Asetilsalisilik asit içeren etilselüloz mikrokapsüllerinin optimizasyonu üzerinde çalışmalar
  1. Tez No: 16749
  2. Yazar: RAMİN KHADJEİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. LEVENT ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
72 ÖZET Araştırmamızın amacı, asetilsalisilik asit'in etil selüloz kullanarak hazırlanan mikrokapsüllerinin faktöriyel denemeler esasına dayanarak optimizasyonudur. Araştırmamızda kaplama maddesi olarak etilselüloz kullanılarak suda çözünen maddelere uygulanan mikrokapsülleme yöntemi ile asetilsalisilik asit mikrokapsüllenmiştir. Mikrokapsülleme işleminde, etken madde ve çeper maddesinin oranları 1:0.5, 1:1, 1:1.5 ve 1:2 olarak seçilmiştir. Asetilsalisilik asit mikrokapsüllerinden etken maddenin salımı ÜSP (XXII) Dönen Sepet yöntemi ile üç değişik pH'da araştırılmıştır. Çözünme hızı deneylerinden elde edilen sonuçlara Higuchi eşitliği uygulanmıştır. Higuchi eşitliğindeki eğim değerleri ile etken maddenin çözünmesi için gerekli sürenin yarısı yanıt değişken olarak kullanılmıştır. 4x3 faktöriyel denemelerinde ver alan bağımsız73 değişkenlerin bağımlı değişkenlere karşı çoklu regresyonu yapılmış, sonuçların ikinci dereceden polinomial.denkleme uygunlukları incelenmiştir. Bağımlı değişkenler olan eğim ve t % 50 değerlerinden ayrı ayrı hesaplanan eşitlikler kullanılarak cevap yüzey ve kontur grafikleri elde edilmiştir. Bu grafikler yardımı ile bağımsız değişkenlerin değişik düzeylerinde yanıt değişkenler tahmin edilebilir.
Özet (Çeviri)
74 SUMMARY The purpose of this study is to optimise the ethylcellulose microcapsules of acetylsalicylic acid, based on factorial design. Acetylsalicylic acid was encapsulated by method applied to water soluble materials by using ethylcellulose as the coating material. In the microencapsulation process, the core: coating ratio were chosen as 1:0.5, 1:1, 1:1.5 and 1:2. The release properties of acetylsalicylic acid from prepared microcapsules were invastigated by USP (XXII) rotating basket method in three media with different values of pH. The results obtained from dissolution rate tests of active ingredient were applied to Higuchi equation. The slopes of Higuchi equation and the values of t%50 of the active ingredient were used as a response. The multiple regresion was applied to dependent variables against independent variables then, the fit of results to second order polynomial equation was investigated.75 By using the calculated equations from slopes and values of t%50, separately, the response surface and contour graphes were obtained. Responses could be predicted at the varied levels of independent variables by using these graphs.