Restaurant atık yağlarından biyodizel üretimi
Biodisel production from restaurant waste oils
  1. Tez No: 167470
  2. Yazar: GÜRAY YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA ÇANAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
RESTAURANT ATIK YAĞLARINDAN BIYODIZEL ÜRETİMİ Güray YAMAN Anahtar Kelimeler : Biyodizel, restaurant atık yağlan, transesterifîkasyon Özet : Bu çalışmada, alternatif dizel yakıtı olarak kullanılabilen biyodizel, restaurant atık yağlarının metil esterleri, esterifikasyon ve transesterifîkasyon yöntemi ile katalizör miktarı ve alkol miktarı değiştirilerek üretilmiştir. Üretilen biyodizellerin dönüşüm oranlan, kinematik viskoziteleri, yoğunluktan, asit değerleri, serbest ve toplam gliserin miktarlan incelenmiş, üretilen her bir numune için biyodizel standarüarma uygunluğu test edilmiştir. Tüm numuneler öncelikle asit değerlerinin istenilen değerlere indirilmesi için sülfürik asit ve metanol ile esterifikasyon reaksiyonuna (ön iyileştirme) tabi tutulmuştur. Daha sonra numuneler ana reaksiyona (transesterifîkasyon) tabi tutularak biyodizele dönüştürülmüştür. Ön iyileştirme reaksiyonlan bir seri halinde test edilmiştir. Restaurant atik yağlarından biyodizel üretimi için %1, %3, %5, %10, %15, %20 ve %25 oranlarında sülfürik asit (H2S04) ile çalışılmış ve 1:1, 3:1, 5:1, 10:1, 15:1, 20:1, 25:1, 30:1 ve 35:1 molar alkol (metanol) oranlan seçilerek reaksiyonlar gerçeMeştMlmiştir. Test sonuçlarına göre serinin en iyi dönüşüm oram %3 asit katalizör ve 35:1 molar alkol oranı ile %97'lik bir dönüşüm elde edilmiştir. Tüm sonuçlar değerlendirildiğinde toplam 21 numuneden 8 tanesi biyodizel standartlarını yakalamıştır. n
Özet (Çeviri)
BIODBESEL PRODUCTION FROM RESTAURANT WASTE OILS Güray YAMAN Keywords : Biodiesel, restaurant waste oils, transesterification Abstract : In this study, biodiesel, the methyl esters of restaurant waste oils, which can be used as an alternative diesel fuel had been produced by esterification and transesterification methods using different catalyst and alcohol amounts. Yield, kinematic viscosity, density, acid value, free and total glycerol values of the produced samples were determined and compared with biodiesel standards. Initially, all samples were treated esterification reaction with sulfhic acid and methanol in order to lower the acid values to the desired ones. Later, samples were turned into biodiesel by treating transesterification. Esterification reactions were tested in a series way. It was studied from restaurant waste oils with sulfide acid in proportional to %1, % 3, %5, %10, %15, %20 and %25 in order to produce biodiesel and the reactions were applied by choosing 1:1, 3:1, 5:1, 10:1, 15:1, 20:1, 25:1, 30:1 and 35:1 methanol proportions. According to test results, with the best transformation proportion of % 3 acid catalyst and 35:1 methanol, % 97 of transformation was obtained. Considering all the results, eight samples out of twenty one have reached the biodiesel standarts. m