Genel rölativitenin simetrik teleparalel eşdeğeri ve dirac denklemi
Symmetric teleparallel equivalent of general relativity and dirac equation
- Tez No: 167483
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUZAFFER ADAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Einstein'm kütleçekim teorisinde uzay-zaman Riemann-saldır, yani uzay-zamanda sadece eğrilik sıfırdan farklı, burulma ve metrik gradyant sıfırdır. Bu çalışmada biz ilk olarak, kütle-çekim teorilerini Riemann-sal ve Riemann-sal olmayan uzay-zaman geometrilerinin terimleriyle yeniden yazdık. Daha sonra; orjinal olarak, Riemann-sal olmayan uzay-zamanlarda yazılmış bir teori olan Simetrik Teleparalel Kütleçekimi için bir çözüm elde ettik. Son olarak, kütleçekimin elektromanyetik ve spinör alanlarıyla etkileşimini inceledik.Anahtar Kelimeler : Genel Rölativite, Teleparalel Kütleçekimi, Dirac Denklemi
Özet (Çeviri)
In Einstein's gravitational theory, the space-time is pseudo-Riemannian, that is, it has curvature but vanishing torsion and non-mctricity. In this work, we firstly ro-wrifcod theories of gravitation in tonun of Rioiuiuinian mid nou-Ricinaimian spaco- timc geometries. Later, we found a solution to Symmetric Teleparallcl Gravity which is a non-Riemannian gravity model. Finally, we investigated the couplings of the gravity to electromagnetic and spinor fields. Key Words : General Relativity, Teleparallel Gravity, Dirac Equation