Kentdışı alışveriş merkezlerinde kullanıcı taleplerinin belirlenmesi: Adana örneği
Determination of the user demands in out-of-town shopping centers: Adana model
- Tez No: 166605
- Danışmanlar: PROF.DR. TÜLAY KILINÇASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
KENTDIŞI ALIŞVERİŞ MERKEZLERİNDE KULLANICI TALEPLERİNİN BELİRLENMESİ: ADANA ÖRNEĞİ ÖZET Alışveriş, insanoğlunun varoluşundan bu yana gerçekleştirdiği temel eylemlerden biridir. Değişen koşullarda, insanlar yeni alışveriş alışkanlıkları edinmekte ve yeni taleplerde bulunmaktadır. Günümüzde, bireyler alışveriş merkezlerini sadece gereksinimlerinin karşılandığı bir alan olarak değil, zamanlarım değerlendirebileceği mekanlar olarak algılamaktadır. Mal ve hizmetlerin tüketildiği yerlerde büyük bir değişim gerçekleşmiştir ve bu değişim yalnızca tüketimin niteliğinde değil toplumsal hayat üzerinde de etkisi olmuştur. Tüketici olarak on beş yıl önce yapılamayanlar bugün artık yapılabilmektedir. Özellikle 1990'lardan sonra Türkiye'nin metropol kentlerinde sıkça rastlanan, yeni bir yapı tipi haline gelen, biçimleri, görünüşleri ve büyüklükleri itibarıyla oldukça gösterişli olan alışveriş merkezleri kullanıcılara farklı bir ortam sunmaktadır. Tanınmış zincir mağazalarla birlikte çeşitli mal ve hizmetler sunulmakta, büyük, aydınlık ve renkli mekanlarda yemek, eğlence faaliyetleri ve çeşitli olanaklar verilmektedir. Zamanla rekabeti elde tutmak, daha fazla ve farklı insana hitap etmek amacıyla alışveriş merkezlerinde çeşitlenmelere gidilmiştir. Kentdışı alışveriş merkezleri de bunlardan biridir. Kentdışı alışveriş merkezlerinin geçmişi 1950'lere dayanmaktadır ve Amerika ile Avrupa'da doygunluğa ulaşmak üzeredir. Küreselleşmenin etkisi ile kentdışı alışveriş merkezleri Türkiye'de 1995'lerde yer almaya başlamıştır. Kentdışı alışveriş merkezleri Türk tüketicisi için çok yeni bir kavram olmasına karşın çok çabuk kabul görmüştür. Türkiye'deki kentdışı alışveriş merkezi gelişim sürecinin ne şekilde olduğu ve kullanıcıların bu merkezleri nasıl değerlendirdiklerinin sorgulanması gereksinimi duyulmuştur. Tez çalışmasının amacı, Türkiye'deki kentdışı alışveriş merkezi kullanıcılarını tanımlamak, taleplerini ve beklentilerini belirlemektir. Kentdışı alışveriş merkezlerine daha fazla kullanıcı çekmek, kullanıcı memnuniyetini arttırmak, merkezi kullanıcılar için cazip hale getirmek ve merkezdeki satışların artışını sağlamak planlama sürecinde kullanıcı taleplerinin belirlenmesine bağlıdır. Araştırma kapsamında tez konusunu oluşturan kentdışı alışveriş merkezi örnek alam, Türkiye'nin önde gelen illerinden biri olması itibariyle Adana' da seçilmiş ve tek bir merkez üzerinde çalışılmıştır. Tez çalışmasında kütüphane, internet ve ticari kuruluşlarda araştırmalar yapılarak konunun kapsamı belirlenmiştir. Ayrıca, Adana kentdışı alışveriş merkezlerinde kişisel görüşmeler yapılmıştır. Kentdışı alışveriş merkezleri hakkında genel bilgi edinimi için çalışma alam olan Mİ Tepe Adana alışveriş merkezi müdürü, işletme müdürü ve Adana CarrefourSA alışveriş merkezi IXmüdürü ile görüşmeler yapılmıştır. Merkez ulaşımı hakkında bilgi edinimi için merkeze ulaşımda kullanılan taksi, otobüs ve servis araçlarının şoförleri ile görüşmeler yapılmıştır. Ardından kişisel gözlemler ve anket yapılarak konuyla ilgili ayrıntılı sonuçlara varılmıştır. Anket çalışması merkezde yer alan yönetim, personel ve kullanıcılardan sadece kullanıcı taleplerini belirlemeye yöneliktir. Alan araştırmasındaki amaç, kullanıcıların sosyo-ekonomik yapılarının belirlenmesi, alışveriş merkezine ilişkin değerlendirmelerinin öğrenilmesi ve taleplerinin belirlenmesidir. Alanda yapılan anket sonuçlarına göre alışveriş merkezi kullanıcılarını genel olarak bayanlar oluşturmaktadır. Kullanıcılar genellikle genç, bekar ve çekirdek aileye sahip olup eğitim ve gelir seviyeleri yüksektir. Kullanıcıların çoğu alışveriş merkezine yalan yerleşim alanlarında veya kent merkezinde ikamet etmektedir. Merkez amacına uygun olarak araba sahipliliğinin