Yavaş etkiyen inhibitörlerin sığır akciğer angiotensin dönüştürücü enzimi üzerine etkileri
- Tez No: 16717
- Danışmanlar: PROF.DR. İNCİ ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada ACE EEC 3.4. 15. 13, sığır akciğer dokusundan amonyum sülfat çöktürmesi, DEAE-Sephadex A-50 kromatografisi, PBE iyon değiştirici kr kromatografisi ve kromatografi k odaklama gibi geleneksel metodlarla kısmen saflaştırılmış lisinopril, lisinoprilin fluoresan özellikli türevi olan DMS- Lisinoprii ve DNS-OH'in enzim üzerindeki inhibitor etkileri incelenmiştir. Çalışma koşullarımızda bu biieşiklrin ACE'in yavaş etkiyen inhibitörleri olarak davrandıkları görülmüştür. Lisinopril 'in son hıza yaklaşımı birinci dereceden bir kinetik izlemiş, son hızların Dixon gra-fikleri ise doğrusal - karışık tipte bir inhibisyonu göstermiştir. Tek inhibitor bağlanma bölgeli modele dayanılarak yapılan analizde El ve EîS komplekslerinin izomerizasyonlarını gösteren inhibisyon sabitleri K.> 0.7 nM va oCR -1.1 nM olarak i i 82hesaplanmıştır. Farklı inhibitor bağlanma bölgeli alternatif modele göre bu sabitler K =1.1 nii ve ^K = 2 nM olarak- i i bul unmuç-tur » DNS- Lisinopri 1, son hız inhibisyonu acısından lisino- prile benzer bir inhibisyon sergilemektedir. Tek inhibitor 's bağlanma. bölgeli modele göre yapılan analiz, K = 4.7 nM i ve 0< K =14 nM gösterirken alternatif modele uygun olarak elde edilen değerler K = İ4.3 nM ve Q< K =6.9 i i nM'dır. Lisinoprile aykırı olarak DMS-Lisinopril ' in son hıza yaklaşımındaki ara zamanın 1.5 mM substrat derişiminde çok kısa olduğu gözlenmiştir. Bu da inhibitörce indüklenen EIS izomerizasyonunun, EI ' in izomerizasyonundan daha hızlı geliştiğine ibaret etmektedir. DNS-OH'in inhibisyon kinetikleri ve son hıza yaklaşma paterni diğer iki inhibitor için önerilen modellere uygunluk göstermektedir» 83
Özet (Çeviri)
7. ABSTRACT ACE C3.4.15.İ3 was partially purified -from bovine lunq by conventional methods including ammonium sulfate precipitation, DEAE-Sephade>{ A-50 chromatography, PBE ion-e>:chanqe chromatography and chromatof ocusing. The inhibition patterns of lisinopril, its fluorescent derivative dansyl-1 isinopri 1 and dansic acid were examined. Under the conditions of this study, all substances tested were found to act as slow bind ing inhibitors of bovine lung ACE. The approach to the steady- state was a first order process while Dixon plots of steady-state velocities showed that the inhibition was of the lineer - mixed type for lisinopril. Based on a model involvinq a single inhibitor binding site, overall inhibiton constants (incorporating rate constants relating to the isoraerization of EI and EÎS) were calculated as « »0.7 nM and o{ K - i i 841.1. nü. Alternative mechanism involving I binding to differ - ent, mutually exclusive sites gave K =1.1 nM and V> K = i i 2 nM. DNS-Lisinopril exhibited the same patterns of steady- state inhibition as did lisinopril. Analysis based on a model involving a single inhibitor binding site yielded K «= 4.7 i nM and t* K =14 nM while the values obtained according to i * # the alternative mechanism were K = 14.3 nM and fcC K = 6.9 i i nM. In contrast, the approach to the steady- state activities of DNS- Lisinopri 1 showed only a marginal pre-steady- state period at LSI- 1.5 mM. This implicated that inhibitor - induced isomerization of EÎS was faster than the isomerization of EI. The kinetics of inhibition and the steady-state inhibitory pattern of dansic acid conformed to the schemes proposed for the other two inhibitors. 85