Tam dişsiz arkların implant destekli vida tutuculu protezlerle rehabilitasyonunda dijital ölçü yönteminin değerlendirilmesi
Evaluation of the digital impression method in rehabilitation of edentulous arches with implant supported screw-retained prostheses
- Tez No: 689186
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA CENGİZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tam ark implant destekli vida tutuculu protetik restorasyonlarda pasif uyumu belirleyen en önemli aşama ölçü alma işlemidir. Son yıllarda ağız içi tarayıcılardaki gelişmelerle birlikte, dijital ölçü yönteminin implant destekli protetik restorasyonlarda kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır ancak tam dişsiz arklarda kullanımı ile ilgili yeterli klinik çalışma mevcut değildir. Bu çalışmanın amacı tam dişsiz arklarda dijital ölçü yönteminin geleneksel ölçü yöntemine göre doğruluğunu araştırmaktır. Bu amaçla, implantları All-on-4 konseptine göre yerleştirilmiş tam dişsiz hastalardan splintlenmiş açık kaşık ölçü yöntemi ile geleneksel ölçü alındı, elde edilen alçı modeller üç boyutlu optik tarayıcı ile tarandı ve bu veriler CEREC AC Omnicam ağız içi tarayıcı (Dentsply Sirona, Bensheim, Almanya) ile elde edilen dijital ölçü verileri ile bilgisayar yazılımı aracılığıyla çakıştırıldı. 52 adet implanta ait noktasal sapma ve lineer mesafe ölçüm değerleri, implantların açılı/düz olmasına, dijital ölçü almaya başlanan kadranda/karşıt kadranda bulunmasına, üst/alt çenede olmasına göre gruplandırılarak karşılaştırıldı. Gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Üç boyutlu sapma eşik değeri 100 µm olarak alındığında, tam ark implant destekli protetik rehabilitasyonda dijital ölçü yönteminin geleneksel ölçüye alternatif olarak kullanılamayacağı bulundu. Tam dişsiz arklarda dijital ölçünün çevre dokulardan, anatomik işaret noktası eksikliğinden ve ağıziçi tarayıcının özelliklerinden nasıl etkilendiği ve nasıl daha yüksek doğruluk elde edilebileceğinin araştırılması için daha fazla in vivo çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The most important step determining passive fit in full arch implant-supported screw-retained prosthetic restorations is the impression process. With the advances in intraoral scanners in recent years, the use of digital impression method in implant-supported prosthetic restorations has become increasingly widespread, but there are not enough clinical studies about its use in complete edentulous arches. The aim of this study is to investigate the accuracy of the digital impression method compared to the traditional impression method in complete edentulous arches. For this purpose, conventional impressions were taken from completely edentulous patients whose implants were placed according to the All-on-4 concept using the splinted open tray impression method, the casts obtained were scanned with a three-dimensional optical scanner, and these data were superposed via software with the digital impression data obtained with the CEREC AC Omnicam intraoral scanner (Dentsply Sirona, Bensheim, Germany). Point deviation and linear distance measurement values of 52 implants were grouped and compared according to whether the implants were angled / straight, their presence in the initial quadrant / opposite quadrant where the digital impression was started, and the upper / lower jaw. There was no statistically significant difference between the groups. When three-dimensional deviation threshold value is taken as 100 µm, it was found that the digital impression method cannot be used as an alternative to traditional impression in full arch implant supported prosthetic rehabilitation. More in vivo studies are needed to investigate how the digital impression in full edentulous arches is affected by the surrounding tissues, the lack of anatomical landmarks and the properties of the intraoral scanner and how higher accuracy can be achieved.