Gayrimenkul geliştirmede stratejik planlama: Abbasağa pilot bölgesinde kentsel dönüşüm proje önerisi
Strategic planning in real estate development: A proposal for Abbasağa urban transformation project
- Tez No: 166805
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM GÜNGÖR ÖZÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
GAYRİMENKUL GELİŞTİRMEDE STRATEJİK PLANLAMA: ABBASAĞA PİLOT BÖLGESİNDE KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJE ÖNERİSİ ÖZET Bu çalışmada, gayrimenkul geliştirme disiplininde geçerli bir yöntem olan stratejik planlama adımlarının kent merkezinde önerilen bir dönüşüm projesine uyarlaması yapılmaktadır. Kentsel dönüşüm ile gayrimenkul geliştirme kavramlarını detaylı biçimde ele alan çalışmada, kent merkezlerinin değişen sosyo-ekonomik dengeler karşısında geçirdiği evrim incelenmiş ve Türkiye'nin bu süreci en yakından izlediği İstanbul Metropolünde seçilen bir pilot bölge üzerine odaklanılmıştır. Kentsel dönüşümün tüm boyutları tez kapsamında ele alınmış ve sürdürülebilirlik, yönetişim, katılım, hukuk, finansman gibi başlıca araçlar tanımlanmıştır. Belirli kriterler çerçevesinde seçilen pilot bölgede yeni bir konut projesi önerilmiş, katilinim sağlanması, şeffaf kamu yönetimi, çok paydaşlılık ana hedefler olarak ortaya konmuş ve benzer projelerin sürdürülebilirliği için öneriler geliştirilmiştir. Çalışmada, tüm gayrimenkul geliştirme projelerinde olduğu gibi önerilen projenin finansal açıdan verimliliği test edilmiştir. Stratejik planlama adımlarının sonuncusu olan finansal analizlere ve diğer analiz sonuçlarına dayanarak, kent merkezlerinde kentsel dönüşüm projeleri için öneri proje yönetim ve finansman modeli oluşturulmuştur. Modelde böyle bir organizasyonda yer alması beklenen aktörlerin rollerine ilişkin detaylı tanımlamalar yapılmıştır. Dünya genelinde incelenen örnekler doğrultusunda şekillenmiş olan bu yaklaşımda, kamunun ve özel sektörün kentsel dönüşüm projelerinde oluşturabileceği bir ortaklık yapısı öngörülmüştür. vıı
Özet (Çeviri)
STRATEGIC PLANNING IN REAL ESTATE DEVELOPMENT: A PROPOSAL FOR ABBASA?A URBAN TRANSFORMATION PROJECT SUMMARY In this study, strategic planning steps in real estate discipline are tried to be applied to the downtown urban transformation project. Urban transformation and real estate concepts are described in details and also the evaluation of downtown socio-economic balances are examined, depending on this, the study focused on a sample area in Istanbul Metropolitan City which reflects this process best. Dimensions of urban transformation and the tools like sustainability, governance, participation, law and finance are all discussed in the study. A new residential project is proposed on a sample area which is chosen on the basis of defined criterion. In this concept, participation, transparent public management, partnership and sustainability of similar projects are stated as the main goals. Additionally, the study consists of the financial profit of the project and analysis depending on this approach. According to these analyses, which are the last step of strategic planning, a private public partnership model for project management and project finance -following the worldwide examples- is formed in the conclusion. vm