Lityum verilmiş kobayların lökositlerinde fagositik aktivitenin biyokimyasal yönden incelenmesi
- Tez No: 16663
- Danışmanlar: PROF.DR. NURTEN TÜRKÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
39 ÖZET Lityumun PMN lökositlerde fagositik aktivite üzerine etkisini ve lityum verilen kobayların enfeksiyona cevabını incelemek amacıyla PMN lökosit Glukoz 6-P Dehidrogenaz, NADPH oksidaz ve myeloperoksidaz aktiviteleri ölçüldü. Sonuçlar lityum almayan ve yalnız enfekte edilen kontrol gruplarıyla karşılaştırıldı. Lityum verilen grupta G6PD, NADPH oksidaz, MPO enzim aktiviteleri sırasıyla 0,9±0,53 nmol/dk/mg protein, 90.75±94.8 nmol/st/ mg protein, 97.43±52.66 Ü/dk/mg protein idi. Kontrol grubunda ise bu aktiviteler sırasıyla 0.2±0.08 nmol/dk/mg protein, 33.08±16.4 nmol/st/mg protein 75.02+34.5 Ü/dk/mg protein idi. Lityum + enfeksiyon oluşturulan grupta ise bu aktiviteler 0,36±0,5 nmol/dk/mg protein, 58,65 ±31.14 nmol/st/mg protein, 40,17±17.8 Ü/dk/mgprotein bulundu. Sadece enfeksiyon oluşturulan grupta ise sırasıyla 0,46±0,09 nmol/dk/mg protein, 80.5±35.5 nmol/st/mg protein, 109±54.7 Ü/dk/mg protein bulundu. Lityum verilen grupta kontrol grubuna göre her üç enzim aktivitesinde anlamlı derecede bir artış gözlendi. (P< 0.005) Lityunw- enfeksiyon oluşturulan grupta ise sadece enfeksiyon oluşturulan gruba göre anlamlı derecede düşüş gözlendi (P< 0.005). Sonuç olarak lityum G6PD, NADPH oksidaz ve MPO enzim aktivitelerini artırırken lityum alırken enfekte olan grupta aynı enzim aktivitelerini azalttı. Böylece lityum verilen kobayların enfeksiyon karşısında savunma mekanizmalarının zayıfladığı önerildi.
Özet (Çeviri)
40 SUMMARY The activites of myeloperoxidase, glucose-6-phosphate dehydrogenase, NADPH- oxidase have been measured in order to investigate the effect of Lithium on phagocytic activity of polymorhonuclear leucocytes and the answer to infection of lithium treated guinea pigs. The results have been compared with the control groups of guinea pigs infected without Lithium treatment and the healthy group. In the Lithium treated group, the enzym activities of G6PD, NADPH-oxidase, MPO were 0.9 ± 0.53 nmol/min/mg protein, 90.75 ± 94.08 nmol/hr/mg protein end 97.43 ± 52.66 ± IU/min/mg. protein respectively. In control group, these enzyme activities were 0.2 ± 0.08 nmol/min/mg protein, 33.8 ± 16.4 nmol/hr/mg. protein and 75.2 ± 34,5 IU/min/mg. protein respectively. In the Lithium treated and infected group, the enzyme activities were 0.36 ± 0.5 nmol/min/mg. protein, 58.65±31.14 nmol/hr/mg. protein and 40.17±17.8, IU/min/mg. protein respectively. The enzyme activities of only infected group were 0.46 ± 0.09 nmol/in/mg. protein, 80.5 ± 35.3 nmol/hr/mg. protein and 109± 54.7 IU/min/mg. protein respectively. In the concluded that Lithium increases the enzyme activities of G6PD, NADPH-oxidase and MPO. However in Lithium decreases the same enzyme activities. According to the results of this report we propose that Lithium alone may cause resistance against infections but in case of infection, Lithium exeerts a negative effect and decreases the phagocytic activity.