Makine dairesinde çıkan bir yangının matematiksel modellenmesi
Numerical modelling of fire in an engine room
  1. Tez No: 166609
  2. Yazar: ERCAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELMA ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
MAKİNA DAİRESİNDE ÇIKAN BİR YANGININ SAYISAL OLARAK MODELLENMESİ ÖZET Yangın, insanın yaşamı boyunca karşısına çıkabilecek en büyük felaketlerden biridir. Buradan yola çıkarak yangın nedenleri ve etkileri ile ilgili birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmaların önemli bir bölümünü yangın deneyleri ve yangın simülasyonları oluşturur. Bu çalışmalardaki esas amaç, insanların yangın esnasında, güvenli ve kolay bir şekilde tahliye edilebilmelerini sağlayacak şartların belirlenmesidir. Bu çalışmada bir makina dairesinde çıkan yangın modellenerek sürekli ve zamanla değişen durumlar için sıcaklık, hız ve basınç dağılımları gösterilmiştir. Tipik bir makina dairesi için, çeşitli yangın senaryoları ele alınarak, doğal havalandırmada duman tahliyesinde kullanılan açıklık alanlarının, tasarım kriterleri açısından yeterliliği, Fluent adlı CFD programı kullanılarak belirlenmiştir. Büyüklük olarak değişik yangınları temsil etmek üzere, sırasıyla; 0.5, 1.5 ve 6 MW'lik yangın büyükleri incelenmiştir. Matematik modelin doğruluğunu göstermek amacıyla önce örnek bir dikdörtgenler prizması şeklindeki hacim için yangın modellenmiş ve sonuçların deneysel verilerle uyumlu olduğu görüldükten sonra makina dairesindeki yangın modellenmiştir. Yangının, sürekli hale gelinceye kadar geçen zaman diliminde incelenmesi gereken kriterler bulunmaktadır. Bu kriterlerin başında güvenli kaçış süresi gelmektedir. Makina dairesinde alarm sisteminin faaliyete geçmesinden itibaren insanların alarmı algılamaları, tepki vermeleri ve mahalli terk etmeleri için geçen süre esas alınarak, zamana bağlı bir yangın modeli kullanılmıştır. Yangın sürekli hale geçtikten sonra tasarım kriteri olarak, yangın söndürme ekiplerinin rahat çalışabileceği şartların sağlanıp sağlanmadığı kontrol edilmektedir. Bunun için ortam sıcaklığı, ışınım ısı akısı ve görüş mesafesi değerlerinin uygun olması gerekmektedir. Yangın büyüklüğüne bağlı olarak, doğal havalandırma açıklığı alanının yeterliliği de kontrol edilmektedir. Bu çalışmada, ele alman boyutlara bağlı olarak, Makina dairesinde 1.5 MW yangın büyüklüğü için 16 m2 havalandırma açıklığında, 200 saniye içinde güvenli bir çıkışın olabileceği hesaplanmıştır. xı
Özet (Çeviri)
NUMERICAL MODELLING OF FIRE IN AN ENGINE ROOM SUMMARY Fire is one of the most horrific disaster which a man would have during his life. For this reason, many studies were carried out about the causes and effects of the fire. Most of these studies are related with the fire experiments and fire simulations. The main aim of these studies to define the conditions which make the evacuation of people safe and easy during the fire. In this study, the fire occuring in the engine room was modelled and the distributions of the temperature, velocity and pressure were calculated for the steady and unsteady conditions. For a typical engine room, various fire scenarios are considered and the opening areas used to extract the smoke by natural ventilation are examined for design criterias by using the fluent CFD (Computational Fluid Dynamics) program. Heat release rates of 0.5, 1.5 and 6 MW are considered for different fire sizes. To validate the mathematical model, firstly, the fire in a rectangular shaped room was investigated, and the results were compared with the experimental data found in the literature. After it was seen that there was a good agreement between the results, and then the fire in an engine room was studied. There are various criterias for the time depended stage of the fire. The most important one of these criterias is the safe egress time criteria. In this study, the time depended fire model which is based on the time needed for people to realize and react to the fire alarm and to escape from the compartment in fire is used. For the fully developed fire stage or for the steady state fire, a design criteria which controls the ambient conditions whether the fire extinction teams can work comfortably is used. For this purpose, it is necessary to have suitable ambient temperature, thermal radiation flux and visibility range values.lt is also necessary to control the sufficiency of the natural ventilation opening area according to the fire size. For the engine room considered in this study it is calculated that the safe egress is possible in 200 seconds for 16 m2 ventilation opening at 1.5 MW fire size. xn