Yüksek süt verimli ineklerde total kan keton cisimleri, serum glikoz, kalsiyum, inorganik fosfor, magnezyum düzeyleri ve klinik belirtiler
Changes in blood ketone bodies, serum glucose, calcium, inorcanic phosphorus, mağnesium and clinical signs in high-yieldig dairy cows
  1. Tez No: 11032
  2. Yazar: YAŞAR ŞEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET ÜNSÜREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
63 5. ÖZET Bu araştırmada, 16 adet siyah-beyaz alaca süt ineğinden haftalık aralıklarla kan numuneleri alınmıştır. Bu hayvanlar ikinci laktasyonda sekiz (8), üçüncü laktasyonda sekiz (8) olmak üzere iki guruba ayrılmıştır. Hayvanlar işletme şartlarında beslenmiş herhangi bir özel işleme tabi tutulmamıştır. Alınan kan numunelerinden hematokrit değer (PCV), hemoglobin düzeyi, löykosit ve eritrosit sayıları otomatik celi kaunterile, MCH (ortalama alyuvar hemoglabini) MCHC (ortalama alyuvar hemoglobin derişimi) eritrosit ve hemoglobin değerinden hesaplanarak, total kan keton cisimleri miktar tayini kimyasal, serum glikoz, kalsiyum, inorganik fosfor ve magnezyum miktar tayini ise ticari kitlerden sırası ile Sigma Chemical Company Cat: No: 510, 585, 670-A, 595-A yöntemleri ile yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı, yüksek süt verimli ineklerde laktasyonun kan kimyasına etkisini, subklinik metabolizma hastalıklarının insidansı ve bu hastalıkların süt verimini etkisini belirlemektir. İkinci ve üçüncü laktasyonda olan hayvanların keton cisimleri arasında, gebeliğin son haftası ile laktasyonun 1 ve 2. haftalarında önemli olan (P/-0.05) negatif bir ilişki bulundu. Halbuki ikinci ve üçüncü laktasyon serum glikoz değerleri arasında laktasyonun 7 ve 8.haftalarında pozitif, serum kalsiyum değerleri arasında ise 4 ve 7. haftalarında önemli olan negatif bir ilişki vardı. Tüm araştırma süresince ikinci ve üçüncü laktasyon inorganik fosfor değerleri arasında negatif bir ilişki64 gözlendi fakat önemli değildi. Serum magnezyum değerleri arasında ise buzağılama günü ve laktasyonun 5,6,7. haftalarında önemli pozitif bir ilişki bulundu. Buzağılama günü serum glikoz, löykosit, hematokrit değer ve magnezyum düzeyi en yüksek belirlenirken, kalsiyum ve inorganik fosfor değerleri diğer zamanlardan daha düşük bulunmuştur. Ancak tam araştırma süresince kalsiyum ve inorganik fosfor değerleri normalin oldukça altında saptanırken, magnezyum düzeyleri normale yakın belirlenmiştir. İkinci laktasyonda total kan keton cisimcikleri gebeliğin son haftasında en düşük, laktasyonun birinci haftasında en yüksek, üçüncü laktasyonda ise buzağılama günü en düşük, laktasyonun 4. haftasında en yüksek olarak belirlenmiştir. Doğumdan sonra ilk iki ay içinde ikinci laktasyondaki hayvanlarda % 40.6, üçüncü laktasyondaki hayvanlarda ise % 34.37 oranında subklinik ketozise rastlanmıştır. Subklinik ketoziz insidansı ikinci laktasyon 1 ve 2. haftalarda, üçüncü laktasyonda ise 3 ve 4. haftalarda en yüksek olarak belirlenmiştir. Süt veriminin yükselmesi ile hematokrit değer, hemoglobin düzeyi, ve glikoz konsantrasyonunda düşüş, total kan keton cisimcikleri düzeyinde bir artış, kalsiyum, inorganik fosfor ve magnezyum düzeyleri ise dar sınırları içinde değişim göstermiştir. Araştırmada laktasyonun 6. haftası anemi insidansı % 68,75 olarak belirlenirken tüm araştırma süresince ortalama anemi65 insidansı % 37.5 olarak saptanmıştır. Canlı ağırlık kayıbı ortalama olarak laktasyonun 35. gününe kadar devam etmiş ve % 'de canlı ağırlık kayıbı ikinci laktasyonda % 6.52, üçüncü laktasyonda ise % 5.32 şeklinde hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
