventilation of an office space was investigated in this study. Besides using a flow analysis program, which is based on finite volume method, the air and temperature distribution in a closed office volume is investigated by experiments. Because of measuring and time-consuming difficulties, the experimental sets up were designed as a physical model by selecting the scale factor as 3. Reliable measurements with hot wire anemometer could only be achieved in limited area for the air change rate as 5 because; the air velocities were below 0.1 m/s in the measured part of the volume. Because of the necessity of working with higher velocities, same velocity measurements were carried out with a supply opening for an inlet velocity as 4.7 m/s. Numerical modeling for both actual and scaled size office volume were made. The isothermal and non-isothermal flow cases for the physical model were investigated by using the CFD program named FLUENT 6.1, by varying the location of the supply air opening. Numerical modeling for the experimental conditions of the physical model was also made. Physical similarity was achieved by the equality of Archimedes number, which was used in determining the isothermal and non-isothermal airflow in closed spaces. It was seen that the air velocity profiles of physical model and prototype through the occupied zone, which is described as the distance of 1.8 m from the floor, the velocities, are strongly the same at same points. Besides these, the same air distribution patterns were obtained for both physical model and prototype for the same Archimedes (Ar) as expectedly. Heat losses from the selected walls were calculated for the given structural elements and required amount of heated air was send to the closed volume. Final temperature distribution was investigated for the comfort conditions. XII