Cross-border cooperation and institutional capacity problems of local authorities: The aegean case
Sınırötesi işbirliği ve yerel yönetimlerin kurumsal kapasite sorunları
  1. Tez No: 166741
  2. Yazar: CEREN ÖZGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN ERKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Bu çalışma sınır ötesi işbirliğini sürdürmedeki kurumsal kapasite problemlerine odaklanarak sınır bölgelerinde mekansal ağların kurulmasının önündeki yönetsel engelleri incelemektedir. Birinci bölümde, sınır kavramının literatürdeki çeşitli tanımlamaları politik ve ekonomik perspektiflerden değerlendirilmiştir. Küresel politik ve ekonomik bağlamda sınırın kavramsal çerçevesi sorgulanırken küresel trendlerin etkisine ve ulus-devletin değişen rolüne referans vererek sınır bölgeleri için yaratılan sınırsız olanaklara değinilmiştir. Sınır ötesi işbirliğinin uluslararası ağlaşma ve yerel kalkınma aracı olarak artan önemini anlamak için bölgesel yapıların yetkilerinin artması ve yerel demokrasi, yeni bölgeciliği meydana getiren faktörler ve mekansal farklılaşmalar göz önüne alınmıştır. Bunlara ek olarak, birçok yeni bölgesel oluşumlar göz önüne alınarak ulus-üstü kurumların oluşumu ve bunların ulus-devletin yönetim yapılan üzerindeki tersyüz edici etkileri analiz edilmiştir. İkinci bölümde, Avrupa alanındaki bölgelerarası dengesizlikler ve ekonomik geri kalmışlık Doğu ve Batı Avrupa örnekleri çerçevesinde karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu bağlamda, Avrupa Birliği içinde dengeli mekansal gelişmeye verilen önem göz önünde bulundurularak Avrupa Birliği bölgesel politikaları, fonları ve bunların üye ve aday ülkeler üzerindeki mekansal etkileri kıtanın merkez-çevre ikilemi ile ilişkili olarak tartışılmıştır. Dahası, Avrupa Birliği'nin sınır bölgelerindeki az gelişmişlikle mücadele etmek için geliştirdiği araçlar ve farklı türdeki mekansal ağlar için meydana gelen olanaklar geniş bir perspektifte anlatılmıştır. Üçüncü bölüm esas olarak sınırötesi akitivitelerin önündeki engellere odaklanmakta ve bunları yönetsel bir bakış açısından değerlendirmektedir. Bu bölümde işbirliğinin önündeki engeller dört grupta sınıflandırılmış ve detaylı olarak açıklanmıştır. Bu engeller devletlerin farklı yönetim gelenekleri göz önüne alınarak merkeziyetçi ve desentralize devletler özelinde karşılaştırılmalı olarak anlatılmıştır. Literatür taramaları ve pratikten elde edilen deneyimler ışığında kurumsal kapasitenin yetersizliği sürdürülebilir işbirliğini engelleyen en belirgin problem olarak değinilmiştir. Saha çalışmasında Türkiye'nin Ege kıyısındaki altı ilde sınırötesi işbirliğinde yer almak için gerekli olan kurumsal kapasitenin seviyesi ölçülmeye çalışılmıştır. ıxDördüncü bölümde Türkiye'deki bölgelerarası dengesizlikler ve sınır bölgelerinin durumu ifade edilmektedir. Avrupa Birliği üyeliği sürecinin sonucu olarak ortaya çıkan kurumsal yeniden yapılanma gereklilikleri ve Türkiye'deki yerel yönetimlerin mevcut sınırötesi kurumsal ilişkileri tartışılmıştır. Burada uzun vadeli sınırötesi işbirliğini sürdürmek için yeterli yerel kurumsal kapasitelerin olmadığı ifade savunulmuştur. Bu bağlamda, yerel yönetişim bakış açısından ve mevcut kurumsal dönüşümler göz önüne alınarak kurumsal kapasite göstergeleri tanımlanmıştır. Beşinci bölüm bu çalışmanın hipotezini test etmek için kullanılan modeli ve metodolojiyi sunmaktadır. Buna ek olarak, Ege kıyısında kuzey-güney akşındaki altı ilde gerçekleştirilen saha çalışmasının sonuçlan sunulmuştur. Sınırötesi işbirliğini geliştirmek için yerel-merkezi hükümetler arasındaki ilişkiden kaynaklanan sınırlılıklar ve kurumsal kapasite engelleri Türkiye Ege örneğinde tespit edilmiş yerel yöneticilerin cevapladığı anketlere dayanarak genel sonuçlar sunulmuştur. Sonuçlar göstermektedir ki yerel yönetimler konu hakkındaki bilgilerinin kısıtlılığı, bilgi kanallarındaki tıkanıklar ve sınırötesi kurumsal ağlarının yetersizliği nedeniyle sürdürülebilir sınırötesi işbirliği kurmaktan çok uzaktadırlar.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study examines the administrative obstacles to territorial networking in border regions by focusing on the institutional capacity problems in sustaining cross-border cooperation. In the first chapter, various definitions of border concept in the literature are discussed from political and economic perspectives. The changes in the conceptual framework of the borders are questioned in the global political and economic contexts while the extensive opportunities mat are recently created for border regions are explained by referring to the impact of global trends and changing role of nation-state. In addition, empowerment of regional structures and local democracy, factors producing new regionalism and spatial heterogeneities are considered in order to understand the increased importance of cross-border cooperation as an international networking and local development tool. Added to these, the formation of supra-national bodies and their upside down effect on the administrative structures of the nation-states' are analysed considering the various regional reformations. The regions are categorised according to their administrative, cultural, economic and territorial characteristics. In Chapter II regional inequalities and economic backwardness of border regions European Union (EU) territory are comparatively analysed through the eastern and western European cases. In this respect, considering the importance given to the balanced spatial development within the EU, EU's regional policies, funds and their territorial impact on the member and accession countries are discussed in line with centre-periphery duality of the continent. Moreover, EU's instruments to cope with underdevelopment of border regions and chances for different types of territorial networking are widely mentioned. Chapter m chiefly focuses on the obstacles to cross-border activities by evaluating them from an administrative point of view. In this chapter the problematic issues that impede cooperation are categorised into four and explained in detail. These obstacles are comparatively discussed in reference to the different administration traditions from centralistic to decentralised states. Corresponding both literature reviews and practices from recent examples lack of institutional capacity is mentioned as a significant problem that hinders sustainability of cross-border cooperation. In the vnfields study the level of institutional capacity required to participate in cross-border cooperation is measured at the six provinces of Turkey from the Aegean coast. In Chapter IV, the regional disparities and the situation of the border regions in Turkey is determined. The institutional restructuring related to the requirements brought by the EU as a result of full membership process and the level of existing cross-border contacts of local authorities in Turkey are discussed. It is argued that the local institutional capacities are not sufficient to endure cross-border cooperation in the long term. In this respect institutional capacity indicators are clearly explained from a local governance point of view and the current institutional transformations are described. Chapter V represents the model and methodology used to test the hypothesis of this study. In addition, the results of the field study mat is conducted at the provinces bordering Aegean coast at north-south axis are presented in detail. The constraints emanating from the relationship between local-central governments and institutional obstacles to enhance cross-border cooperation is identified and the overall evaluation is presented in the light of the results derived from questionnaires responded by the local administrators. The conclusions points out that the local authorities are far from establishing sustainable cross-border cooperation due the scarcity of their knowledge on the subject, the congestions at information channels and insufficient institutional networks across the borders. vni