Assessment of management policies for lake Uluabat basin using AVSWAT
AVSWAT kullanılarak Uluabat gölü havzası yönetim biçimlerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 167072
  2. Yazar: ELİF BULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
öz AVSWAT KULLANILARAK ULUABAT GÖLÜ HAVZASI YÖNETİM BİÇİMLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Bulut, Elif Mastır, Çevre Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Ayşegül Aksoy Aralık 2005,108 sayfa Bu çalışma, Uluabat Gölü'ne giden fosfor yüklerini ve besi maddesi taşımını çerçevesinde yönetim biçimlerini değerlendirmektedir. Uluabat Havzası'nda yayılı kirletici kaynaklan, özellikle tarımsal kirliliğin, analizi yapılmıştır. Uluabat Gölü'ne giden çözünebilir fosfor (ÇÖZP) ve sediman yüklerinin miktarlarını belirlemek üzere AVSWAT (Soil and Water Assessment Tool, 2000, ArcviewT Arayüzü) kullanılmıştır. Tarımsal alanların fosfor yüklerine olan katkısı değerlendirmiştir. Havza üzerindeki gübre ve sulama uygulamalarının, arazi kullanımındaki değişikliklerin ve noktasal kaynak ve havza girişi yüklerinin Uluabat Gölü'ne giden fosfor yükleri üzerine etkilerini görmek amacıyla yedi adet senaryo uygulanmıştır. Modelin kalibrasyonu, veri yetersizliğinden dolayı yıllık olarak için gerçekleştirilmiştir. İlk önce akım, daha sonra sediman ve son olarak da besi maddesi (ÇÖZP) yükleri, iki gözlem istasyonunda kalibre edilmiştir. İlk istasyonda, simulasyon sonuçlan Nash-Sutcliffe verimlilik katsayısı (ENS) ve ölçüm ve visimulasyon sonuçları arasındaki yüzde değişim (Dv) değerleri göz önüne alındığında başarılı bulunmuştur. Akım, sediman ve ÇÖZP için elde edilen ENS değerleri >=0.99 olarak bulunmuştur. Akün, sediman ve ÇÖZP için elde edilen Dv değerleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ASSESSMENT OF MANAGEMENT POLICIES FOR LAKE ULUABAT BASIN USING AVSWAT Bulut, Elif M.S., Department of Environmental Engineering Supervisor : Assist. Prof. Dr. Ayşegül Aksoy December 2005, 108 pages This thesis assesses phosphorus loads and management practices to control nutrient transport to Lake Uluabat It analyzes nonpoint sources of pollution, especially agricultural pollution, throughout Uluabat Basin (watershed). AVSWAT (ArcviewT Interface of Soil and Water Assessment Tool 2000) was used in determination of phosphorus and sediment loads to Lake Uluabat. Contribution of soluble phosphorus (SOLP) loads from agricultural sites was discussed. Seven scenarios were applied through watershed area to see effects of fertilizer and irrigation application rates, landuse changes, point source and watershed inlet loads on phosphorus loads. Calibration of the model was performed annually due to lack of data. First stream flow, next sediment and finally nutrient (SOLP) was calibrated at two gages. At the first gage, simulation results were satisfactory in terms of Nash-Sutcliffe Efficiency IV(Ens) and percentage deviation between observation and simulation values (Dv). Ens values for stream, sediment and SOLP were >=0.99. Dv values for stream, sediment and SOLP were