Beş değişik kök kanal dolgu maddesinin nörotoksik etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 16723
  2. Yazar: AHMET SERPER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM ETİKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Endodontide kullanılan kanal dolgu maddelerinin neden olduğu pek çok nörotoksisite ve parestezi vakası literatürde yer almış dolayısıyla da çeşitli tartışmalara yol açmıştır. Bu çalışmada endodonti kliniklerinde yaygın olarak kullanılan Endomethasone, N2 Universal, Traitement SPAD, CRCS ve Sealapex kanal dolgu maddelerinin kimyasal nörotoksisiteleri sıçan izole siyatik sinir preparatmda in-vitro koşullarda incelenmiştir. Kanal dolgu maddeleri siyatik sinire lokal olarak uygulanarak aksiyon potansiyeli amplitüdleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışmanın sonuçlarında kimyasal nörotoksisiteleri araştırılan kanal dolgu maddelerinin içeriklerinde yer alan maddelere bağlı olarak sinir dokusunda çeşitli derecelerde nörotoksik etkiye sahip oldukları, aksiyon potansiyeli amplitüdlerini inhibe ettikleri ancak bu kimyasal nörotoksik etkilerinin ilaçsız perfüzyonu takiben kısmi olarak geri döndüğü gözlenmiştir. Elde edilen veriler literatürdeki bilgiler ışığında tartışılmış tır. 38
Özet (Çeviri)
SUMMARY Cases of neurotoxicity and paresthesia due to the use of root canal filling materials has widely been reported and is subjected to discussion. In this study the chemical neurotoxic effect of widely used root canal filling materials; Endomethasone, N2 Universal, Traitement SPAD, CRCS and Sealapex were tested on the rat isolated sciatic nerve preparations in-vitro. These root canal filling materials were locally applied on the sciatic nerves and their effects on the compound action potential ( cAP ) amplitudes were observed. The result of this study showed that the root canal filling materials tested, had various degrees of neurotoxicities and inhibited the compound action potentials depending on their ingredients. The neurotoxic effects of all the root canal filling materials were partialy reversible when the agents were removed and the nerve reperfused. 39