Hastaların günlük yaşam aktivitelerini olumsuz etkileyen faktörler
- Tez No: 16668
- Danışmanlar: PROF.DR. LEMAN BİROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
50 IV- ÖZET Araştırma, hastaneye yatan hastaların, hastalıkları dışındaki nedenlerle, Günlük Yaşam Aktivitelerini (GYA) olumsuz olarak etkileyen faktörleri saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmış ve Kayseri`li Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Hastanesi Dahiliye servislerinde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Hastanesi dahiliye servislerinde yatan hastalar oluşturmuştur. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Hastanesi dahiliye servislerinde yatan, en az okur-yazar olan, iletişim kurulabilen, yatağa bağımlı olmayan, il ve ilçede yaşayan, serviste en az bir hafta yatmış olan hastalar alınarak, araştırma 50 kadın, 50 erkek hasta üzerinde yapılmıştır. Verilerin toplanmasında, araştırma kapsamına alınan hastaların tanıtıcı özellikler ve hastaneden kaynaklanan nedenlerle günlük yaşam aktivitelerini olumsuz olarak etkileyen faktörleri ortaya çıkarmaya yönelik soru kağıdı kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi sayı ve yüzdelik ile yapılmıştır. Hastaların büyük çoğunluğu (%78) yeme-içmeye yönelik güçlükleri olduğunu belirtirken buna neden olarak kadın hastaların %36'sı erkek hastaların %30'u yemeğin kötü kokması, görünümünün iyi olmamasını belirtmişlerdir. Hastaların %82 gibi büyük çoğunluğu hastanede evde alışık oldukları gibi banyo yapamadığını belirtirken, buna neden olarak ilk sırada, banyo yerini bilmeme, sıcak su geldiğinden haberi olmama, utanmayı göstermişlerdir.51 - Özel uğraş yada hobisi olan hastalardan (%55) kadın hastaların %49'u, erkek hastaların %18'i hastanede bu uğraşları yerine geçebilecek hiçbirşey yapmadıklarını belirtmişlerdir. Hastaların büyük çoğunluğu (%72) uyku yönünden güçlükleri olduğunu ifade ederken, buna neden olarak en fazla ağrıların olması, hareket zorluğunun olmasını, diğer hasta ve hemşirelerin gürültülerinden rahatsız olduklarını ifade etmişlerdir. Hastaların %52'si kendilerini algılamaya yönelik güçlükle karşılaş tıklarını belirtirken, kadın hastaların %46`sı, erkek hastaların %27'si saç yıkıyamama traş olamama, berber /kuaför olmamasını neden olarak göstermişlerdir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, hastaneye yatan hastaların hastalıkları dışındaki nedenlerle günlük yaşam aktivitelerini olumsuz olarak etkileyen faktörler olduğu görülmüştür. Hastane idaresi ve hemşirelere, hastaneye yatan hastaların günlük yaşam aktivitelerini olumsuz etkileyen faktörleri bilerek ve buna yönelik önlemleri almaları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
- 52 - SUMMARY This research is planned as definary with the purpose of determin ing the factors which negatively affect the Daily Living Activities (DLA) of the hospitalized patients apart from their illnesses. The rese arch is conducted in the Internal Diseases Services of Gevher Nesibe Hospital of Erciyes University Faculty of Medicine in the province Kayse ri. The patients who are hospitalized in Erciyes University Faculty of Medicine, Gevher Nesibe Hospital Internal Diseases Services constitu te the Universe of this research it is conducted among the patients of Internal Diseases Services of Erciyes University, Faculty of Medicine of Gevher Nesibe Hospital who are in the age group 18-65, who are at least literate, who are not dependent to bed and with whom who could communicate, who live in province or districts and who are hospitalized in the Internal Diseases Services for at least one week. 50 male and 50 female patients are included in the research. For data collection, questionnaires which are prepared with the purpose of exposing the factors which negatively affect Daily Living activities and which arise from the characteristics of the patients and reasons sourcing from the hospital. Data evaluation 15 done numerically and in percentages. Most of the patients (78%) stated that they had problems in eating and drinking 36% of the female patients and 30% of the male patients stated that the meals of the hospital smelt bad or they were not presen table.- 53 - 82% of the patients stated that they could not wash themselves in the way they are used to the main reason of this is not knowing the place of the bathrooms or not knowing the hours of hot water, as well as shyness. Among the patients who had special hobbies (55%), 49% of the female patients and 18% of the male patients stated that they could do nothing in the hospitals that would keep them busy instead of their hobbies. 72% of the patients stated that they had sleeping problems, and the reasons of this problem are informed as pain, disability of movement or disturbance with the noise of other patients lor nurses. 52% of the patients stated that they had problems about perceiving themselves while 46% of female patients and 27% of male patients compla ined about not being able to wash their hair or shave, as well as the absence of any hairdresser. According to the results of the research, it is observed that thare exists factors negatively affecting the hospitalized patient's daily living activities other than his disease. The recctmiendations to the nurses and hospital managers is to know the factors which negatively affect the daily living activities of the hospitalized patients and to take preconntions against these factors.