An investigation on the planimetric design efficiency of inpatient departments in healthcare ficilities
Sağlık yapılarında yatan hasta bölümlerinin planimetrik tasarım etkerliği üzerine bir araştırma
- Tez No: 167388
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ARDA DÜZGÜNEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Öz SAĞLIK YAPILARINDAKİ YATAN HASTA BÖLÜMLERİNİN PLANİMETRİK TASARIM ETKERLİĞİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Kazanasmaz, Z. Tuğçe Doktora, Yapı Bilimleri, Mimarlık Tez Yöneticisi: Doç.Dr.Arda Düzgüneş Mayıs 2005, 121 sayfa Literatüre bakıldığında; hastane tasarımının tarihçesi, hastaneleri daha etkerli (verimli) kılma iddiası ile hazırlanmış ve bazıları yaşama geçirilmiş çok sayıda kuramsal ve pratik öneri ile doludur. Bu önerilerin hemen hemen tümünde ortak erek, yapım, bakım ve işletme giderlerini olabildiğince azaltmak, hasta/kullanıcı memnuniyetini, rahatlığını ve mahremiyetini olabildiğince artırmaktır. Bu öngörüye koşut olarak, yatan hasta bakım birimlerinin tasarımı, hem bu birimlerin beklentileri karşılamasında, hem de bütün yapının mimari değer kazanmasında belirleyici olmuştur. Bu uğraşın amacına ulaşması için, tasarımcıya, yapılmış olan hastanelerin planlama etkerliği; yani, işlevsel inşaat alanının hizmet alanlara, hizmet verenlere ve dolaşım mekanlarına nasıl paylaştırıldığı ve bunlar arasındaki oransal ilişkiler hakkında ya da özet olarak belirtilir ise, genel kullanışlılığa ne ölçüde katkı sağladıktan konusunda zamanında bilgi ulaştırmaktır. Bu çalışmada da, Türkiye'de seçilmiş kamu hastanelerinde hasta bakım birimleri belirtilen bu amaç doğrultusunda irdelenmeye çalışılmıştır. Çalışmada incelenen kamu hastaneleri yaklaşık %33'lük bir rastgele örneklem ile seçilmiştir. Yaklaşık terimi hastane sayısı ancak tamsayı ile belirlenebildiği için kullanılmıştır. İncelemede, ilgili kuram arşivlerinden alman uygulama projeleri esas alınmış; alan hesaplarına ilişkin veriler doğrudan proje üzerinde yapılan ölçümlerden edilmiştir. vıBu ölçümler temel alınarak hesaplanan oranlar, geçerliliği kabul edilmiş etmenlere göre sınıflandırılmıştır ve saptanan farklılıkların kaynağının saptanması için varyans analizleri, t- testleri yapılmış, dağılım grafikleri hazırlanmıştır. Elde edilen bulgularda, yatak başına düşen yapısal alan sınıflandırılarak yapılan incelemede oranların farklılık gösterdiği, diğer etmenlere göre yapılan analizlerde ise oranların farklılık göstermediği anlaşılmıştır. Sonuçta, kullanılan yöntemin, belirtilen konularda değerlendirme yapmaya uygun olduğu, ancak saptanan farklılıkların nedenlerini belirlemek için yeni araştırmalar yapılması gerektiği ortaya çıkmıştır. Anahtar Kelimeler : hastane tasannu; tasarım etkerliği; hasta bakım birimi; tasarım değerlendirmesi. Vîl
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN INVESTIGATION ON THE PLANTMETRIC DESIGN EFFICIENCY OF INPATIENT DEPARTMENTS IN HEALTHCARE FACILITIES Kazanasmaz, Z. Tuğçe Ph.D., Building Science in Architecture Supervisor: Assoc.Prof. Dr. Arda Düzgüneş May 2005, 121 pages As cited in literature, the history of hospital design in both practice and theory is rife with proposals that lay claim to improving efficiency. The aim was to obtain not only lowest possible construction, maintenance and operational costs, but also highest possible patient satisfaction,comfort and privacy. Nested within this outlook, the design of hospital nursing units has claimed considerable priority. Significant in such an endeavour is timely feedback to the designer, especially as quantitative assessments of what has been achieved so far with respect to planimetric efficiency; i.e. utility value of built floor area, both in terms of its allocation to served, serving and circulation spaces and the relative proportions of these. Its particular focus was on the nursing units of public facilities in Türkiye. The study was carried out on a random sample of hospitals operating under government jurisdictions. Sample size was roughly determined as 33%. The material consisted of production drawings. Data derived from these comprised planimetric measurements regarding their nursing units and of various germane ratios calculated. Analysis of variance, distributional aspects, scatter charts and t-tests were used to evaluate this data according to a number of relevant factors. IVResults for ratio of primary spaces to secondary spaces showed that there were significant differences by constructional area per bed, while other variables showed a central tendency that was independent of the factors considered. It was concluded that while the method used was appropriate to the assessment in question, further developments and investigations were needed to determine the causes underlying such differences. Keywords : hospital design; design efficiency; nursing unit design; design evaluation.