66 6. SUMMARY CHANGES IN BLOOD KETONE BODIES, SERUM GLUCOSE, CALCÎUM, INORGANIC PHOSPHORUS, MAGNESIUM AND CLINICAL SIGNS IN HİGH-YIELDIG DAÎRY COWS, In this research, blood samples were taken from 16 Holstein and Holstein hybride milk cows at weekly intervals. These animals were divided into two groups, each consisting of 8 cows. The first group was in the second lactation and the second group in the third lactation. These cows received same treatments as the rest of the herd. Haematocrit (PCV), heamoglobine concentration, leucocyte and erythrocyte counts were determined using an Automatic Cell Counter, erythrocyte and haemoglobin cocentrations were used to determine MCH(mean corpusculer haemoglobin) MCHC(mean corpusculer haemoglobin concentration) and total ketone bodies were determined using chemical methods whereas the concentration fo serum glucose, calcium, inorganic phosphorus and magnesium were determined using a Sigma Chemical Company Cite Cat. no: 510, 585, 670-A, 595-A respectively. The aim of this studywas to observe the effects of lactation on various aspects of blood ı chemisty in high milk-yielding cows, the incidance of subclinical metabolic diseases and their effects on the production of milk. A significant negative relationship was determined (P/-0.05) between the level of ketone bodies in the group of cows in their second and third lactation during the last week of pregnancy and67 in the first and second weeks of lactation. However, there was a significant positive relationship between the serum glucose levels in the two groupsof cows in the 7 th and 8 th weeks of lactation and a significant negative relationship between the serum calcium levels in the two groups of cows in the 4 th and 7 th weeks of lactation. Throughout the whole research, a negative relationship between serum inorganic phosphorus concentrations was observed in the two experimental groups but not significant. On the day of calving and during the 5 th, 6 th and 7 th weeks of lactation a significant positive relationship wes found between the serum magnesium levels in the second and third lactation groups. On the day of calving, levels of serum glucose, leucocyte, haematocrite values and the concentration of magnesium Were found to be at their highest values, whereas the concentration of calcium and inorganic phosphorus were found to be lower than normal values at the other times. But throughout the whole research the concentration of calcium and inorganic phosphorus were found to be quite a bit lower than the normal values and the magnesium concentrations were found to be very near to thenormal values. In the second lactation group the levels of total ketone bodies were found to be in the last week of pregnancy and the highest in the first week of lactation. in the third lactation group these levels were found to be at their lowest valueon the day of calving and the highest in the fourth week of lactation.68 The subclinic ketosis incidence in the second month of lactation was determined as % 40.6 in the second lactation and as % 34.37 in the third lactation cows. The incidence of subclinic ketosis was seen to be at the highest in the first and second weeks of second lactation group and third and fourth weeks of the third lactation group. As the milk yield increased, a significant decrease in the haematocrite haemoglobin levels, glucose concentration and an increase in the amount of total ketone bodies was observed. During the same period, the levels of calcium, inorganic phosphorus and magnesium changed only within a narrow margin. The anemia incidence in the sixth week of lactation was determined as % 68.75, and the mean anemia incidence was calculated to be % 37.5 throughout the whole research. The weight loss of the cows went on until the thirty day of lactation. The values calculated for the hoss in the live-weight of the cows were % 6.52 in the second lactation group and % 5.32 in the third lactation.