Boğaziçi kıyı alanlarının rekresyonel açıdan değerlendirilmesi
The recreational evaluation of the bosphorus's waterfronts
  1. Tez No: 166604
  2. Yazar: SERNA İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN DÜLGER TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
BOĞAZİÇİ KIYI ALANLARININ REKREASYONEL AÇIDAN DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET Dünyanın pek çok bölgesinde 1970'lerden beri endüstri ve sanayi gibi amaçlar için kullanılmış ve kıyı kapsamında özelliğini yitirmiş alanların yeniden canlandırılması ve halkın kullanımına kazandırılması çalışmaları yürütülmektedir. Tüm bu çalışmalar neticesinde kıyı alanları dinlenme, eğlence, rekreasyon ve hatta konut alam gibi pek çok kullanıma dönüştürülmektedir. Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Boğaziçi'nde de çok yönlü bir kıyı kullanımı söz konusudur. Boğaziçi, mevcut kıyı şeridi boyunca konut alanından eğlenceye pek çok kıyı aktivitesini bir arada barındırmasından ötürü İstanbul için önemli bir rekreasyon kaynağıdır. Tezin amacı Boğaziçi kıyı şeridinde rekreasyonel amaçlı kullanım potansiyelinin saptanması yeterliliği ve sürekliliğine ilişkin verilerin değerlendirilmesidir. Tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konuya genel bir giriş yapılmasının ardından araştırmanın amacı, yöntemi ve kapsamı hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde kıyı mekanı ve tasannu kavramı ele alınmıştır. Bu kavramın alt başlıklarında ise kıyı mekanının tanımı ve kıyıların rekreasyonel amaçlı kullanımına yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümü Boğaziçi kıyı bandının rekreasyonel kullanım açısından değerlendirilmesini kapsamaktadır. Yine bu bölümde Boğaziçi'nin konumuna, doğal özelliklerine, arazi kullanımına ve tarihsel gelişimine yer verilmektedir. Tez çalışmasının dördüncü bölümünde Boğaziçi'nde rekreasyonel kullanımın kullanıcılar tarafından değerlendirilmesine ilişkin yapılan anket ve değerlendirmelere yer verilmiştir. Kullanıcıların sosyo demografik, kullanım ve algısal özelliklerine yönelik sorularla kullanıcıların istek ve ihtiyaçları tespit edilmeye çalışılmıştır. Son olarak beşinci bölümde Boğaziçi kıyı bandının rekreasyonel kullanımı ile ilgili sonuç ve önerilere yer verilmiştir.Tezde varılan Boğaziçi'nde kıyı bandının kullanımında kopukluklar olduğu, rekreasyonel kullanımın belli bölgelerde yoğunlaştığı, boğazın tüm kıyı bandına eşit olarak dağılmadığıdır. Sadece belli bölgelerin rekreasyonel potansiyelinin yüksek olduğunu görülmektedir. ıx
Özet (Çeviri)
THE EVALUATION OF THE BOSPHORUS WATERFRONT AREAS IN RECREATIONAL POSITION SUMMARY Most spatials of the world since 1970 the studies of being reenlivened and being gained to the populations use of rhe waterfront areas which were used for industrial purposes and lost their waterfront properties. As a result of all these studies the waterfront areas are being changed in to a lot of use such as resting, entertaining, recreational and also residential areas. There is a many-sided use in Bosphorus like most of the spatials in the world. The Bosphorus is the most important source of recreation for Istanbul as sheltering most waterfront activities together along the water side from residential usage to entertainment. The aim of the thesis are determining, adequacy and research of the datas about the potential with recreational purpose of the Bosphorus' s waterfront. The thesis consists of five parts.In the first part after a general enterance of the subject the purpose, method and content of the research are being discussed. In the second part the waterfront area and conception are being considered. The under title of these visceral the defination and the recreational usage of the waterfront areas are discussed. In the third part of the study consist of the determination of the Bosphorus as a recreational usage. Also in this part the location, natural properties, area usage and historical development of the Bosphorus is being told. In the fourth part of the thesis includes the public survey and their determination about the Bosphorus's recreational use by the using population. The inclination and needs of the using population are being determined with the questions consist of identity, usage and perception properties. At last in the fifth part of the thesis the results and the suggestions of the recreational usage of the Bosphorus's waterfront are discussed. The interruption in the usage of the Bosphorus's waterfront, the increase of recreational usage on the main parts and not being distributed to all of the waterfront equally are determined.