Türkiye'de konut finansmanına yeni bir yaklaşım: Mortgage sistemi
New approach to residential financing in Turkey: Mortgage
- Tez No: 166803
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA HEYECAN GİRİTLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Finansmanı ve Değerleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Gayrimenkul üretimi ve pazarı ülke ekonomisinin temel bileşenlerinden biri olduğundan hükümetler ve halk için önemlidir. Taşınmaz mal anlamındaki 'gayrimenkul' çeşitlerine baktığımızda konutun önemini görmekteyiz. Ülkemizde cumhuriyet tarihi boyunca diğer ülkelerde olduğu gibi hükümetler vatandaşlara maddi olarak karşılayabilecekleri konut yapımını ve finansmanı konusunda çalışmalar yapmışlardır. Ancak Ülkemizde yaşanan ekonomik istikrarsızlık, milli gelir seviyesi, nüfus artışı, faiz oranlan gibi parametrelerin istenilen seviyelerde tutulmaması sonucu bu çalışmalar istenilen sonuçlan vermemiştir. Dünyada ise 1970'li yıllardan sonra yaygınlaşan gayrimenkul finansmanındaki yöntem ise mortgagedır. 'Mortgage' Türkçe'ye ipotek olarak çevrilse de asıl olarak gayrimenkul için verilen ipotekli kredilerin bir havuzda toplanarak daha sonradan menkul kıymetleştirilmesi ve bunun sonucunda finansmanın geri kazanılmasıdır. Bu sayede finansman şirketleri daha uzun vadeli ve düşük faizli kredi sağlayabilmektedir. Çeşitli ülkelerde farklı uygulamalar olsa da sistemin temeline dayanarak ülkemizde Mortgage sisteminin uygulanabilmesi için kanunlarımızda bir takım düzenlemeler gerekmektedir. Bunun yanında faiz oranlarının mevcut durumdan daha düşük seviyelerde ve istikrarlı olması gerekecek diğer bir koşuldur. Bu şartlar yerine getirildikten sonra SPK nın önermiş olduğu sistem alternatiflerinden biri seçilerek uygulamaya geçilebilecektir. Bu çalışmada, ülkemizdeki ekonomik veriler ve gayrimenkul piyasası incelendikten sonra, Dünya' da gayrimenkul ile ilgili uygulanan finansman yöntemleri açıklanmıştır. Ülkemizde bu yöntemlerden uygulanabilecek olanlarla ilgili belirlenen alternatifler incelenmiştir. Ayrıca İstanbul' da inşası devam eden“Evidea”konut projesi ve“Triple Towers World Business Center”çok fonksiyonlu proje özellikleri, bu projelerde uygulanan finansman modelleri incelenmiştir. Bu projelerin finansman modellerinden faydalanarak mevcut durumda uygulamaya girecek mortgage sisteminin hangi noktalarda aksaklık yaşayacağım, ne tip düzenlemeler gerekli olduğu bulunmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak görülmektedir ki“mortgage”gibi bir sistem mevcut durumda gayrimenkul finansmanı için faydalı gözükmekte olup, dar ve orta gelirli halk için bir ihtiyaç niteliğindedir. Ancak gerekli hukuki, yapısal düzenlemeler yapılmadan uygulanmaya başlanacak olan sistem kısa zamanda çalışmaz hale gelebilecektir. 26.05.2005 Özgür KURÇ
Özet (Çeviri)
SUMMARY Real estate is important for government and people, as building constructions and marketing them is the one of the main component of the economics. We may see the importance of the residential structures, when we consider the types of real estate, which means the immovable property. During the history of Republic in our country, our government had several undertakings to build and finance the residential structures, for their citizens to afford, as all other governments. However, the parameters, such as inconsistency of the economical conditions, level of the national income, increase of the population, interest rates in Turkey, cause the failure in these undertakings. The method of real estate financing which got more common worldwide after 70's is“Mortgage”. Even Mortgage has a very restricted meaning in Turkish, its actual meaning can be described shortly as following:“Gathering all the credits that has been given for real estate in a kind of pool, then exchange them as stocks/bonds, providing that the finance to be gained back by selling these stocks/bonds. Such an application makes finance companies to provide long-term and low-interested credit Even there are different applications in various countries, but the main aspects of the mortgage system are the same. We need to have some changes/modifications in laws/regulations for the system to be effective in Turkey. Another necessity is to have consistency in the interest as well as the lower rates. After these conditions have been only after providing the above-stated conditions, one of the alternatives as proposed by SPK (Capital Market Committee), can be applied. In this study, the financial methods that are used in real estate market after examining the economical data and real estate market are explained as well as the applicable alternatives in our country. The projects, namely ”Evidea“ and ”Triple Towers World Business Center“, that are still going on, and the financial models of these projects are also the subject of this study. By examining the financial models of these projects, it is aimed to find out the probable problems and necessary solutions in the mortgage system which will be effective in the existing conditions. To conclude, it can be said that, the system such as ”mortgage" seems to be useful for the real estate financing in the existing conditions. Besides, it is a need for the ones who have low or average income. However, without having legal and structural modifications, the system would be ineffective in the near future. 26.05.2005 Özgür KURÇ vı