Faaliyet tabanlı maliyetlendirme ve tekstil sektöründe bir uygulama
Activity base costing and a practice in textile industry
  1. Tez No: 166729
  2. Yazar: ENGİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TUFAN VEHBİ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
FAALİYET TABANLI MALİYETLENDİRME VE TEKSTİL SEKTÖRÜNDE BİR UYGULAMASI ÖZET Küresel rekabetin ortaya çıkması sonucunda, şirketler müşteri memnuniyetine daha çok odaklanmıştır. Müşteri memnuniyetini sağlamanın bazı koşullan düşük fiyat, tam zamanında teslim, yüksek kalite ve satış sonrası hizmetlerdir. Ancak tüm bunlar sonuçta tek bir noktada toplanır; maliyet. İşte bu yüzden yöneticiler maliyet konusuna eskiye oranla daha fazla eğilmeye başlamışlardır. Birinci bölümde üretim yapısında meydana gelen değişimler ve bunların maliyetler üzerindeki etkilerine değinilmiştir. Maliyetteki değişimler sonucunda yöneticilerin ihtiyaç duyduğu bilgiler açıklanmıştır. Teknolojik gelişimler giderek üretimde işçilik oranını azaltmakta; buna karşın genel giderleri artırmaktadır. Klasik maliyet muhasebesi yaklaşımları bu genel giderleri ürünlere taşımada başarısız olmaktadır. Bu yüzden yeni yaklaşımlar aranmaya başlanmıştır. Bunlardan biri de 1980'lerde A.B.D'de ortaya çıkan Faaliyet Tabanlı Maliyetlendirme (FTM) yaklaşımıdır. ikinci bölümde, şimdiye kadar kullanılan klasik maliyetlendirme yaklaşımları anlatılmış ve bu yaklaşımların neden yöneticilerin ihtiyaçlarım karşılayamadığı ve neden yanlış ürün maliyetlendirme yaptıkları örneklerle gösterilmiştir. Üçüncü bölümde, FTM yaklaşımı ayrıntılı olarak anlatılmış ve mantıksal yapısı ortaya konmuştur. FTM işletmede maliyetlerin ancak faaliyetlerin yönetilmesi yoluyla kontrol edilebileceğini savunmaktadır. FTM, kaynak maliyetlerini önce faaliyetlere“kaynak taşıyıcıları”ile taşır. Daha sonra faaliyetlerde biriken maliyetleri ürünlere“maliyet taşıyıcıları ”ile taşır. Dördüncü bölümde, faaliyetlerin analiz yöntemi anlatılmıştır. Faaliyet analizinde temel olarak süreç haritaları kullanılır. Faaliyetler belirlendikten sonra, daha kolay takip etmek için benzer amaçlı ve maliyet davranışlı olanlar aynı faaliyet merkezinde toplanır. Beşinci bölümde, faaliyetlerin maliyetlendirilmesi adım adım anlatılmıştır. Burada önemli olan doğru kaynak taşıyıcılarının seçilmesidir. Altıncı bölümde, FTM'nin diğer yönü olan performans ölçümünden bahsedilmiştir. Doğru performans göstergeleri faaliyetlerin yönetilmesini kolaylaştır ve sorunları ortaya koyar. Yedinci bölümde, ürün maliyetlendirme anlatılmıştır. Ürün maliyetleri faaliyet maliyetlerinin taşınmasıyla elde edilmektedir. Bunun için her ürüne ait faaliyet listesi hazırlanır ve faaliyet değeri belirlenir. Sekizinci bölümde, FTM yaklaşımı kullanılarak bir tekstil şirketinde uygulama yapılmıştır. Şirketteki mevcut yöntemle ve FTM ile aynı ürünlerin maliyetleri bulunmuş ve karşılaştırılmıştır. Sonuçlar bölümünde, uygulama sonuçlan yorumlanmış ve FTM'nin işletmeye sağlayacağı faydalara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
ACTIVITY BASE COSTING AND A PRACTICE IN TEXTILE INDUSTRY SUMMARY After global competition occurred, companies focused on customer satisfaction. Some ways to satisfy customers are low price, on time delivery, high quality and service. All of them cross at one point, cost. Thus, managers give more importance to cost. In first chapter the changes of production methods and their effects on cost are explained. New type of info required by managers is mentioned. Technological developments have decreased labor ratio in production gradually. On the other side, general costs have increased. Traditional costing approaches are unsuccessful about distribution of these costs to products. Thus, managers started to search new approaches. Coming out at 1980 in USA, Activity Based Costing (ABC) is one of them. In second chapter traditional costing approaches are explained. The reasons of why these approaches can't meet managers' requirements and miscalculate unit cost are shown with an example. In third chapter ABC approach and its logic are explained. According to ABC, the unique way to control costs is managing activities. ABC firstly transfers costs of sources to activities with cost drivers. Then it transfers the costs accumulated on activities to products. In fourth chapter the way of activity analyses is explained. Process flow chart is the main tool for activity analyses. After defining activities the activities whose aims and cost behaviors are same are put into same activity centre. In fifth chapter activity costing is explained step by step. Here the important thing is to choose right source drivers. In sixth chapter performance measurement which is another aspect of ABC is mentioned. Right performance criteria help to make managing activities easier. In seventh chapter unit costing is explained. Unit cost is calculated by transferring activity costs to units. For this product activity list is prepared and activity value is found for each product. In eighth chapter a practice of ABC is done in a textile company. Unit costs is calculated for two different type products by exist costing approach and ABC to match the approaches. In conclusion chapter the results of the practice are commented and the benefits of ABC for the company are mentioned. XI