Soğutma sistemlerinde yağ dönüşü
Oil return in refrigeration systems
  1. Tez No: 166819
  2. Yazar: ERTUĞRUL ÜSTÜNDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERHAN BÖKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
SOĞUTMA SİSTEMLERİNDE YAG DONUŞU ÖZET Yağ dönüşü, soğutma sistemlerinin güvenilirliği açısından şu ana kadar üzerinde durulan konuların başında gelmektedir. Yağın soğutma sisteminde, hareket eden parçalar arasında sürtünmeyi ve aşınmayı azaltmak; piston silindir arasındaki sızdırmazlığı : sağlamak, böylece sıkıştırılan gazın silindirden kompresör muhafazasına kaçışını engellemek; sürtünme sonucu ortaya çıkan ısıyı uzaklaştırmak gibi temel görevleri vardır. Soğutma sistemlerinde yağ, kompresör muhafazasında bulunmaktadır. Soğutma işlemi sırasında, kompresör muhafazasında bulunan yağın bir kısmı soğutucu akışkanla birlikte soğutma sistemine atılmaktadır. Atılan yağların bir bölümü yoğuşturucu ünitesinde, bir bölümü buharlaştırıcı ünitesinde, bir bölümü kompresör çıkış ve dönüş borularında sıvanmış halde, bir bölümü ise soğutucu akışkan içinde çözünmüş olarak bulunmaktadır. Yeterli önlemler alınmadığı durumlarda soğutma hattında biriken yağlar zamanla kompresörün yağsız kalmasına ve soğutma sisteminin ömrünün kısalmasına neden olmaktadır. Bununla birlikte ısı değiştiricilerinde ısı geçişinin azalmasına ve kompresör dönüş hattında basınç düşüşüne sebep olarak soğutma sisteminin performansım da büyük oranda etkilemektedir. Soğutma sistemlerinde yağ dönüşünü etkileyen parametreler viskozite, çözünürlülük, sıcaklık, boru çapı, kompresör soğutma kapasitesi ve yükseltidir. Bu paramatreler de göreceli olarak birbirini etkileyebilmektedir. Viskozite arttıkça yağ dönüşü zorlaşmaktadır. Çözünürlülük ve sıcaklığın yağ dönüşüne etkisi viskoziteye olan dolaylı etkisinden kaynaklanmaktadır. Çözünürlük ve sıcaklık arttıkça viskozite azalmaktadır. Yağın taşınmasına boru çapının etkisi soğutkanın sürükleme hızına olan etkisindendir. Normal soğutma sistemlerinde soğutkan debisi sabittir. Çap azaldıkça akışkanın yağı sürükleme hızı artmaktadır. Bu durumda küçük çaplarda yağ daha iyi taşınmasına rağmen hat boyunca daha fazla basınç düşüşü meydana geleceği için çap seçimi için optimizasyon yapmak gerekmektedir. Kompresör kapasitesinin yağ dönüşüne etkisi soğutkan ve yağın sürükleme hızını değiştirmesinden kaynaklanmaktadır. Kompresör soğutma kapasitesi arttıkça yağı taşıyacak olan soğutucu akışkanın sürükleme hızı artmakta ve yağ dönüşü iyileşmektedir. Yer çekimi kuvvetinin etkisinden dolayı yükselti yağ dönüşünü zorlaştırmaktadır. Soğutma sistemlerinde yağ dönüşü probleminin en kritik olduğu yer buharlaştırıcı son bölümleri ve kompresör dönüş hattıdır, çünkü bu kısımlarda sıcaklık ve yağda çözünen akışkan miktarı en düşük seviyelerdedir. Bu kısımlarda yağı kompresöre taşıyan temel etken, gaz haldeki soğutkanın sürükleme hızıdır. Bu çalışmada soğutucu akışkan yerine hava kullanılarak soğutma sistemindeki buharlaştırıcı son vıııkıvrımları ve dönüş hattı benzetim yapılmıştır. Atmosfer basıncında deneyler yapılarak yukarıda bahsedilen yağ dönüşüne etken parametrelerden boru çapı ve farklı yağ debisinin yağ dönüş borusunda kalan yağ miktarına ve boru boyunca basınç düşümüne etkisi göreceli olarak incelenmiştir. Sonuçta, sürtünme katsayısının Reynolds sayma bağlı grafiği elde edilmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
OIL RETURN EV REFRIGERATION SYSTEMS SUMMARY Oil return is one of the major topics that has been focused on the safety of the refrigeration systems for many years. Oil that is used as a lubricant in refrigeration system has some duties like to prevent friction and corrosion between moving parts in compressor, to prevent gas leakage from high pressure side to low pressure side of the piston and cylinder surfaces and to take away the heat dissipated from the compressor. The lubricant oil takes place in compressor carter and while the refrigeration is being held, tiny particles of the oil is being carried out from the compressor as a mixture with refrigerant to the other cooling equipments such as hot gas line, condenser, evaporator, and suction line. When the oil accumulates in these components, it affects the heat transfer rate and pressure drop in the cooling components and even it damages the compressor when the oil return is insufficient. The parameters which affect the oil return characteristics are the viscosity, solubility, temperature, pipe diameter, compressor capacity and the gravity. Characterized parameters can also interact each other. The increase in viscosity can result in oil return problem. The affect of temperature and solubility on the oil return characteristic of the refrigeration system is due to its effect on viscosity of the oil. The increase in temperature and solubility results in viscosity decrease. During cooling operation, mass flow is constant so decrease in pipe diameter results in increasing refrigerant flow rate that caries oil to the compressor; however decrease in diameter increases the pressure drop through the pipe that affects the system cooling efficiency. So optimization should be held to choose optimum pipe diameter with respect to oil return criteria and pressure drop in suction line. Increase in compressor capacity ease the oil return in refrigeration system, because as the capacity increases, mass flow rate and also refrigerant velocity that carries oil to the compressor increases. Finally, gravity parameter makes difficulty in oil return for up flows. The critical oil return problem exists at the evaporator outlet and suction line, since viscosity of the oil at this point is the greatest in all system. That is because of the lowest temperature and solubility level of the oil in the suction line. At these parts, the main factor that carries oil to the compressor is the superheat gas state of the refrigerant velocity. In this study, the superheat refrigerant gas state is simulated with atmospheric pressure air. The oil that is taken away with the refrigerant is simulated as being given an oil from outside to the simulated suction line. Then, the affect of pipe diameter, and the oil circulation rate on oil hold up and the pressure drop through the horizontal suction line is measured and the friction factor is calculated as a function of Reynold's number.