Yetkinlik bazlı pazar ve pazar giriş modeli belirleme
Competence-based selection of country and country entry model
  1. Tez No: 166731
  2. Yazar: HALİL ÖZDEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALUK ERKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
YETKİNLİK BAZLI PAZAR VE PAZAR GİRİŞ MODELİ BELİRLEME ÖZET Dünya ekonomisine şu anda hakim görünen anlayış olan bölgeselleşme uzun orta ve uzun vade de yerini küreselleşmeye tam olarak bırakacaktır. Bu süreç gerek Türkiye' deki gerekse de diğer ülkede bulunan bir çok yerel firmaya yeni pazarlara açılma fırsatı sunmaktadır. Bu fırsatlar yanlarında oldukça ciddi tehlikeler de getirmektedir. Örneğin yanlış pazara girmak gibi ya da doğru pazarlara yanlış yöntemler kullanarak girmek gibi. Bu çalışmadaki amaç; artan küreselleşme ortamında uluslararasılaşma sürecinde olan firmaların dış pazarlara açılma süreçlerinde basan durumlarını arttıracak önerilerde bulunmaktır. Söz konusu firmaların uluslararası pazarlarda başarılı olabilmeleri için belirli rekabet üstünlüklerine sahip olmaları gerekmektedir. Uluslararasılaşma çabası içerisinde olan şirketler, öncelikle kendilerine rekabet avantajı sağlayacak olan temel yetkinliklerini belirlemelidirler. Bu aşamanın ardından, bulunan temel yetkinliğe uygun ülke ve / veya ülkeler belirlemelidir. Belirlenen ülke pazarlarında başarılı olmanın stratejik etkileyenlerinden biri de pazara giriş sırasında kullanılacak olan pazar giriş modelidir. Çünkü pazar giriş modelleri, firmanın pazara girdikten sonraki bir çok faaliyetini derinden etkileyecektir. Bu nedenle dışa açılmakta olan firmalar temel yetkinlikleri uyarınca kendilerine en uygun pazar giriş modelini kullanmalıdırlar. Tez sırasında önerilecek olan yaklaşımlar, Türkiye'den bir firma üzerinde vaka çalışması yapılarak doğrulanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
COMPETENCE-BASED SELECTION OF COUNTRY AND COUNTRY ENTRY MODEL SUMMARY In today's world economy, the most widespread trend is regionalization, but in the mid-term and the long-term, that trend will leave its place to globalization. Globalization process provides a lot of opportunities for the firms in both Turkey and other developing countries. At he same time globalization trend also brings some kinds of threats for these firms such as selecting wrong market or entering right market by using wrong market entry model. In this study, the primary aim is to find some methods to help the firms seeking to expand abroad to evaluate and select foreign market or markets and choose the best suitable market entry model concerning a specific market. The firms mentioned above must have some competitive advantages to be successful in the environment being shaped by globalization. A firm in the internationalization process firstly should specify its core competence that provides competitive advantages to it. After that stage, the firm should selects country or countries that the mostly consist with its competencies. In the selected market, one of the strategic success factors is market entry model that will be used because market entry model will affect most of the activities of post- entry stages. That's why firms must use the most suitable market entry models consisting with its competencies. All means that will be proposed during the thesis will be tested with a case study from Turkey. VI