İstanbul metropoliten alanında kamulaştırma yoluyla elde edilmiş alanların kullanım biçimi: Avcılar ilçesi örneklemi
The ways of using the areas gained though nationalization in İstanbul metropolitan area: The sample of Avcılar district
- Tez No: 166606
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OCAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
İSTANBUL METROPOLİTEN ALANI'NDA KAMULAŞTIRMA YOLUYLA ELDE EDİLMİŞ ALANLARIN KULLANIM BİÇİMİ : AVCDLAR İLÇESİ ÖRNEKLEMİ ÖZET 1980'li yıllardan bu yana değişim içerisinde olan ekonomik yapı ve üretim şekilleri kentlerde sosyo-ekonomik, fiziksel ve mekansal değişimler yaratmıştır. Bu değişimler kentlerde giderek artan yapı yoğunluğuna neden olmaktadır. Hızlı kentleşmenin neden olduğu kontrolsüz yapılaşma hem kent bütününde düzeni sağlayan imar planlarının yapımı ve uygulanmasında sorunlar yaşanmasına hem de toplumun gelişen ve değişen ihtiyaçlarının karşılanması için gereken alanların azalmasına neden olmaktadır. Arazi yada toprağın artırılamayan özelliği ve zamanla üzerinde daha çok insanın yaşama zorunluluğu, arazinin değerinin artması ve miktarının azalmasına yol açmaktadır. Bu durum da kentlerde yaşayan insanların toplumsal, ekonomik, kültürel ihtiyaçlarının sağlanması amacıyla farklı araçların kullanılmasını gündeme getirmiştir. Özellikle İstanbul metropoliteninde göç ve sanayileşme etkenlerinin sonucu oluşan yapılaşma yoğunluğu, düzenli bir arsa politikasının eksikliği ile birlikte kamu yönetimlerinin arsa sorununu artırmıştır. Arsaların üzerinde farklı gelir elde etme biçimleri ve rant söz konusu olmaktadır. Fakat bu çalışmada kamulaştırma amacına uygun olmayan kullanımlar kapsam dışında bırakılmıştır. Bu çalışmada, alan elde biçimlerinden biri olan kamulaştırma yöntemi ile elde edilen alanların bugünkü kullanım biçimlerinin kamu yaran kavramı ve kamulaştırmada kamu yaran sağlama amacına uygunluğunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Kamulaştırma tüm yönleri ile ele alınmış (tanımı, özellikleri, hukuki boyutu, uygulaması ve ortaya çıkan sorunlar), özellikle merkezi ve yerel yönetimler tarafından İstanbul Metropoliten Alanı'nda kamulaştırma yolu ile edilen alanların kullanım biçimleri araştırılmış ve bu uygulama sonucu elde edilmiş alanların bugünkü kullanımının, amacına uygun olup olmadığının Avcılar ve Pendik ilçeleri örnekleminde değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Çalışmada İstanbul Metropoliten Alanı'nda kentin gelişme alanlarında yer alan ve farklı arazi kullanım biçimlerini içeren alanlar örnek olarak incelenmiştir. Ayrıca kent çeperinde yer alan ve gelişmeye açık olan Avcılar ilçesinde yapılan kamulaştırma örnekleri ele alınmıştır. Çalışmada imar planlan ve kamulaştırma dosyalan incelenerek uygulama yapılan alanların kullanımı yerinde gözlenmiş ve kamulaştırma amacına uygunluğu sulanmıştır. Kullanımların, amacına uygun olarak değerlendirildiği sonucuna varılmıştır. Çalışmada beş ana bölüm yer almaktadır. Birinci bölümde çalışmanın amacı, yöntemi,sınırları ve kapsamı açıklanarak hipotez belirtilmiştir. vuıİkinci bölümde arsa politikalarının düzenlenmesi konusu ele alınarak bu politikaların amaçları ve araçları ortaya konmuştur. Ülkemizde arsa düzenleme politikalarının neler olduğu ve uygulama araçları ifade edilmiştir. Üçüncü bölümde kamulaştırmanın tanımı yapılarak özellikleri açıklanmıştır. Kamulaştırmanın dayanağı olan kamu yaran kavramı ve kapsamı ile birlikte kamulaştırma işlemi öncesinde yapılan hazırlık çalışmaları, işlem süreci, iptal nedenleri üzerinde durulmuştur. Ayrıca kamulaştırmanın hukuki dayanağı olan Kamulaştırma Kanunu ve diğer ilgili kanunlar incelenmiştir. Dördüncü bölümde merkezi ve yerel yönetimlerin Türkiye ve İstanbul metropoliten alanında kamulaştırma yoluyla edindiği alanların kullanım biçimleri araştırılmış, Avcılar ilçesinde yapılan kamulaştırma örneklerine yer verilmiştir. Beşinci bölümde ise değerlendirme yapılarak sonuçlar belirtilmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
THE WAYS OF USING THE AREAS GAINED THROUGH NATIONALIZATION IN ISTANBUL METROPOLITAN AREA : THE SAMPLE OF AVCILAR DISTRICT SUMMARY The economical structure anda the ways of production which have been changing since 1980' s has created physical, socio-economic and spatial changes. These alterations have caused an incremental abundance of buildings in cities. As a result of this uncontrollable constructions caused by rapid urbanization,it was caused both to have problems in making and appliying zoning and construction plans that provided the order in whole city and to reduce the required space to meet the increasing and altering needs of the society. The fact that lands or estates are not able to expand and that more people requires to live on, in time, causes the value of the estate to increase and the amount to reduce. And that has required that different means should be used for the social,economical and cultural needs of those living in cities to be provided. In this study, it is aimed to comprehend the public interest of the usage of the estates obtained through nationalization, one of the ways of clearing the land, and to assess the usage of those for providing public interest. İt is aimed to handle nationalization in all aspects (definition, features, law-aspects, application and the problems appeared), to investigate the ways of using the land gained by means of nationalization especially in İstanbul Metropolitan Area and to evaluate Avcılar and Pendik districts as a sample area whether the current use of the estates gained via nationalizatin accommodates its purposes or not. In mis study, the spaces which stand on the developing parts of Istanbul Metropolitan Area and those including different usages of areas are worked. Also, the nationalization samples that are proved in Avcılar district, which lie on the membrane of the city and are developing districts, are handled. The usage of the areas where nationalization is applied. In the study, public work planes and nationalization files are inspected and the usage of the 'nationalization applied areas' are observed in its own location and their appropriateness is examined. Even if it's been decided they are appropriate, it is also a matter of fact that there are in appropriate samples.The study consists of five main parts: In the first part, its aim, method, limits and content is explained and hypothesis is stated. In the second part, the arrangement of area policy is handled, and its aims and means are stated. And the policies of are country and its means are explained. In the third part, the definition of 'nationalization' is made and its futures are determined. The concept of“public interest”, which is the base of nationalization, and its content and also the preparation tasks done before nationalization, operation process, cancellation causes are pointed out. Also 'the Nationalization Law', the legal base of it, and the laws pertaining to it are studied. In the fourth part, the ways of usage of areas gained by central and local goverments through nationalization are researched and samples of nationalization applied in Avcılar district is included. And in the fifth part, they are evaluated end the results are stated. XI