Toplam kalite yönetiminin, bina tasarım, yapım ve yapım sonrası süreçlerinde uygulanmasına ilişkin bütünleşik model önerisi
An integrated model for total quality management on building realization process
- Tez No: 166677
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN HACIHASANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
TOPLAM KALİTE YÖNETİMİNİN, BİNA TASARIM, YAPIM VE YAPIM SONRASI SÜREÇLERİNDE UYGULANMASINA İLİŞKİN BÜTÜNLEŞİK MODEL ÖNERİSİ ÖZET Kaliteli bina elde edilebilmesine yönelik, yönetsel içerikli yeni bir yaklaşım önerisi tezin konusunu oluşturmaktadır. Bu çerçevede yapılan çalışma, 7 bölüm halinde aşağıdaki kapsamda ortaya konmuştur. Bölüm 1: Araştırmanın amacı, Toplam Kalite Yönetimi'nin bina gerçekleşme sürecine uygulanması ve bu sayede kaliteli bina elde edilmesi konusunda, yeni bir yönetsel yaklaşım önermektir. Bu bağlamda, kaynağını Toplam Kalite Yönetimi felsefesinden alan yönetim modellerinin bütünleşik olarak kullanılması hedeflenmiştir. Tezde“kalite”kavramının içeriğine sıkça başvurulduğundan, kavramın çeşitli tanımlarına ve mimarlık alanında kullanımına da değinilmiş, çeşitli uzmanların konu ile ilgili açıklamalarına yer verilmiştir. Ayrıca“kaliteli bina”kavramının tanımlaması yapılmıştır. Bölüm 2: Bu bölümde bina gerçekleşme süreci incelenmiş ve süreçte yer alan aktörlerden söz edilmeye çalışılmıştır. Çünkü Toplam Kalite Yönetimi süreç yönetimini ve bu süreçte yeralan tüm çalışanların ortak katılımını öngörmektedir. Bu süreç planlama, programlama, tasarlama ve uygulama adımlarından oluşmaktadır. Ayrıca bina işletme aşaması da bina gerçekleştirme süreci ile ilintili bir alt süreç olarak ele alınmıştır. Bölüm 3: Bu bölümde TKY'nin tarihsel gelişiminden ve onu oluşturan öğelerden söz edilmiştir. TKY kavramı, ikinci dünya savaşından sonra Japonya'da uygulanmaya başlayan ve günümüze kadar gelişerek tüm dünyada kabul gören, kaliteli yönetim sistemlerini destekleyen bir felsefeyi ifade eder. Ürünün değil, onu oluşturan sürecin kontroledilmesini önerirken sıfır hatayı hedefler. Bunu sağlarken tüm çalışanların katılımını öngörür. Personelin eğitimi ve öngörülen hedeflere motive edilmesine önem verir. Bölüm 4: Toplam Kalite Yönetimi'nin uygulanması konusunda uluslararası bir standart olan ve ISO tarafından yayınlanan ISO 9000 Kalite Yönetim Sistemi, en yaygın kullanıma sahip olup sektörlerden bağımsız bir yapıya sahiptir. TKY kaynaklı diğer bir çok yönetim sistemi sektörel amaçlı olarak kullanılmaktadır. Kuruluşlar kendi organizasyonel yapılarını gözden geçirerek, çalışmalarını ISO 9000 normlarına uygun hale getirdiklerinde, akredite edilmiş belgelendirme kuruluşlarının herhangi birinden kalite belgesi alabilmektedirler. Kalite belgesine sahip olmak, periyodik olarak denetlenmeyi de gerektirdiği için kuruluşlar kalite sistemlerinin sürekliliğini sağlamak için gerekli kuralları uygulamak durumundadırlar. Bu da TKY nin“sürekli gelişme”ilkesinin uygulanması anlamına gelmektedir. TKY'nin modası geçecek bir kavram olmadığı, onun her türlü yenilik ve gelişmeye açık olduğundan anlaşılabilir. Dolayısı ile ISO 9000 Kalite Yönetim Sistemi de buna paralel olarak varlığını gerekli revizyonlarla sürdürecektir. Bölüm 5: Bu tezde, kaliteli bina elde etmenin yolu olarak TKY gösterilirken, bunun sağlanması için kaynağını TKY'nden alan ve bina gerçekleşme süreci ile ilintili olan yönetim modellerinin bütünleşik olarak kullanılması önerilmiştir. Bina üreten organizasyonların çevre odaklı olmaları gerektiği düşünülmüştür. Bundan başka iş sağlığı ve güvenliği de yine inşaat firmaları için vazgeçilemez bir unsur olarak kabul edilmiştir. Bunlara karşılık gelen yönetim modelleri; ISO 9000 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14000 Çevre Yönetim Sistemi ve OHSAS 18000 İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Yönetim Sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucu adı geçen yönetim sistemlerinin bütünleşmesi; ISO 9000 KYS bünyesine, diğerlerinin dokümantasyon gereksiniminin dahil edilmesi ile sağlanabileceği görülmüştür. Bölüm 6: Bu bölümde, ISO 9000 kapsamına ISO 14000 ve OHSAS 18000 gereksinimlerini dahil ederek oluşturulan yönetsel yapıdan ve bütünleşmenin nasıl sağlanacağından söz edilmiştir. Adı geçen kaliteli yönetim sistemlerinden ikisi ISO kaynaklıdır. Diğer yönetim sistemi olan OHSAS 18000 ise ülkemizde TSE tarafından kabul edilmiş ve VIİSO tarafından da incelenmekte olan bir İSG yönetim sistemi olduğu için eşdeğerlerine tercih edilmiştir. Bu üç sistemin birlikte harmonize olarak kullanılması bu tezde yeni bir yönetsel yaklaşım olarak önerilmektedir. Bu yönetim sisteminin bina üreten firmalar tarafından kullanılmalarının bir gereksinim olduğu tezde vurgulanmaktadır. Ayrıca Bütünleşik KYS'nin nasıl kurulacağı, dokümantasyon gereksiniminin neler olabileceği ve kalite el kitabı içeriği konularının örneklendiği bir çalışma sunulmuştur. Bölüm 7: Tezin genelinden çıkan sonuçlar ve bu sonuçlara ilişkin tartışma Bölüm 7'de sunulmuştur. Bunlardan ana başlıklarla söz etmek gerekirse: Ülkemiz için, her alanda kaliteye ulaşma amacı taşıyan bir kalite seferberliğinin zamanı gelmiştir. Bu tezde önerilen bütünleşik kalite yönetim sistemi bu bağlamda önemli bir araç olacaktır. Organizasyonlar, gelişmelere paralel olarak ortaya çıkan ve kendi sektörleri ile ilintili olan TKY esaslı yönetim modellerini bütünleşik olarak kullanmalıdırlar. Bu sayede TKY uygulaması en üst düzeyde gerçekleşmiş olacaktır. Tezde önerilen bütünleşik kalite yönetim sistemi sayesinde organizasyonlar kalite yönetim sistemi belgesi alabileceği gibi, bu organizasyonlarca üretilen binalara kalite belgesi verilmesinin olanaklı olabileceği düşünülmektedir. Kısacası gerçekleşme süreci, burada önerilen yönetim sistemi ile sonuçlanmış bina da kaliteli olacaktır. vu
