Asymmetric syntheses of various novel chiral ligands with norbornene backbone: The use of chiral cataylst in asymmetric reactions
Temelde norbornen tipi yapı taşıyan yeni kiral ligandların asimetrik sentezi: Kiral katalizörlerin asimetrik reaksiyonlarda kullanımı
  1. Tez No: 167386
  2. Yazar: OLCAY ELMALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHANGİR TANYELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
öz TEMELDE NORBORNEN TİPİ YAPI TAŞIYAN YENİ KİRAL LİGANDLARIN ASİMETRİK SENTEZİ: KİRAL KATALİZÖRLERİN ASİMETRİK REAKSİYONLARDA KULLANIMI ELMALI, OLCAY Doktora, Kimya Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Cihangir Tanyeli Haziran 2005, 165 sayfa Bu çalışmada takip edilen yol ana hatlarıyla meso norbornen tipi bir anhidritin asimetrik desimetrizasyonuna bağlıdır. Asimetrik desimetrizasyon ise kinkona alkaloitler yardımıyla kinetik olarak kontrollü bir ortamda yapılmıştır. Sonuçta elde edilen cis mono ester karboksilik asit, trans konfigurasyona epimerleştirilmiş, takiben yapılan lityumalüminyum hidrür indirgenmesi ilk ligantımız olan kiral trans-diolün % 98 ee ile eldesini sağlamıştır. Mitsunobu ve Gabriel reaksiyonlarının ortak kullanımıyla trans diol trans diamin'e dönüştürülmüş, elde edilen diamin ise öncelikle 3,5-di-fer/-butil-2-hidroksibenzaldehit ile salen tipi bir liganta dönüştürülmüştür. Bu işlemlerin tümünde rasemizasyon olmadığı için asimetrik reaksiyonlarda denenecek ligantların ee değerleri % 98'dir. Çalışmanın ikinci bölümünde elde edilen kiral ligantların asimetrik reaksiyonlardaki etkinliklerini ölçmek için deneme reaksiyonları yapılmıştır. İlk metot vibenzaldehite dietilçinko katılım reaksiyonudur. Bu reaksiyonda ligantlar ortalama etkinlik göstermişlerdir. Salen tipi ligand ise asimetrik epoksitleme ve asimetrik aziridinlemes reaksiyonlarında denenmiş ve olumlu bir etkinlik göstermiştir. Denenen diğer bir metot ise meso 2-siklohekzen-3,4-dioPün desimetrizasyon reaksiyonudur, bu reaksiyonda 2-(difenilfosfino)benzoik asit takılı trans-diamin ve trctm-diol ligant olarak denenmişlerdir. Norbornen tipi gerilimli bisiklik sistemler halka açılımlı metastas polimerizasyon reaksiyonlarına (ROMP) uygun yapılar oldukları için trans-diamin yapı daha geniş makromoîeküler bir sistem oluşturmak üzere ROMP reaksiyonunda da denenmiştir. Anahtar Kelimeler : salen ligantları, asimetrik epoksidasyon, asimetrik aziridinasyon, dietilçinko katılımı, desimetrizasyon vü
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ASYMMETRIC SYNTHESES OF VARIOUS NOVEL CHIRAL LIGANDS WITH NORBORNENE BACKBONE: THE USE OF CHIRAL CATALYST IN ASYMMETRIC REACTIONS ELMALI, OLCAY Ph. D.; Department of Chemistry Supervisor : Prof. Dr. Cihangir Tanyeli June 2005, 165 pages The synthetic strategy of this study mainly depends upon the asymmetric desymmetrization of meso norbornene type an anhydride. Asymmetric desymmetrization was achieved by using chinchona alkaloids under kinetically controlled conditions. The resultant mono ester carboxylic acid was epimerized to trans configuration. Subsequent esterification followed by lithium aluminum hydride reduction afforded the first chiral diol ligand with 98 % ee. Transformation of diol to corresponding trans diamine was achieved via Mitsunobu-Gabriel combination. The resultant diamine was first transformed into salen type ligand with 3,5-di-fer?-butyl-2- hydroxybenzaldehyde. Throughout this process, no racemization was observed and all the ligands tested in asymmetric reactions have 98 % ee value. The second part of the thesis involves the asymmetric test reactions of the chiral ligands to check the effectiveness of them. The first testing method was diethylzinc ivaddition to benzaldehyde. The ligands showed moderate effectiveness. The salen type ligand was tested in asymmetric epoxidation and aziridination reactions and it showed good effectiveness. Another applied method was desymmetrization of meso 2-cyclohexene-3,4-diol in which 2-(diphenylphosphino)benzoic acid attached tmns-û\o\ and rraw-diamine type ligands were tested. Since norbomene type strained bicyclic systems are available in ring opening methathesis polymerization (ROMP) reactions, rraw-diamine was subjected to ROMP to get an enlarged macromolecular system Key words : salen ligands, asymmetric epoxidation, asymmetric aziridination, diethylzinc addition, desymmetrization