fazla olduğu kullanıcılar tarafından ziyaret edilmektedir. İnsanların göze alabileceği bir erişim mesafesinde yer alan merkez, genelde ayda birkaç defa, özellikle hafta sonu akşam üzeri tercih edilmektedir. Merkez, kentiçi alışveriş merkezine oranla daha fazla vakit geçiren ve başlıca amacı alışveriş olan kullanıcılar tarafından ziyaret edilmektedir. Kullanıcılar merkezde en çok kültürel ve eğlence amaçlı faaliyetleri beğenmektedir. Ulaşımın zorluğu merkezin beğenilmeyen özelliğini oluşturmaktadır. Merkezin büyük ve geniş olması ise kullanıcılar tarafından belirlenen ayni; edici özelliklerin başında gelmektedir. Eğlence ve kültürel faaliyetlerin arttırılması, ulaşımın kolaylaştırılması, fiyatların uygun hale getirilmesi, park alanlarının yeterli hale getirilmesi, kompleksin sahip olduğu özellikleri koruması ve daha iddialı bir şekilde geleceğe aktarması, bu tür alışveriş merkezi inşaatlarının arttırılması kullanıcı taleplerinin başında gelmektedir. Anket sonuçlarının değerlendirilmesiyle beraber, elde edilen veriler kapsamında öneriler sunularak çalışma tamamlanmıştır. Tez sekiz bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, araştırmanın amacı, kapsamı ve yöntemi açıklanmıştır. İkinci bölümde, alışveriş eylemi, alışveriş mekan ve merkezlerinin tarih içindeki gelişimi, alışveriş merkezi tipleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, tez konusunu oluşturan kentdışı alışveriş merkezleri oluşumu, Amerika ve Avrupa'da gelişim evreleri, dünyadaki kentdışı alışveriş merkezi örnekleri ve günümüzdeki etkinliği ile gelecekteki durumu incelenmiştir. Dördüncü bölümde, kentdışı alışveriş merkezinde yer seçimi, alışveriş merkezi etkinlikleri, ulaşım, peyzaj ve gelişim alanlarında planlama ölçütleri irdelenmiştir. Beşinci bölümde, perakende ticareti etkileyen demografik, sosyal ve ekonomik faktörler irdelenmiştir. Ayrıca, ticari etkinliklerin küreselleşmesi ve sonuçlarından bahsedilmiştir. Altıncı bölümde, Türkiye'deki perakende ticaret, kentdışı alışveriş merkezi gelişim süreci, çalışma alanının Adana' da olması nedeniyle Adana ticaretinin gelişimi, Adana' da kentdışı alışveriş merkezi oluşumu ve örnek alan: Mİ Tepe Adana alışveriş merkezi incelenmiştir. Yedinci bölümde alan araştırmasının sonuçlan değerlendirilmiştir. Sekizinci bölümü ise genel sonuçlar ve öneriler oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF THE USER DEMANDS IN OUT-OF-TOWN SHOPPING CENTERS: ADANA MODEL SUMMARY Shopping is a basic activity which has being done since creation of human being. People acquire new shopping habits and demand new enviroments in changing conditions. Nowadays, people perceive shopping centres not only as a place to meet their shopping requirements but also to enrichment their leisure times. An alteration was realized in spaces where goods and services consumed and this alteration had effects on both consumption quality and social life. As a consumer, more activities can be done in a shopping centre today than fifteen years ago. Shopping centers that are rather frequently seen especially since 1990' s in Turkey metropolis cities, which become a new building type and imposing building as regards to its shapes, aspects and size, present a different space to the users. Various good and services are presented with famous chain stores, food, entertainment activities and various opportunities are given in big, luminous and colorful spaces. As time passes, there are different types of shopping center occur to take competition and to address more and different people. One of them is the out-of-town shopping centers. Out-of-town shopping centres occured in 1950' s and almost reach saturation in the USA and Europe. By the affect of globalisation, out-of-town shopping centres situated in Turkey in 1995's. Although, out-of-town shopping centre is a very new concept, it is accepted easily by the Turk consumers. Interrogation of out-of-town shopping centre development process in Turkey and user evaluation about out-of- town