Türkiye inşaat projelerinde yüklenici ve mal sahibi arasında meydana gelen çatışmaların nedenleri ve çatışma yönetimi
The conflict reasons between the contractor and the owner and conflict management in Turkish construction projects
- Tez No: 166610
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT ÇIRACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
TÜRKİYE İNŞAAT PROJELERİNDE YÜKLENİCİ VE MAL SAHİBİ ARASINDA MEYDANA GELEN ÇATIŞMALARIN NEDENLERİ VE ÇATIŞMA YÖNETİMİ ÖZET İnşaat proje organizasyonları, belirlenen süre, maliyet ve kalitede tamamlanacak proje hedefi ile farklı uzmanlık alanlarını bir araya getirerek çok parçalı bir yapı oluşturmaktadırlar. Bu organizasyonel yapı içerisinde mal sahibi ve yüklenici, seçilen proje teslim sistemine göre dahil oldukları evreden itibaren tüm yapı elde etme sürecinin durumlarını, koşullarını, finansal ve üretim konularını kapsayan ve bu uzun zamanlı ilişkide tarafların risklerini ve sorumluluklarını belirleyen sözleşmeyi kabul etmektedirler. Herhangi bir evrede sınırlı kaynaklar ve birbirine uymayan hedefler ile ilgili olarak taraflar arasında yaşanan mücadele olarak tanımlanan çatışma kavramı, inşaat projelerinin ve sürecinin özgünlüğü ve sürekli değişen bir ortamda uzun zamanlı sözleşmenin kabulü ile beraber düşünüldüğünde mal sahibi ve yüklenici arasında meydana gelen kaçınılmaz bir olgu haline gelmektedir. Ülkemizde ve dünyada son yirmi yılda değişen koşullar içerisinde uygun yönetilmeyen kaçınılmaz çatışmalar uyuşmazlığa dönüşmüştür. Bu uyuşmazlıkların çözüm sürecinde yargı yolunun kullanılması ile başarısız inşaat projelerinin artışı, modern inşaat projelerinde çatışma ve çatışma yönetim kavramlarının önemini artırmıştır. Çalışma alanının çatışma ve çatışma yönetimi olarak belirlendiği bu tezde, sürekli değişen ve gelişen koşullarda, inşaat organizasyonlarında sorguya sebep olan ve canlılığın sürdürülebilirliliğini sağlayan çatışmanın oluşum kaynaklarının saptamanın etkili yönetim sürecindeki ilk ve en önemli aşama olduğu kabul edilerek, 'Türkiye inşaat sektöründe mal sahibi ve yüklenici firmalar arasında doğabilecek çatışma nedenleri ve çatışma yönetim sürecinde basan faktörleri nelerdir?" sorusu genel araştırma sorusu olarak belirlenmiştir. Çalışmada bu genel soruya kaynaklık eden ve her bölümde ele alınan özel soruların cevaplarını aramak üzere literatür araştırması ve alan araştırması olmak üzere iki yöntem kullanılmıştır. Literatür araştırması, yurtdışındaki alan araştırmalarının ve mahkeme içtihatlarının incelenmesi, alan araştırması için potansiyel çatışma nedenlerini netleştirmek amacına hizmet etmiştir. Alan araştırması yöntemi, ülkemizde mal sahibi ve yüklenici arasında meydana gelen çatışmaların nedenlerini ve meydana gelme sıklığı ile çatışma yönetimindeki basan faktörlerini tespit etmek üzere kullanılmıştır. Tez çalışmasının ilk bölümü giriş bölümünden oluşmaktadır. Bu bölümde konunun belirlenme süreci, çalışmanın amacı ve yöntemi ile araştırmayı oluşturan her bölümün kapsamı açıklanmıştır.Tez çalışmasının ikinci bölümünün ilk alt bölümünde çatışmanın sistematik olarak literatürde ele alınması ile başlayan kavram karmaşasının çözümü olarak çatışma süreci kabul edilmiş ve sonuçlarına göre çatışmalar ele alınarak çatışma aşamaları açıklanmıştır. İkinci alt bölümde çatışma yaklaşım stilleri ve giderim yaklaşımları başlıkları altında çatışma yönetimi ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, inşaat projelerinde taraflar arasında meydana gelen çatışmaların kaynaklan üzerinde durulmuş ve çatışma yönetiminin sözleşme idaresi içerisindeki ve sözleşme idarecisinin çatışma yönetimindeki yeri ve önemi ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, alan araştırması için potansiyel çatışma nedenlerinin belirlenmesine yönelik olarak ilk alt bölümde yurtdışında yapılmış olan alan araştırmaları, ikinci alt bölümde ise yurtiçi mahkeme içtihat kararlan incelenerek, elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Tez çalışmasının beşinci bölümü yüklenici firmalar üzerinde yapılan alan araştırmasının amaçları, sorulan, yöntemi ve bulgulan üzerinde