Estimation of cost overrun risk in international projects by using fuzzy set theory
Bulanık küme teorisini kulanarak uluslararası projelerdeki maliyet aşımı riskinin hesaplanması
- Tez No: 167192
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İREM DİKMEN TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZ BULANIK KÜME TEORİSİNİ KULLANARAK ULUSLARARASI PROJELERDEKİ MALİYET AŞIMI RİSKİNİN HESAPLANMASI HAN, Sedat Yüksek Lisans, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. İrem DİKMEN TOKER Nisan 2005, 118 Sayfa Global inşaat piyasasında, çoğu inşaat firması, cazip nitelikteki yeni pazarlardan yararlanarak, karlılıklarını en üst seviyeye çıkarmak ve elverişsiz yurtiçi pazar koşullarına bağımlılığı en alt seviyede tutabilmek amacıyla uluslararası projelere girmeyi istemektedirler. Çok yüksek bir rekabetin yaşandığı global inşaat piyasasında, şirketler en cazip pazarları belirleyerek ve bu pazarlardaki seçilmiş inşaat projelerini kazanabilmek için teklif hazırlama aşamasında olası tüm belirsizlikleri değerlendirmek zorundadırlar. Teklifleri hazırlarken, şirketlerin en önemli kaygısı yeterli bir kar elde etmesine ve aynı zamanda sözleşmeyi kazanabilmesine imkan verecek en üst fiyatı teklif etmektir. Bu durumda kar elde etme yeterliliği, projenin tahmini maliyeti üstüne eklenecek makul bir risk prim hesabı ile büyük oranda bağlantılıdır. İnşaat işlerinin doğası gereği, projeyle, pazar ve ülke şartlarıyla ilişkili olan birçok belirsizlik vardır. Bu yüzden projenin karlılığının çeşitli riskli olayların meydana gelmesiyle değişeceği, bir başka deyişle, proje maliyetlerinin riskli vıolaylara duyarlılığı, teklif verenler tarafından gerçekçi bir biçimde hesaplanmalıdır. Bu çalışmada, teklif verme aşamasında, uluslararası projelerdeki maliyet aşımı riskini hesaplamak için“bulanık küme teorisi”kullanılmıştır. Çalışmanın amacı, gerçekçi bir risk priminin belirlenebilmesi için teklif verenler tarafından maliyet aşımı riskini saptamayı sağlayacak kullanabilir bir metodoloji önermektir. Bulanık risk oranı yaklaşımı, uluslararası inşaat projelerinin karakteristik risklerini hesaba katarak, belirlenen maliyet aşımı risk oranının saptanması için önerilmiştir. Bu amaçla, riskin kaynaklan tanımlanmış ve bir risk modeli, etki şekillendirme metodu kullanılarak ileri sürülmüştür. Bu risk modeline dayanarak bulanık risk ölçme algoritması tanımlanmış ve bulanık risk ölçme hesaplamalarını kolaylıkla uygulamak için bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Bir karar vericinin proje ve ülkeyle ilgili risk faktörlerini belirlemesinden sonra, programın çıktısı, uluslararası projelerdeki maliyet aşımı riskini etkileyecek bütün faktörleri göz önüne alarak bir oran vermektedir. Algoritmanın ve geliştirilmiş bilgisayar programının güvenilirliği gerçek bir inşaat projesine uygulanarak test edilmiştir. Önerilen metodoloji ve karar destekleme aracının, uluslararası piyasalarda teklif verme aşamasında maliyet aşımı riskinin hesaplanması konusunda güvenilirliği kanıtlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Uluslararası İnşaat, Risk Yönetimi, Teklif Verme, Maliyet Aşımı, Bulanık Küme Teorisi vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ESTIMATION OF COST OVERRUN RISK IN INTERNATIONAL PROJECTS BY USING FUZZY SET THEORY HAN, Sedat M. Sc, Department of Civil Engineering Supervisor : Asst. Prof. Dr. İrem DİKMEN TOKER April 2005, 118 Pages In the global construction market, most construction companies are willing to undertake international projects in order to maximise their profitability by taking advantage of attractive emerging markets and minimise dependence on unfavorable domestic market conditions. In order to be awarded a contract in highly competitive global construction market, companies should excel in choosing the most attractive markets and prepare winning bids for the selected construction projects in those markets. While preparing bids, the major concern of companies is to offer an optimum price that will enable them to earn enough profits and win the contract at the same time, where profit making ability is strongly correlated with proper estimation of a risk premium that is added onto the estimated cost of the project. Due to the nature of construction works, there are lots of uncertainties associated with the project, market and country conditions. Therefore, how the profitability of the project changes with IVoccurrence of various risk events, in other words, the sensitivity of project costs to risk events, should be estimated by bidders realistically. In this study, fuzzy set theory is used to estimate cost overrun risk in international projects at the bidding stage. The objective is to propose a methodology which can be used by bidders to quantify cost overrun risk so that a realistic risk premium may be determined. A fuzzy risk rating approach is proposed to quantify cost overrun risk rating, which takes into account of risks characterised in international construction projects. For this purpose, risk sources have been identified and a risk model is put forward by using influence diagramming method. Based on this risk model, a fuzzy risk rating algorithm has been defined and software has been developed to conduct fuzzy risk rating calculations easily. After a decision-maker inserts the necessary inputs related with project and country risk factors, the output of the software is a rating that takes into account of all factors that may affect cost overrun risk in international construction projects. The reliability of the algorithm and developed software have been tested by an application on a real construction project. The proposed methodology and decision support tool have been proved to be reliable for the estimation of cost overrun risk while giving bidding decisions in international markets. Keywords : International Construction, Risk Management, Bidding, Cost Overrun Risk, Fuzzy Set Theory.