Omuz eklem hareketlerinin yaş gruplarına ve cinsiyete göre incelenmesi
  1. Tez No: 16692
  2. Yazar: VAHİDEH POURMOSTAGHİMİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FATMA UYGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Bu çalışma toplumdaki sağlıklı bireylerin omuz eklem hareket genişliklerini ve çevre kasların kuvvetini saptamak, ayrıca yaş ilerlemesinin etkilerini belirlemek amacıyla ger çek leştir i 1 mistir. Çalışma toplam 600 k1ş1 (303 erkek-297 kadın) ve dört farklı yaş grubu (20-34, 35-49, 50-64,65 ve Üstü) üzerinde yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY : This study has been performed aimed to determine range of motion at shoulder Joint of healthy individiuals in society and strength of surrounding muscles, also the effects of aging. The study was conducted on 600 individuals (303 men- 297 women) and 4 distinct age groups ( 20-34, 35-49, 50-64, 65 and above ). According to the results we obtained; range of motion shows a decline as individual' age increases which is isthatistically significant ( p < 0.001 ). We found the following ratios ofdecrease in range of motion in accordance with each age unit increase: For flexion movement.about 0.19 degree in men and about 0.21 degree in women ; for hyperextention movement, about 0.20 degree in men and about 0.26 degree in woman ; for abduction movement about 0.22 degree in men and 0.23 degree in women ; for internal rotation about 0.15 degree in men and 0.19 degree in women ; for external rotation about 0.16 degree in men and 0.21 degree in women. Evaluation of muscle strength yielded a significant increase in strength in accordance with aging in all muscle groups tested (p < 0.001). 74