durmaktadır. Bu araştırma ile belirlenen potansiyel çatışma nedenlerinin mal sahibi ve yüklenici ilişkisi açısından ülkemizdeki geçerliliği, meydana gelme sıklığı, projenin süre ve maliyetine etkileri ile yurtiçi inşaat projelerinde ülkemize özgü çatışma nedenlerinin varlığının ve çatışma yönetiminde basan faktörlerinin belirlenmesi esas amaç edinilmiştir. Araştırmanın yan amaçlan arasında bu belirlenen potansiyel çatışma nedenlerinin yüklenici ve seçilen proje teslim sistemi ile sürece dahil olan diğer katılımcılar arasında çatışma nedeni olma ve sıklığı ile tanımlanan projelerin genel özellikleri ile çatışma nedenleri arasındaki ilişkilerin belirlenmesi hedeflenmiştir. Alan araştırmasının bulguları, görüşülen kişilerin ve çalıştıkları kuruluşların özellikleri, yüksek veya orta düzeyde çatışma yaşanarak tamamlanan projenin genel özellikleri, projede katılımcılar arasında meydana gelmiş olan çatışma nedenleri ve etkileri, çatışma nedenlerinin projenin genel özellikleri ile ilişkisi ve çatışma yönetimindeki basan faktörleri ile ilgili olmak üzere altı alt bölümde ele alınmıştır. Alan araştırmasında görüşülen kişilerden elde edilen bulguların değerlendirilmesi ile sözleşme özelliklerinin ve bu başlık altında teknik çizim ve teknik şartname eksiklik ve hatalarının yurtiçi inşaat projelerinde yüklenici ve mal sahibi arasında en sık görülen çatışma nedenleri olduğu tespit edilmiştir. Çatışma yönetim sürecinde sözleşme idaresinin ve idarecisinin yerinin ve sorumluluklarının ülkemizde eksik bilindiği ve eksik uygulandığı ortaya çıkmıştır. Araştırmanın en çarpıcı bulgularından biri, yargıya alternatif bağlayıcı olmayan uyuşmazlık çözüm yollarının ülkemizde yüklenici kuruluşlar tarafından tercih edilmemesidir. Tez çalışmasının altıncı bölümü, sonuç bölümüdür. Bu bölümde, çalışmanın belirlenen amaçlan doğrultusunda ortaya çıkan genel sonuçların ve alan araştırmasından elde edilen bulguların değerlendirmesi konu alınmıştır. Bu değerlendirmeler sonucunda ülkemizde yüklenici ve mal sahibi arsında meydana gelen çatışmaların nedenleri ile ilgili mevcut durumun saptanması ve bu süreçte ve yönetiminde değiştirilmesi veya geliştirilmesi gereken noktaların tespit edilmesi amaçlanmıştır. xı
Özet (Çeviri)
THE CONFLICT REASONS BETWEEN THE CONTRACTOR AND THE OWNER AND CONFLICT MANAGEMENT IN TURKISH CONSTRUCTION PROJECTS SUMMARY Construction project organization, has fragmented structure with the aim to complete the project in considered time, cost and quality with bringing different specialists together. In this organizational structure, the owner and the contractor agree upon a contract which is forced by law and which includes all the situations, conditions, financial and production subjects of the whole building procurement process from the stage that the parts are participated in according to the selected project delivery system and which determines the risks and the responsibilities of the parts in this long term relationship. Considering the conflict concept, defined as the struggle of the parts at any stage because of the limited sources and incompatible goals, with the specific construction projects and process and with the contracts, it becomes an inevitable fact for construction projects. In the changing environment of the last twenty years, in the world and in our country inevitable conflicts have changed into disputes because of inappropriate management. The use of litigation method for the resolution of these disputes has increased the number of unsuccessful construction projects and this situation has increased the importance of conflict and conflict management concepts in modern construction projects. In the thesis which of the research area is established as conflict and conflict management, the first step of effective conflict management process which is the reason of interrogation and which provides sustainable vitality in the continuous changing and developing conditions of construction, is approved. With this approval, the question of“What are the reasons of the conflicts between the owner and the constructor and the success factors of the