Elektromagnetik alanların insan sağlığı üzerindeki etkileri
Effects of electromagnetic fields on health
  1. Tez No: 166718
  2. Yazar: FIRAT ÜNSAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYŞEN DEMİRÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
ELEKTROMAGNETIK ALANLARIN İNSAN SAĞLIĞI ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ ÖZET Teknolojinin gelişimi ve nüfusun hızla artması ile birlikte, yaşamın her alanında kullanımı artan elektrik enerjisinin zararlı etkileri olup olmadığı bir merak konusudur. Elektrik enerjisinin iletilmesi ve kullanımı sırasında çevreyi ve insanları etkileyebilecek elektromagnetik alanlar oluşmaktadır. Yerleşim merkezlerine enerji iletiminde yaygm olarak kullanılan yüksek gerilimli enerji iletim hatlarının, yaşanan alanların uzağından geçecek şekilde tasarlanmasına rağmen, yapılaşmanın şehir dışma kaydığı günümüzde insanlar enerji iletim hatlarıyla yalan mesafeli konutlarda ikamet etmektedirler. İletim hatlarının yanısıra günlük yaşamımızda kullandığımız her türlü elektrikli cihaz bir elektrik ve magnetik alan kaynağı olarak hayatımıza girmiş durumdadır. Bu tip cihazların çevrelerinde oluşturdukları elektromagnetik alanlar da insanları etkileyebilmektedir. Bu tezde, enerji iletim hatlarının ve günlük yaşantımızda kullandığımız pek çok elektrikli aletin çevrelerinde oluşan elektromagnetik alanların insan sağlığı üzerindeki etkileri ele alınmıştır. İkinci bölümde, tezde geçen ve anlaşılmayı kolaylaştıracak bazı temel kavramlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, yüksek gerilim hatlarının elektrik alan ve magnetik alan değerlerine yer verilmiştir. xıvDördüncü bölümde, elektromagnetik alanların insan sağlığı üzerindeki etkilerine, dikkat edilmesi gereken hususlara yer verilmiştir. Beşinci bölümde, elektromagnetik alanlar için belirlenmiş uluslararası standartlara ve ülkemizde geçerli olan değerlere yer verilmiştir. Altıncı bölümde, elektrikli cihazlara ve iletim hatlarına ait elektromagnetik alan değerlerinden ve yapılan ölçümlerden bahsedilmiştir. Yedinci bölümde, elektromagnetik alanlardan korunma yöntemlerine ve yapılması gerekenlere yer verilmiştir. Sekizinci bölümde, tez çalışması sırasında elde edilen bulguların değerlendirilmesi ile elde edilen sonuçlara ve tavsiyelere yer verilmiştir. xv
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF ELECTROMAGNETIC FIELDS ON HEALTH SUMMARY Nowadays, the usage of electricity increases together with the improving technology and increasing population. It becomes a questionmark whether the electric energy has dangerous impacts on people health or not. During the usage and transmission of the electricity, electromagnetic fields are formed which will effect the environment and humanbeings. Although, the high voltage energy transmission lines which transmit energy to the buildings are designed to be away from the living areas, people are still in danger of the electromagnetic fields because of the growth of cities to these areas. Not only the transmission lines but also all of the electrical devices which we use in our daily lives are sources of electric and magnetic fields-impacting us. In this thesis, the impacts of electronmagnetic fields which are formed by transmission lines and daily used devices on human's health. In the second chapter, the basic concept used in the thesis and will make understanding simple will be mentioned. In the third chapter, the electrical fields and magnetic field values of high voltage transmission lines are mentioned. In the fourth chapter, the impacts of electromagnetic fields on human's health and the important cases which should be considered are mentioned. In the fifth chapter, the internationally accepted standards and the values in our country are mentioned. xviIn the sixth chapter, electromagnetic field values of electrical machines, devices and transmission lines and the measurements are mentioned. In the seventh chapter, the ways of protection from electromagnetic fields are mentioned. In the eighth chapter, the evaluation of results obtained during the thesis study. At the end, the outcomes and recommendations are discussed. xvn