İstanbul'da zemin yapısının konut fiyatlarına olan etkisi
The effects of the structure of earth on housing prices in İstanbul
- Tez No: 166804
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDİA DÖKMECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, İstatistik, Civil Engineering, Statistics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
İSTANBUL'DA ZEMIN YAPISININ KONUT FİYATLARINA OLAN ETKİSİ ÖZET Bu çalışmada İstanbul'un zemin yapısı ile konut fiyatları arasındaki ilişkiler çoklu regresyon analizi ile incelenmiş olup, merkeze olan uzaklık, ilçelerin nüfus ve gelir parametrelerinin de konut fiyatlarına ne derecede etkili olduğu araştırılmıştır. İstanbul hem doğal güzellikleri ile hem de zengin tarihi ve kültür birikimi ile Dünyanın sayılı metropollerinden biridir. 2000 yılı nüfus sayımlarına göre on milyondan fazla nüfusa sahip olan İstanbul, Türkiye'nin en kalabalık ili konumundadır. Bu kadar nüfusu barındıran İstanbul'un konut sorunu her sene ciddi bir şekilde artmaktadır. Konutun bireyler için önemli bir yatırım aracı olmasındaki en büyük nedenler; barınma ihtiyacını karşılaması, gelecekte güvence sağlaması ve risksiz bir yatırım aracı olmasıdır. Bu yüzden bireyler, konut yatırımını ön planda tutmaktadır. Bu yatırımı yapan bireylerin dikkat etmesi gereken iki önemli unsur bulunmaktadır. Birincisi konutun yapıldığı zeminin iyi etüt edilmesi, ikincisi ise bina kalitesinden ödün verilmemesidir. Tek başına binanın veya zeminin sağlam olması yeterli olmamaktadır. Bu tez çalışmasında, İstanbul'un zemin yapısı bölgesel olarak incelenmiş ve her bölgede konut fiyat araştırması yapılarak zemin yapısı ile karşılaştırılmıştır. Araştırmanın sonuçlarında İstanbul'un Anadolu yakasının zemin açısından Avrupa yakasına oranla daha sağlam olduğu ancak konut fiyatı olarak daha ucuz olduğu görülmektedir. İstanbul genelinde 1445 konut fiyatı ve alanı araştırması sonucunda İstanbul'daki zemin yapısı ile konut fiyatları arasında hiçbir ilişkinin olmadığı gözlenmiştir. Bu duruma bilhassa Ataköy, Florya, Yeşilköy semtlerini örnek olarak gösterilebilir. Zemin unsuru ile birlikte merkeze olan uzaklık ve nüfus parametrelerinin de konut fiyatlarına etkisi olmadığı sadece ilçelerin gelir seviyelerinin konut fiyatları üzerinde etkili olduğu görülmektedir. Bu araştırmanın sonuçları yeni yapılanacak bölgelerin planlanmasında ve bireylerin sorunsuz bir şekilde konut yatırımı yapmalarında yararlı olabilecektir. ıx
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF THE STRUCTURE OF EARTH ON HOUSING PRICES IN ISTANBUL SUMMARY In this study the relationship between the structure of the earth and the housing prices has been examined by the multiple regression analysis and the power of factors that the proximity to the central area, parameters of the population and the revenue of the districts has been researched. Istanbul is the one of the famous metropolitan of the world with its natural beauties, historical and cultural places. As per the census population of 2000 Istanbul where more than 10 million people live in, has the status of being the most crowded city in Turkey. The housing problem has been increasing seriously because of this population. The main reasons of the issue that the dwelling is the one of the most important investment vehicle for the individuals, are the response of requirement for sheltering, providing assurance for the future years and being an investment vehicle without risks. Therefore individuals consider the housing investment more than the other investment vehicles. For human, there are two factors that care must be taken. The first one is making a study of the ground that the dwelling will be built on. The other factor mentioned is the quality of the building. These factors are not enough separately to have strong buildings; thus these two factors must exist together. In this thesis study, the structure of the ground of Istanbul and the housing prices in every region of Istanbul is analyzed and finally the results of these two researches are compared. The results of this study indicate that Asia Part of Istanbul is stronger than European Part as to the structure of the earth. However, the housing prices in Asia Part are cheaper than the prices in European Part of Istanbul. The results of 1445 researches regarding housing prices and territory, which is made in overall of Istanbul, initiate that there is no relationship between the structure of the earth and the housing prices in Istanbul. The districts; especially, Ataköy, Florya, Yeşilköy can be shown as examples. In conjunction with structure of earth, parameters of the proximity to the center and population have not any influence; on the other hand the level of the revenue of the districts is impressive on housing prices. The results of this study will be useful for planning for new-built regions and making housing investment for individuals.