shopping centres are seem necessary. Aim of the thesis is, to define the users of out-of-town shopping centre in Turkey, to determine their demands and expectations. To attract more visitors to the out-of-town shopping centres, to increase their satisfaction, to make the centre attractive for them and to supply the increasement of sales in the centre, are all depend on the determination of the user demands through planning process. In scope of study, Adana is chosen as sample area as regards to being a developed country in Turkey and only one centre is studied. In the thesis, researches are done in literature, internet and trade foundations, thus topic scope is determined. Personal interviews are done in Adana out-of-town shopping centres, also. Personal interviews are done with Ml Tepe Adana shopping centre manager, administration manager and Adana CarrefourSA shopping centre manager to have a general information about out-of-town shopping centres. Personal interviews are done with taxi, bus and service vehicle drivers to get information about out-of-town shopping centre transportation. Then, personal observation and questionnaire are done to get detailed results about the subject. XIQuestionnaires are only inclined towards to determine the user demands through administration, personnel and user groups. Aim of the area research is, to determine the users socio-economic structures, to learn the users evaluations about out-of-town shopping centre and to determine their demands. According to the questionnare results, women are generally constitute the out-of-town shopping centre users. Users are generally young, single, owner of nuclear family and have high education and income level. Majority of users live close settlement areas to the shopping centre or at the city centre. Shopping centre is visited, as appropriate to its aim, by the users who have car. Shopping centre, which is in an acceptable reaching distance, is preferred generally one or two times in a month, especially at weekends toward evening. Shopping centre is visited by the users who pass much more time in an out-of-town shopping centre than in a town shopping centre and the user who are at the aim of shopping. User most like cultural and entertainment activities in the centre. Transportation difficulty constitutes unpleased feature of the centre. Big and large feature of the centre is one of the distinctive features that determined by the users. Increasing entertainment and cultural activities, easiness of transportation, price appropriateness, expanding park areas, protecting the features and carry on assertively to the future and constructing new shopping centres like this form constitute users demands. With evaluation of survey results, proposals are presented in scope of these datas and study is completed. Thesis consists of eight section. In the first section, aim, scope and method of study explained. In the second section, shopping activity, historic improvements of shopping place and centres, shopping centre types are studied. In the third section, out-of-town shopping centres formation, improvement phases in the United States and Europe, out-of-town shopping centre models in the world, today's and future situation are studied. In the fourth section, out-of-town shopping centre design criterions in location, shopping centre activity, transportation, landscape and development areas are researched. In the fifth section, demographic, social and economic factors which affect trade activity are investigated. Globalisation of trade activities and results are mentioned, also. In the sixth section, retail in Turkey, out- of-town shopping centre improvement process in Turkey, improvement of Adana trade because of study area in Adana, formation of out-of-town shopping centre in Adana and model area: Ml Tepe Adana shopping centre are researched. In the seventh section, study area results are evaluated. General results and proposals constitute the eight section. Xll