Revaskülarizasyon tedavisinde değişik seviyelerde uygulanan kalsiyum silikat içerikli ajanın nanosızıntı ve kırılma direnci üzerine etkisi
The effect of different levels of calcium silicate agent on nanoleakage and fracture resistance in revascularization treatment
  1. Tez No: 658635
  2. Yazar: ESİN GÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA BEZGİN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu tez çalışmasında; simüle edilmiş immatür dişlerde uygulanan revaskülarizasyon tedavisinde kalsiyum silikat içerikli ajanın kökün değişik seviyelerinde değişik kalınlıklarda kullanımı sonrası, dişlerde görülen nanosızıntının mikro-BT cihazı ile, dişlerin kırılganlıklarına etkilerinin ise universal test cihazı ile kökün tamamen kalsiyum silikat ajan ile doldurulduğu ve immatür diş olarak simüle edilmiş ama işlem uygulanmamış dişlerle karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. 80 adet çürüksüz daimi üst orta keser diş rastgele 3 çalışma, 1 pozitif ve 1 negatif olmak üzere toplam 5 gruba (n=16) ayrılmıştır. Örneklerin immatür dişleri simüle edecek şekilde prepare edilmesinin ardından çalışma gruplarındaki dişlere, rejeneratif endodontik tedaviyi yansıtacak şekilde sırasıyla 2 mm kalınlığında MTA-Angelus, 4 mm kalınlığında MTA-Angelus ve 2 mm kalınlığında MTA-Angelus + 2 mm kalınlığında RMCİS kanal içi tıkama bariyeri olarak yerleştirilmiştir. Pozitif kontrol grubundaki dişlerin kök kanallarının tamamı MTA-Angelus ile doldurulurken; negatif kontrol grubundaki dişlerin kök kanallarına herhangi bir restorasyon materyali yerleştirilmemiş, sadece koronal restorasyonları yapılmıştır. Örnekler, gümüş nitrat ve fotoğraf geliştirici solüsyonlarda bekleme sürelerinin ardından mikro-BT cihazı ile taranmış, elde edilen kesitsel görüntüler yapılandırılarak üç boyutlu görüntüler elde edilmiş ve görüntüler kök kanallarında izlenen nanosızıntı hacimleri açısından incelenmiştir. Daha sonra örnekler akrilik rezin blokların içerisine gömülerek universal test makinesinde kırılma direnci testine tabi tutulmuş, kırılma anındaki pik makaslama kuvvetleri kaydedilmiştir. Gruplar, gösterdikleri nanosızıntı değerleri açısından birbirleri ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur (p0,05). RET'de, estetiğin önem kazandığı anterior dişlerde, hem MTA'nın renklenme etkisinin önüne geçmek hem de dişin kırılma direncine olan olumlu etkisi sebebiyle kök kanalında MTA'nın üzerine RMCİS'in kullanımı makul gibi gözükse de, uygun olmayan nanosızıntı değerleri açısından kök kanalında koronal tıkama materyali olarak sadece MTA kullanılması, RMCİS'in kaide materyali olarak dişin kron kısmına yerleştirilmesi önerilmektedir. Hem nanosızıntı hem de kırılma direncine olan olumlu etkilerinden dolayı MTA'nın kök kanalında koronal tıkama materyali olarak 4 mm kalınlıkta yerleştirilmesi uygundur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study; after the use of calcium silicate agent at different levels of the root in different thicknesses in revascularization treatment applied in simulated immature teeth, it was aimed that to evaluate the effect on nanoleakage of teeth with micro-CT device and on the fragility of teeth in comparison with teeth that were simulated as immature teeth but were not treated with a universal test device where the root was completely filled with calcium silicate agent. Eighty extracted sound maxillary central incisors were randomly divided into 5 groups (n=16) such as 3 study, 1 positive control and 1 negative control. After preparation of the specimens to simulate immature teeth, to reflect regenerative endodontic treatment 2 mm of MTA-Angelus, 4 mm of MTA-Angelus and 2 mm of MTA-Angelus + 2 mm of RMGIC were placed as a coronal barrier into the root canals of the teeth in study groups respectively. While the whole root canals of teeth in positive control group were filled with MTA-Angelus; no restoration material was placed in the root canals of teeth in the negative control group, these teeth were only restored coronally. Samples were scanned with a micro-CT device after holding times in silver nitrate and photo-enhancing solutions. The three-dimensional images were obtained by structuring the cross-sectional images obtained and the images were examined in terms of the nanoleakage volumes observed in the root canals. Then, specimens were embedded in acrylic resin and were loaded in an universal testing machine and the peak loads up to fracture were recorded. A statistically significant difference was found when the groups were compared with each other in terms of their nanoleakage values (p0,05). In regenerative endodontic treatments, although it seems reasonable to use RMGIC on MTA in the root canal due to both preventing the coloring effect of MTA in anterior teeth, where aesthetics are important, and its positive effect on the fracture, in terms of inappropriate nanoleakage values it is recommended that only MTA should be used as a coronal barrier material in the root canal, and RMGIC should be placed on the crown of the tooth as the base material. Due to its positive effects on both nanoleakage and fracture resistance, it is appropriate to place MTA in 4 mm thickness as a coronal obturation material in the root canal.