Assessing the relationship between absenteeism and company culture
İşe devamsızlık ile kurum kültürü arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 166615
  2. Yazar: EMRAH EROL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CENGİZ GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
İŞE DEVAMSIZLIK İLE KURUM KULTURU ARASINDAKİ İLİŞKİNİN İNCELENMESİ ÖZET Bu çalışmanın amacı işe devamsızlık ile kurum kültürü arasındaki ilişkiyi incelemektir. İşe devamsızlık batılı toplumlarda uzun zamandır bir araştırma sahası teşkil etmektedir. Yalnızca işçilerin yokluğunun yüksek maliyetlere ve üretkenlikte kayıplara sebep olmasından dolayı değil, işe devamsızlığın, iş yerindeki bazı başka problemleri ifade eden bir gösterge olması sebebiyle de farklı bilim dallarından pek çok araştırmacı bu konuya ışık tutmaya çalışmışlardır. Ancak Türkiye'de bu konu hala karanlıkta kalmış bir konudur. Gerek ölçüm yapmanın ve güvenilir veriler toplamanın zorluğu, gerek çalışanlar ve işyerleri ile iyi bir iletişim ve koordinasyon içinde olma ihtiyacı ve bunlara ilaveten nispeten uzun gözlem süreleri ile problemin çok değişkenli, karmaşık yapısı bu alanda çalışma yapmak isteyenlerin cesaretini kırmaktadır. Ancak yine de bu çalışma işe devamsızlığın bulanık dünyasına naçizane bir giriş, bu sahada ileriye doğru atılmış bir adım olarak düşünülebilir. Takip eden sayfalarda okuyucu işe devamsızlığın tanım(lar)ını, onu etkileyen faktörleri ve sebep olduğu maliyetleri okuyacaktır. Bunun ardından başka bir fenomen olan kurum kültürü detaylı olarak incelenecek ve çeşitli tanımlar ile kurum kültürünü sınıflamada kullanılan modeller tanıtılacaktır. Literatür taramasının sonunu takiben, bu çalışmada test edilen hipotezler açıklanacaktır. Bu araştırmada işe devamsızlık-kurum kültürü arasındaki ilişkiyi irdeleyen dört hipotez, üniversite mezunu beyaz yakalı çalışanlardan oluşan 179 kişilik bir anket çalışması ile test edilmiştir. Dört hipotezden üçü doğrulanmış biri ise ispatlanamamıştır. Araştırma ortaya koymuştur ki cinsiyet ile işe devamsızlık arasında bir ilişki vardır: kadın çalışanların işe gelmeme eğilimi erkeklere oranla daha yüksektir. Ayrıca yine bulunmuştur ki, her 2 beyaz yakalıdan birinin iş kırma eğilimi yüksektir. Bir diğer önemli sonuç cinsiyet ayrımcılığının erkekler üzerinde bir etkisi olmamasına karşın kadınların işe devamsızlık eğilimini olumsuz etkilediğidir. Yine bu araştırma sonucunda, çalışanlar arasındaki rekabet ve hırs ortamının ve iş yerindeki hiyerarşi ve otoritenin çalışanların işe devamsızlık davranışı üzerine doğrudan bir etkisi olmadığı ortaya çıkmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
ASSESSING THE RELATIONSHIP BETWEEN ABSENTEEISM AND COMPANY CULTURE SUMMARY This study aims to assess the relationship between employee absenteeism and company culture. Employee absenteeism has been a research field in most western societies for a long time. Not only because of high costs and productivity losses associated with employees' absence, but also as a result of the fact that absenteeism is an efficient indicator of other problems in the work place, many scientists from various disciplines have spent too much time and effort to shed light on this phenomenon. However, employee absenteeism issue in Turkey is still in the dark. The difficulty of measuring and obtaining reliable data, the need of proper communication and coordination with employees and companies, relatively long observation times and multi-variant structure of the problem discourage those who wish to study in this field. Nevertheless, this study can be considered as an initiative, a step forward in to the fuzzy world of absenteeism. Through the following pages the reader can find the definition(s) of absenteeism, factors related to it and a highlight on the costs caused by employee absence. After that, another phenomenon, company culture is discussed in detail along with various definitions and models. Following the end of literature search, the hypotheses tested in this study are explained. In this survey, four hypotheses regarding employee absenteeism-company culture relationship have been tested using a sample of 179 questionnaires filled by currently employed white collar college graduates. Three of the hypotheses turned out to be correct while one remained invalidated. The survey proved that gender is a factor that affects employee absenteeism as women are more prone to be absent in comparison with men. It was also found that 1 out of every 2 white collar employee has a high tendency to be absent. Another significant result is that sexual favoritism within an organization has a negative affect on absence behavior of women employees while having no impact on men. Hierarchy and authority, as well as interpersonal competition among employees, seemed to have no relation with absence tendency of neither men nor women.