Plastik enjeksiyon yöntemi ile parça imalatı imalat hataları ve hata tespiti
Plastic part production using plastic inject,on molding method, production faults and fixing the problems
- Tez No: 166597
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT TEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
PLASTİK ENJEKSİYON YÖNTEMİ İLE PARÇA İMALATI, İMALAT HATALARI VE HATA TESPİTİ ÖZET Bu çalışmanın amacı, günümüzde hemen hemen her yerde karşımıza çıkan plastik malzemelerden yapılmış ürünlerin tasarımında dikkat edilmesi gereken unsurları ele almak ve imalatları sırasında oluşabilecek hataların önceden tespitinin bize sağlayacağı faydalan görmektir. Bu çalışma altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde plastik malzemelerin ve plastik enjeksiyonla imalat yönteminin günümüzdeki durumundan, kalıplama yönteminin kullanılma sebepleri anlatılmıştır. ikinci bölümde plastik malzeme kullanımının sebeplerinden, genel olarak kimyasal ve fiziksel özelliklerinden, davranışlarından bahsedilmiştir. Plastik enjeksiyon yöntemiyle imal edilecek parçaların tasarımı sırasında dikkat edilmesi gereken hususların incelendiği üçüncü bölüm içerisinde ayrıca bir tasarımcı olmanın gerektirdikleri ve yeni bir tasarıma başlarken nasıl bir hareket planı çizmek gerektiği de ardatılmıştır. Dördüncü bölümde ise plastik enjeksiyon yönteminin genel yapısı ve enjeksiyon kalıplarının çeşitleri anlatılmış, bu tez çalışmasının da ağırlık verdiği konu olan plastik enjeksiyonla imalat yönteminde oluşabilecek hatalar incelenmiştir. Beşinci bölümde bu hatalardan hangilerinin mevcut bilgisayar destekli tasarım ve analiz programlan yardımıyla ve ne şekilde tespit edilebileceği anlatılmıştır. Altıncı bölümde konunun endüstrideki uygulamalan örneklerle gösterilmiştir. Bu bölümde, sektördeki en ileri mühendislik yazılımı olan Moldflow firmasının Moldfiow Plastic Adviser ve Moldflow Plastic Insight serisi kullanılmıştır. Son bölümde ise ortaya çıkan sonuçlar değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, tecrübenin plastik parça ve enjeksiyon kalıbı tasarımındaki önemi inkar edilemeyecek derecede yüksek olmasına rağmen, mevcut analiz programlan yardımıyla yapılan tasarım ve imalat kaliteyi yükseltecek ve imalat verimini de arttıracaktır.
Özet (Çeviri)
PLASTIC PART PRODUCTION USING PLASTIC INJECTION MOLDING METHOD, PRODUCTION FAULTS AND FIXING THE PROBLEMS SUMMARY The aim of this project is to consider the important points while designing plastic parts that are in every place in our lives these days, and show the advantages of seeing the manufacturing faults before production. This study involves seven chapters. In tiie first chapter, the production methods and the reason of using plastic injection molding technology are explained. The reason of using plastic materials, the main advantages, physical and chemical propeties of this type of materials and the general behaviours of the plastic materials are mentioned in the second chapter. In the third chapter where the main principles of designing plastic parts are considered, also the needs of being a designer and the planning methods while starting to design a new part are explained. In the fourth chapter, the main structure of plastic injection molding and the types of injection molds are described. And also, the manufacturing faults are the main subject of this chapter. Using the computer aided engineering softwares to determine the manufacturing problems of plastic injection molds and the plastic parts are explained in the fifth chapter. In the sixth chapter, there are industrial applications of the plastic injection analysis. To prepare the examples of this section, Moldflow Plastic Insigth and Moldflow Mold Adviser softwares are used. The last chapter is the conclusion section. As a result, experience is very important in plastic injection mold desings but, the desings that are made by using computer aided engineering softwares will increase the quality and productivity. XI