Stratejik karar ve hisse senedi performansı ilişkisi: İMKB örneği
The relationship between strategic decision and equity performance: Case study from İstanbul stock exchange
- Tez No: 166616
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇKİN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
STRATEJİK KARAR VE HİSSE SENEDİ PERFORMANSI İLİŞKİSİ: IMKB ÖRNEĞİ ÖZET Geçmişten günümüze rekabetin olduğu her yerde uygulanan strateji günümüz koşullarında da önemini korumaktadır. Globalleşme ile artan rekabet, şirketlerin uygun zamanda uygun stratejiyi uygulama zorunluluğu gerektirmiştir. Bu amaç doğrultusunda gerçekleştirilen çalışmada firmaların uyguladıkları stratejilerin incelenmesi, şirketlerin borsa performanslarının ortaya konması, stratejilerin dönemsel değişimlerinin incelenmesi ve son olarak stratejilerin performansa etkisi incelenmiştir. Bunun için belirlenen beş sektörden (tekstil, gıda, taş-toprak, metal ana, makine-metal eşya sektörleri) İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında (IMKB) işlem gören 114 firmanın stratejileri ve performansları değerlendirilmiştir. Tezin ilk iki bölümünde strateji nedir ve stratejiye getirilen yaklaşımlar ele alınmıştır. Üçüncü bölümde strateji ve performans ilişkisini inceleyen çalışmalara yer verilmiştir. Dördüncü bölümde şirketlerin İMKB performanslarım ölçmede kullanılan ölçütlerin nasıl hesaplandığına ilişkin bilgiler verilmiştir. Beşinci ve altıncı bölümlerde ise şirketlerin strateji ve performanslarının 6 farklı dönem için belirlenmesi ve bu verilerin eşleştirilmesine ilişkin kullanılan yöntemler anlatılmıştır. Yedinci bölümde öncelikle şirketlerin uyguladıkları stratejilerle İMKB performansları arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu ilişkiyi gözlemleyebilmek için çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda 2001 yılında yaşanan ekonomik kriz öncesine ait verilerden anlamlı sonuçlara ulaşılmış diğer dönemler için her sektöre ait farklı sonuçlar elde edilmiştir. Daha sonra her bir sektörde krizin sektördeki şirketlerin stratejik davranışlarına etkisi çapraz çizelgeleme yöntemi ile sorgulanmış ve krizin stratejileri değiştirmediği sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlar Çevik' in elde etmiş olduğu sonuçlara göre farklılık göstermektedir. Benzer biçimde sektörlerde uygulanan stratejilerin şirketlerin borsa performansına etkisi çapraz çizelgeleme yöntemi ile sorgulandığında bir sektör dışında uygulanan stratejilerin şirketlerin borsa performansım etkilediği görülmüştür. Bulduğumuz bu sonuçlar Çevik'in yapmış olduğu analizlerin sonuçlarıyla benzerlik göstermektedir. xıu
Özet (Çeviri)
THE RELATIONSHIP BETWEEN STRATEGIC DECISION AND EQUITY PERFORMANCE: CASE STUDY FROM ISTANBUL STOCK EXCHANGE SUMMARY Strategy has been playing an important role in anywhere there is a competition up to now. Increasing competition with the globalization affects, firms have to make right and on time strategic decision. At this study, strategies of firms are analyzed. Also firms' stock market performance and periodic changes of the strategies and effect of strategies on this performance is examined. On this purpose, 114 firms which is traded in The Istanbul Stock Market, from selected five sectors are analyzed. Also, at the beginning of this study, to explain meaning of strategy as a word and to mention some approaches about definition strategy in the first two sections. In the third section, some studies in order to define linkage between strategy and firm performance are mentioned. In the fourth section, firms' stock market performance criterions and how to calculate these criterions are described. In the fifth and sixth section, methodology of the strategy definition is explained. Also, firms' strategies and stock market performances are defined and connected for six periods(for 6,12,24 months and before and after economic crisis). After combining the firms' corporate strategies and performances, the relationship between firms' corporate strategies and their stock market performances is analyzed by using multi regression analysis method. The output of this analysis showed that, many of the results before the economical crisis happened on 2001 were significant. The other results are changed depend on changing of sectors and also periods. After this analysis, other hypothesis are paralleled Çevik' s study. Second hypothesis, effect of crisis on the corporate strategies was tested for each sector. The output of these analysis, 3 of selected 5 sectors influenced by the crisis unlike Çevik' s results. Similarly the effect of corporate strategies on performance is analyzed by using cross tab. The output of these analysis showed that mostly the strategies affect firms' stock market performance as Çevik' s results. XIV