conflict management process in the Turkish Construction Industry?”is determined as the general question. In the research two different methods are used such as research and survey method, to find the answers of specific questions considered in each chapter to support the general question. Literature research, the examination of the case studies of different foreign countries and Turkish case law are all used to serve to clarify potential conflict reasons for the questionnaire of the survey. Survey method is used to determine the reasons and the frequency of the conflict between the contractor and the owner and the success factors of conflict management in our country. xnThe first section of the thesis is introduction chapter. In this chapter, the process of determining the subject, the goal, the methodology and the content of each chapter are set up. In the first section of the second chapter the conflict process is approved for the solution of the concept confusion has begun with the research of the conflict by systematically in literature, then the conflicts classified by outcomes and the stages of the conflict are defined. In the second section, the conflict management is clarified in two headings such as approaches in conflict situations and conflict resolution methods. In the third chapter the sources of the conflicts in construction projects, the place of the conflict management in contract administration and the importance of contract administrator in conflict management are established. In the fourth chapter, firstly the case studies of foreign countries are examined for clarifying the potential conflict reasons for the survey, secondly, Turkish case law is examined, then findings are evaluated from both of these sections. The fifth chapter of the thesis dwelled upon the goals, questions, methodology and findings of the survey. The main goals of the survey is established as, to find the validity of the potential conflict reasons between the contractor and the owner for the Turkish construction projects, the frequency and the effects of these reasons, any other specific conflict reasons for our country and to determine the success factors of the conflict management. The secondary goals of the survey are, to find the reasons of conflict and the frequency of these reasons between the contractor and the other participants according to selected project delivery system, and the frequency of these reasons and the relationship of the conflict reasons between the characteristics of the construction projects defined by the interviewers. Findings of the survey are examined in six sections such as the profile of the interviewers and the firms, general characteristics of the selected project defined as completed with medium or high level of conflict frequency, the conflict reasons between the participants in the project and the relations of the conflict reasons between the general characteristics of the project and the success factors of the conflict management. The determination of findings of the survey shows that the characteristics of the construction contracts and the specific reasons such as the error or absence in the technical drawings and specifications in this heading are the most frequent conflict reasons between the contractor and the owner. The other outcome is the lack of knowledge about the place of contract administration and responsibilities of contract administrator in conflict management. One of the most interesting findings of the survey is not being preferred the non-binding alternative dispute resolution methods instead of litigation by the Turkish contractor firms. The sixth chapter of the thesis is the conclusion part. This chapter focuses on general outcomes of the chapters and the evolution of the findings of the survey. In the results of these evolutions to find the current situation about the conflict reason between the main contractor and the owner in Turkish construction projects and to indicate the points of the process and the management characteristics that needs to be changed or progressed are determined. xm