Doğrudan ısıtma sentez yönteminin yüksek silika içeren zeolitlerin kaplamalarının hazırlanmasında kullanılması
Utilizing the substrate heating method in the preparation of coatings of high silica zeolites
  1. Tez No: 166598
  2. Yazar: MESUT DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MELKON TATLIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Doğrudan Isıtma Sentez Yönteminin Yüksek Silika İçeren Zeolitlerin Kaplamalannm Hazırlanmasında Kullanılması ÖZET Zeolit kaplamaları adsorpsiyon, kataliz, iyon değişimi gibi farklı alanlarda kullanılabilmektedirler. Farklı sentez yöntemleri kullanıldığında farklı özelliklere sahip zeolit kaplamaları elde edilebilmektedir. Kullanılan yöntem, elde edilen zeolitin tabaka kalınlığım ve homojenliğini etkilemektedir. Geleneksel sentez yöntemleriyle elde edilen kaplamaların kaliteleri her zaman istenen seviyede olmayabilmektedir. Ayrıca, zeolitlerin kendi doğalarından kaynaklanan metastabil davrammlan nedeniyle sentezin ilerleyen aşamalarında daha kararlı yapılara dönüşme eğilimleri söz konusu olmaktadır. Bu tür bir davranım özellikle yüksek miktarda alüminyum içeren sentezlerde kaplamanın kalınlaştınlmasını oldukça güçleştirmektedir. Bu sorun, tabaka kalınlığını belirleyen parametrelere ilave olarak, kontrol edilebilmesi mümkün olan başka bir parametrenin eklenmesiyle aşılabilir. Bu ilave edilen parametre, istenildiği ölçüde ayarlanabilecek“kaplama yüzeyi sıcaklığı”dır. Kaplanacak yüzey sıcaklığının çözelti sıcaklığından daha yüksek tutulduğu ve ayrı olarak ayarlanabildiği bu yöntem“doğrudan ısıtma yöntemi”olarak adlandırılmaktadır. Bu yöntem, geleneksel yöntemlerle elde edilen kaplamalara kıyasla metal yüzeyler üzerinde elde edilen zeolit kaplamaların çok daha fazla kalınlaşmasını sağlamaktadır. Doğrudan ısıtma yönteminde, reaksiyon çözeltisi düşük sıcaklıkta tutulurken, metal plaka doğrudan ısıtılmaktadır. Bu durumda, metastabil zeolitlerin faz dönüşümleri reaksiyon çözeltisinin miktarına bağlı olarak çok uzun bir süre için geciktirilebilmektedir. Düşük Si/Al oranına sahip A, HS ve X gibi Si/Al zeolitler düşük sıcaklıklarda (
Özet (Çeviri)
Utilizing the Substrate Heating Method in the Preparation of Coatings of High Silica Zeolites SUMMARY Zeolite coatings may be used in different applications related to adsorption, catalysis, ion-exchange, etc. The use of different synthesis procedures may lead to coatings of different characteristics. Variations may occur especially in the thickness and homogeneity of the zeolite coatings. In many systems, conventional direct synthesis remains insufficient to produce zeolite coatings of desired quality. Zeolites are metastable in nature and tend to transform into more stable phases as time proceeds. This presents a serious difficulty, especially in aluminum containing systems, in obtaining relatively thick zeolite coatings. This problem may be overcome by using the substrate heating method, which allows a higher degree of control over the process of zeolite synthesis by adding one more parameter to the synthesis of zeolite coatings, that is the temperature of the substrate. By using this method, coatings thicker than those that can be obtained by using conventional methods may be prepared. In this direct synthesis method, the substrate is heated directly while the reaction mixture is kept at a lower temperature. By applying a temperature difference between the reaction mixture and substrate, the reaction in the bulk is suppressed while that on the substrate is promoted. In this manner, the phase transformations of metastable zeolites can be delayed for extremely long periods of time, depending on the volume of the reaction mixture. Zeolites with lower Si/Al ratios, e.g., A, HS and X can be obtained at relatively lower temperatures (