Prostat kanseri hücre hattında 6,6,9-trimetil-3-(2-fenilpropan-2-yl)-6a,7,10,10a-tetrahidrobenzo[c]kromen-1-ol (KM-233)'ün 5α-redüktaz (5AR) protein düzeyi üzerine etkisi
Effect of 6,6,9-trimethyl-3-(2-phenylpropan-2-yl)-6a,7,10,10a-tetrahydrobenzo[c]chromen-1-ol (KM-233) on 5α-reductase (5AR) protein levels in prostate cancer cell lines
- Tez No: 967378
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kanser Biyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Prostat kanseri (PCa), dünya çapında erkek sağlığını etkileyen önemli bir hastalıktır. Erkeklerde en sık görülen ikinci kanser türü ve genellikle yavaş bir seyir izlemesine rağmen, dünyada önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. PCa uzun bir hastalık geçmişine ve bireysel hastaların klinik seyrinde geniş bir çeşitlilik ve belirsizliğe sahiptir. PCa hastalarının yaklaşık %15'i yüksek riskli hastalık tanısı almaktadır. Bazıları ölümcül olabilen bir fenotipte ilerleme potansiyeline sahipken, diğerleri birincil tümörün tedavisiyle iyileştirilebilmektedir. 5AR (EC 1.3.99.5) enzimi, 5α - dihidrotestosterona (DHT) dönüşümünü katalize eden integral zar proteinidir. 5α -redüktazın prostattaki fizyolojik önemi, testosteronu daha güçlü bir androjen olan DHT'ye dönüştürmesiyle sağlamaktadır. Testosteron, prostatın hem fizyolojik süreçlerinde hem de hastalık durumlarında kritik bir etkiye sahiptir. Bu hormon, prostatın stromal ve bazal hücrelerinde bulunan 5AR enzimi vasıtasıyla dihidrotestosterona (DHT) dönüştürülür. DHT, başta prostatın gelişimi ve iyi huylu prostat büyümesinin (BPH) oluşumu olmak üzere sorumluluk taşır. 5AR inhibitörlerinin prostat hacmini %20 ila %30 oranında küçülttüğü gözlenmiştir.KM-233, sentetik olarak türetilmiş bir Δ8-tetrahidrokannabinol analoğu olan bir kannabinoiddir. Bu bileşik, Δ9-tetrahidrokannabinol (THC)'ye kıyasla CB2 reseptörlerine karşı daha seçici bir afinite sergiler. KM-233, CB2 reseptörüne yüksek bir afinite (Ki=0.91 nM) gösterirken, CB1 reseptörüne karşı düşük bir bağlanma eğilimine sahiptir. In vivo çalışmalarında, KM-233 prostat hücrelerinin boyutlarını önemli ölçüde azalttığı bildirilmiştir. Ayrıca, KM-233 antineoplastik etkilerinin hücre hattı çalışmalarında da sergilemiştir. Klinikte mevcut 5AR'nin güçlü inhibitörlerinden biri olan finasterid (MK-906) sıklıkla kullanılmaktadır. Finasterid, testosteronun dihidrotestosterona periferik dönüşümünü bloke ederek PCa önlenmesinde ve tedavisinde önemli bir rol oynayabileceği belirtilmiştir. Bu çalışmada prostat kanseri PC-3 hücrelerinde, KM-233 (58,60 µM) uygulamasının SRD5A1 protein düzeyine etkisi, Finasterid (380 µM) pozitif kontrolü ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamızda elde edilen bulgular, hem KM-233 hem de Finasterid uygulamasının PC-3 hücrelerinde SRD5A1 protein düzeylerini anlamlı seviyede azalttığını göstermiştir. Ayrıca çalışmamız Finasterid'in SRD5A1 baskılanmasında etkili bir kontrol ajanı olduğunu doğrularken, KM-233'ün de daha düşük bir konsantrasyonda anlamlı düzeyde baskılayıcı etki gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu etkisi KM-233'ün, SRD5A1 hedefli yeni terapötik yaklaşımlarda potansiyel bir aday olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer (PCa) is a significant disease with a high prevalence in men worldwide. Despite its usually slow progression, it is a leading cause of cancer-related death and has a variable clinical course. It is estimated that approximately 15% of patients with PCa are at high risk and require more aggressive treatment approaches. Understanding the molecular mechanisms involved in the emergence and progression of prostate cancer is of great importance in order to develop more successful treatment approaches. The enzyme 5α-reductase (5AR) plays a key role in the physiology and pathophysiology of the prostate gland by converting testosterone to dihydrotestosterone (DHT). DHT is a potent androgen that stimulates normal prostate growth and function but also plays a role in the development and progression of prostate cancer. 5AR inhibitors such as finasteride are used effectively in treating benign prostatic hyperplasia (BPH). Research has shown that they may also play a role in preventing PCa. However, the need for new treatment approaches with fewer side effects and higher efficacy continues. KM-233, a synthetic Δ8-tetrahydrocannabinol analog with selective affinity for CB2 receptors, has shown effects in reducing prostate cell size and anti-neoplastic properties in in vivo studies. CB2 receptors have been increasingly considered as potential therapeutic targets for various types of cancer, including prostate cancer. This study was designed to investigate the effects of KM-233 and finasteride on the protein levels of the enzyme 5α-reductase in prostate cells using an ELISA method. In this study, the effect of KM-233 (58.60 µM) on SRD5A1 protein level was comparatively evaluated in prostate cancer PC-3 cells, with Finasteride (380 µM) serving as a positive control. Our findings demonstrated that both KM-233 and Finasteride significantly reduced SRD5A1 protein levels in PC-3 cells. Furthermore, while our study confirmed Finasteride as an effective control agent in SRD5A1 suppression, it also revealed that KM-233 exhibited a significant suppressive effect at a lower concentration. This suggests that KM-233 could be a potential candidate for novel SRD5A1-targeted therapeutic approaches. Our study revealed that both Finasteride and KM-233 exhibited significant dose-dependent cytotoxic effects on prostate cancer PC-3 cells. Specifically, the IC50 values after 24 hours of treatment were determined as 380 µM for Finasteride and 58.60 µM for KM-233. These findings suggest that both compounds may be potential therapeutic agents in the treatment of prostate cancer by inhibiting the 5α-reductase enzyme.