İstanbul metropoliten alanında ofis kira değerlerini etkileyen faktörlerin analizi
Analyzing the factors effecting office rental value in İstanbul metropolitan area
- Tez No: 166802
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDİA DÖKMECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Türkiye'de modern anlamda ofis pazarının gelişimi yalan bir geçmişte başlamış, yatırım kararlarının verilme sürecinde, pazarın olgunlaşmaya başlaması ve pazar aktörlerinin profesyonelleşmesiyle ofis kiralarının bilimsel anlamda tahmin edilmesi gerek kamu gerek özel sektör açısından önem kazanmaya başlamıştır. Bu çalışma Türkiye'nin en büyük ofis pazarı olan İstanbul'da ofis pazarındaki ilişkileri kirayı etkileyen faktörler yönünden araştırmaktadır. Birinci bölümde ofis pazarlarının önemi ortaya konmuş çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi açıklanmıştır. İkinci bölümde dünyada yapılmış ofis kira tahmini çalışmaları incelenerek kullanılan yöntemler ve değişkenler incelenmiştir. Üçüncü bölümde örnek alan olarak seçilen İstanbul Metropoliten Alanı'nın geleneksel tek merkezli yapısından modern çok merkezli yapısına doğru gerçekleşen gelişme süreci ve 1990'lardan sonraki alt merkezleri anlatılmıştır. Dördüncü bölümde uygulama yöntemi olan hedonik regresyon modelin özellikleri ortaya konmuş, analizde kullanılacak bağımlı ve bağımsız değişken seçimleri yapılmıştır. Örneklem alanları olarak seçilen 7 alt merkezde kullanılan gözlem sayılan verilmiş ve gözlemler sonucu elde edilen veriler doğrultusunda çalışmanın betimleyici istatistikleri oluşturulmuştur. Son bölümde elde edilen bulguların İstanbul ofis pazarı göz önüne alınarak genel değerlendirilmesi yapılmış, bundan sonraki çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur. vııı
Özet (Çeviri)
ANALYZING THE FACTORS EFFECTING OFFICE RENTAL VALUE IN ISTANBUL METROPOLITAN AREA SUMMARY Turkey's office market has a very short history, but while the market become mature and the market actors become more professional, estimating office rental value in the context of investment decisions gain importance both for public and private sector. This study analyzes the relations in office market in terms of rents, in Istanbul which is Turkey's major office market. The study consists 5 chapters. In first chapter the aim and the method of the study are explained followed by the evaluation of importance of office markets for economy. Second chapter gives a summary for literature on estimation of office rents, introducing the most common methods and variables using in these studies. In third chapter the transformation progress of Istanbul form monocentric to polycentric city is explained and the subcenters after 1990' s are described. The advantages and disadvantages of hedonic model, preffered as the application method and variable specification is presented in fourth chapter. Later, the observation numbers from 7 sample areas are given and the descriptive statistics of the study are developed. In the final chapter of the study, general evaluation of findings is made and recommendation for later studies are given. IX