Özet (Çeviri)
AN INTEGRATED MODEL FOR TOTAL QUALITY MANAGAMENT ON BUILDING REALIZATION PROCESS. SUMMARY In the thesis, a new management model is suggested in order to obtain high quality buildings. This research consists of seven main parts summarized below. Chapter 1 : The aim of this investigation is to suggest a new quality management model for construction firms that produce buildings. The new management model gets its concept from Total Quality Management. The term“quality”is frequently used in this thesis. So, several definitions about quality are given, including“quality in architecture”and different opinions of some experts are mentioned. Chapter 2: Building realization process is searched in this part. The process consists of planning, programming, designing and construction units. All the stages of mentioned process are defined and it is accepted that the operation stage (using of building) is also related with the process. People in every stage are important for the Total Quality Management system. For this reason, the activities of the staff who are playing in the process, are defined. Chapter 3: The historical improvement of The Total Quality Management and its elements are explained in part 3. The Total Quality Management is a philosophy that was born after the Second World War in Japan. It was developed day by day and reached existing meaning and it is used all around the world today. The Total Quality Management suggests to control not only the product but also all the stages of product realization period. The aim is“no mistake”. According to the Total Quality vraManagement all staff are responsible for“quality”and for success of the system; support of staff and education are very important factors. Chapter 4: There are many quality management systems sourced from Total Quality Management (TQM) systems. But these are used for different sectors. ISO 9000 Quality Management System (QMS) that can be used for all sectors, is the most common and valid method of the TQM in the world. If any firm occurs its own organizational scructure scheme and working stages according to elements of the ISO 9000 QMS, the firm can get an ISO 9000 QMS certificate from any foundation of certificate authority. If any firm aims to get the certificate, periodical controls by the ISO 9000 auditors must be accepted. So, any firm that has the certificate, must improve its QMS. Because, one of the most important elements of the ISO 9000 QMS is“contiguous development”. The Total Quality Management is not a temporary system. It uses new technological and social developments and it is going to be changed according to new conditions by ISO. The last revision is ISO 9000:2000 QMS. Chapter 5: TQM is suggested as a way to obtain quality buildings. Because TQM means quality control stages like programming, designing, buying etc. The new management model that is suggested in the thesis, consists of three management models that are derived from TQM philosophy. These are ISO 9000:2000 QMS, ISO 14000 Environmental Management System (EMS) and OHSAS 18000 Occupational Health and Safety Administration System. It is called Integrated Quality Management System for construction firms. It is a well-known fact that the ISO 9000 is needed for quality working stages. It is very important to save environment for all sectors today. Construction firms should use the ISO 14000 EMS (Environmental Management System). In addition to this one other important subject for some sectors especially construction firms, is occupational health and safety. For this reason construction firms should also use a management system about health and safety. The system chosen is OHSAS 18000. IXChapter 6: The new model that called integrated management system is occurred to add ISO 14000 EMS and OHSAS 18000 requirements to ISO 9000:2000 QMS. The integrated management system is explained in part six. ISO 9000:2000 QMS and ISO 14000 EMS from International Organization for Standardization (ISO). OHSAS 18000 is used for safety. It is chosen from similar systems, because Turkish Standardization Institute (TSE) accepts this system for Turkey. The Integrated Quality Management System for firms in building realization periods is offered in order to produce high quality buildings. The other advantage of the system is to gain the customers' confidence and power of rivalry. Chapter 7: This chapter consists of the results of the thesis. Some of them are given below: It is time for Turkey to do our best to start a campaign on quality in order to provide the ideal quality in all sectors. The Integrated Quality Management System that has been suggested in this thesis is an important tool to reach quality for every field. Organizations should use new management systems related with their sector sourced Total Quality Management (TQM) as integrated. So they will reach high level applying the TQM. It will be possible to give a quality certificate to buildings which are completed by any firm which uses entegrated quality management system.