Prefabrike betonarme panolu yapıların teşkili, tasarımı ve maliyet analizi
Design and formation of the prefabricated reinforced concrete panel structures with cost optimization
- Tez No: 166580
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TURGUT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
PREFABRİKE BETONARME PANOLU YAPILARIN TEŞKİLİ, TASARIMI VE MALİYET ANALİZİ ÖZET Ülkemizde hastane, okul, konut, endüstri yapılan gibi en çok gereksinim duyulan binaların üretimi, tüm gelişmiş ülkelerde olduğu gibi, eğer yeterli kaynak akışı sağlanabilirse prefabrike yapım sistemleri ve teknolojileri kullanılarak yapılabilmektedir. Büyük üretim taleplerinin karşılanmasında ekonomik ve kaliteli sonuçlar veren panel sistemler bu tezde ele alınmakta ve tanıtılmaktadır. Ayrıca bu çalışmada, toplu konut üretiminde gelişmiş ülkelerde çok yaygın kullanılma alanı bulmuş olan“panel sistemler”için tasarım süreci aşamaları, hesap esasları, depreme dayanıklı yapı tasannu, panel sistem teknolojilerine ait özellikler, kısıtlamalar, ve yapı maliyetleri hakkında bilgiler verilmiştir. Bu tez çalışması toplam dokuz bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde dünyada ve Türkiye'de prefabrikasyonun gelişme süreci, çalışmanın kapsamı ve amacı anlatılmıştır. İkinci bölümde prefabrikasyon teknolojisi tanıtılmış, prefabrike taşıyıcı sistemler anlatılmış ve prefabrike yapıların avantaj ve dezavantajlarından bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde prefabrike betonarme panolu sistemler ayrıntılı olarak ele alınmış, yapıyı oluşturan taşıyıcı duvar panoları, rijitlik duvarları, cephe panoları, döşeme panoları, ve prefabrike merdivenler anlatılmıştır. Dördüncü bölümde yatay ve düşey birleşimler, bağ sistemleri tanıtılmış, bağlantı noktalarına etki eden kuvvet tipleri gösterilmiştir. Beşinci bölümde prefabrike panolu yapıların hesap esasları anlatılmıştır. Ayrıca bu bölümde prefabrike yapılar için ülkemizde kullanılan 'TS 9967“ 'deki hesap kurallarına yer verilmiştir. Altıncı bölümde prefabrike ve monolitik yapıların depreme dayanıklı tasannu anlatılmıştır. Ayrıca ”ABYYHY“, ”UBC 97“ ve ”EC 8" prefabrike yapılar açısından irdelenmiş, sayısal örnek üzerinde deprem yüklerinin zemin cinslerine ve bina yüksekliğine göre değişimi karşılaştırılmıştır. Yedinci bölümde prefabrike panolu ve geleneksel bir yapının maliyet analizi farklı kat adetleri için yapılmıştır. Gerekli kaynak akışı sağlandığı taktirde, prefabrike yapıların ne zaman tercih edilmesi gerektiği saptanmaya çalışılmıştır. Sekizinci bölümde prefabrike panolu örnek bir sistem için hesaplar yapılmıştır. Çalışmada elde edilen sonuçlar ve değerlendirmeler tezin son bölümünde özetlenmiştir. xvı
Özet (Çeviri)
DESIGN AND FORMATION OF THE PREFABRICATED REINFORCED CONCRETE PANEL STRUCTURES WITH COST OPTIMIZATION SUMMARY The construction of buildings such as, hospitals, schools, houses, industrial buildings that are very much needed in our country can be solved by using prefabricated construction technologies, as ali developed countries do, on condition that the necessary amount of capital should be provided. in this thesis, panel systems, which are widely used for providing economical and high quality solutions are studied and introduced. in addition that, in this dissertation, design process phases, the prefabricated structures resistant to earthquake, the cost of stractures, technological properties, restrictions of panel systems which have widespread areas in the mass housing, are presented in detail. This study is composed of nine seperate parts. in the first part, the development process of prefabrication in Turkey and in the world, the scope and the target of this study are introduced. in the second part, the prefabrication technology is introduced, the prefabricated carrier systems are studied and the advantages and disadvantages of the prefabricated constructions are mentioned. in the third part, the prefabricated panel structures are examined in detail, the carrier wall panels, rigitidy walls, front panels, floor panels and prefabricated stairs are studied. in the forth section, vertical and horizontal connections and tie systems are presented, types of force which affect connection points are shown. in chapter five, the requirement of prefabricated panel structures is explained. Besides, in this part; the calculations methods of prefabricated panel systems based on“TS 9967”are mentioned. in the sixth section, the design of the prefabricated and conventional structures resistance to earthquakes is studied. Besides,“ABYYHY”,“UBC 97”and“EC 8”are studied for prefabricated structures and the comparison of resistance against earhquake forces depending on type of substructures and height of the buildings is done by using numerical sample. in chapter seven, the cost anlysis of prefabricated panel and conventional construction are done for various number of floors. it is studied when to prefer prefabricated structures if required source flow is provided. in the eighth part, calculations are done for a prefabricated paneled sample system. The results and evalaution of the study are summarized in the final part of the thesis. xvii