Kurumsal karne ve bir petro-kimya kuruluşunda uygulanması
Balanced scorecard and its implementation at a petro-chemical company
  1. Tez No: 166614
  2. Yazar: CEMİL YAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UFUK CEBECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada, hedeflerle organizasyonel performans yönetimi ve önemli uygulamalarından“Kurumsal Karne”yönetimi ele alınmış, analiz edilmiş ve bir petro-kimya kuruluşunda“Kurumsal Karne”uygulaması analiz edilmeye çalışılmıştır. Artmakta olan rekabet ortamı, değişen iş koşulları ve globalleşen dünya ile birlikte organizasyonlar, değişime ayak uydurmada çabuk karar vermek, yeniden yapılanmak, gerektiğinde kısa ve uzun dönemli stratejilerini değiştirmek, bunları düzenli olarak gözlemlemek, kontrol etmek ve bu kontrol ve gözlemlerden elde edilen bilgiler ışığında hareket etmek gerekliliği ile karşı karşıya kalmışlardır. Bu yeni ortam organizasyonların kurumsal performanslarını gözlemlemelerini ve kontrol etmelerini, stratejilerini ve hatta gerektiğinde misyonlarını yeniden formüle etme, uygulama ve değerlendirme zorunluluğunu getirmiştir. Bu çalışma, hedeflere dayalı bir organizasyonel performans yönetimi ve ilgili konularıyla ilgili bilimsel araştırma ile başlamıştır. Yönetim ve danışmanlık firmalarının ve uzmanların yapmış olduğu çalışmalar tez çalışmasının bilimsel araştırma havuzuna dahil edilmiştir. Bilimsel araştırmadan sonra, petro-kimya sektöründe faaliyet gösteren C&C adlı kuruluş ve mevcut performans yönetim sistemi incelenmiş ve bu kuruluşta, hedeflerle organizasyonel performans ve strateji yönetim tekniklerinden biri olan“Kurumsal Karne”yönetiminin uygulaması incelenerek çalışma sonlandırılmıştır. C&C şirketinin mevcut yönetim kontrol sistemi içerisinde görülen en önemli sorunlar şunlardı; belirlenen stratejiler ile belirlenen operasyonel hedefler arasında kopukluk olması, stratejiler, hedefler ve bütçe sistemi arasında bir uyum olmaması, stratejiler belirlenirken kısa dönemli finansal hedeflere fazlaca odaklanılması, şirket içi süreçler ve organizasyonel eğitim ve öğrenme konularına yeterince odaklanılmaması ve stratejilerin tabana doğru ve anlaşılabilir şekilde ifade edilip yaygınlaştırılamamasıydı. Bu sorunların hepsi kurumsal karne yaklaşımı ile giderilmeye çalışılmıştır. Ve bu önerilen yeni metodoloji ve yaklaşım, C&C şirketinin Genel Müdür Yardımcısı, Strateji Planlama Müdürü, Bütçe&Finansman Müdürü, Çevre Müdürü ile yapılan görüşmelerde kendilerine anlatılmış ve yukarıda belirtilen problemleri çözmede olumlu sonuçlar alınacağı konusunda görüş birliğine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this writing, goal oriented organization performance management and a technique for enterprise performance management, the balanced scorecard, is described, analyzed and its implementation at a petro-chemical company is analzyzed and criticized. With the increasing competitiveness, changing business environments and worldwide globalization force organizations to change and make a decision rapidly, reengineer-if needed- and implement and formulate short term and long term strategies, analyze and monitor them periodically, and response and go in action related to the feedback and strategic results. This new framework forces the organizations to monitor and control their corporate performance, formulate, implement and evaluate strategies and even their missions. The study has been started with literature survey on the related topics of goal oriented organizational performance management. The ideas and studies of experts from management consulting firms have also been added to the study's workshop. After literature survey, a petro-chemical company which is C&C Company and its current performance management system analyzed and finally the study has been completed by analyzing and criticizing of the Balanced Scorecard as a technique of goal oriented organizational performance and strategy management system and its implementation at the C&C Company. The most important problems, in C&C Company's current management control system were; disconnections between the determined strategies and the determined operational goals, disharmony between strategies, goals and budgeting system, focusing on short term financial goals when determining strategies, not focusing on inter-corporate processes and organizational training and learning and lack of declaration of the strategies to the base correctly and tangibly and generalization of the strategies. All these problems were tried to solve by the Balanced Scorecard method. And this proposed Balanced Scorecard methodology has been discussed with Assistant General Manager, Manager of Strategy Planning, Budget and Finance Manager and Environment Manager of C&C Company during the interview. And they agreed that the problems stated will be solved with good results by implementing the Balanced Scorecard at the company.