Kömürdeki nemin yanmaya etkisinin teorik incelenmesi
Theoretical study of the effect of coal moisture in combustion
  1. Tez No: 166795
  2. Yazar: ŞULE BERRİN AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ARISOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
KÖMÜRDEKİ NEMİN YANMAYA ETKİSİNİN TEORİK İNCELENMESİ ÖZET Kömürün yapısında bulunan nem, kömürü kimyasal,fiziksel ve ekonomik açıdan etkileyen temel parametrelerden biridir. Kömürleşme derecesi düştükçe kömür içerisindeki nem miktarı artmakta ve bazı genç kömürlerin yapısı ağırlıklı olarak sudan oluşmaktadır. Bu çalışmada, kömürdeki nemin ve diğer parametrelerin yanmaya olan etkisi teorik olarak incelenmiştir. Bu nedenle matematiksel bir model geliştîrmiştir. Olayın matematiksel modellenmesi, ısı ve küfle transferi olaylarının formülasyonu esasına dayanmaktadır. Buna göre, zamana bağlı ve tek boyutlu olarak geliştirilen matematiksel model enerjinin ve küflenin korunumu denklemlerinden oluşmuştur. Model eşitlikleri sonlu farklar metodu uygulanarak iteratif olarak çözülmüştür. Elde edilen sayısal çözüm sonuçlan, daha önce aynı konuda kartezyen koordinatlarda yapılan teorik ve deneysel sonuçlarla karşılaştırıldığında kömürün parçalanmasına yol açarak daha iyi yanmayı sağlayan kritik bir nem değerine saptanmamıştır. Bu çalışmada kömürdeki nem içeriğinin, ısı taşınım katsayısının ve kömürün geçirgenliğinin olaya etkisi incelenmiştir.vıı
Özet (Çeviri)
THEORETICAL STUDY OF THE EFFECT OF COAL MOISTURE IN COMBUSTION SUMMARY The moisture that is found in the structure of the coal is one of the fundamental parameters that affects the coal in terms of chemical, physical and economic means. As the degree of coaliflcation decreases, the level of the moisture in the coal increases and the structure of some of the young coals mainly consist of moisture. In that study, the effects on the burning of the moisture in the coal and other parameters are investigated. For that reason, a mathematical model has been developed. The mathematical modelling of the case is based on the essence of the formulation of the heat and mass transfer. According to that, the mathematical model that is developed one-dimensionally and dependent on the time comprises of the equations of the protection of the energy and mass. The model equations are solved algebrically by using tile finite differences method. When the algebric results obtained are compared with the theoric and experimental results obtained at the cartesian coordinates concerning the same issue, no critical moisture value that causes the coal to break into pieces and to burn better is found. In that study, the effects on the burning of the moisture content of the coal, heat transfer coefficient and the permeability of the coal is investigated. vm